Nasz profile

Jom Riszon – niedziela w Starej Synagodze

Aktualności

Jom Riszon – niedziela w Starej Synagodze

Jom Riszon – niedziela w Starej Synagodze

Niedziela, 7 października (28 tiszri 5779 wg. kalendarza żydowskiego)

godz. 9:00-17:00, Stara Synagoga

Jom Riszon – tak nazwaliśmy święto muzeum w Starej Synagodze, na które zapraszamy każdego roku w październikowy jom riszon, czyli w niedzielę, która jest pierwszym dniem tygodnia według kalendarza żydowskiego. Każdemu, kto do nas wstąpi, proponujemy: zwiedzanie wystaw stałej i czasowej, spacer po żydowskim cmentarzu przy synagodze Remu, uczestnictwo w interesujących wykładach prowadzonych przez pracowników instytutów Archeologii i Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Udział bezpłatny

Program:
9.00 – 17.00
Zwiedzanie wystawy „Ostoja tradycji” prezentowanej aktualnie w Starej Synagodze

10.00 – 11.30
Krakowski „dom wieczności”: historia, obyczaj, symbolika nagrobna, postacie – spacer po cmentarzu żydowskim przy synagodze Remu.
Prowadzenie: Anna Jodłowiec-Dziedzic (Muzeum Historyczne Miasta Krakowa)
Miejsce zbiórki: ulica Szeroka 40, przed bramą synagogi Remu.
Spacer po wybitnym zabytku historii i sztuki nagrobnej – najdłużej funkcjonującym cmentarzu gminy krakowskich Żydów, czynnym przez około 300 lat (ca. 1550 – ca. 1850), miejscu spoczynku duchowych i świeckich przywódców wspólnoty. Podczas spaceru poznamy koleje losu tej szczególnej nekropolii, dotrzemy do wszystkich ważnych obiektów, aby przypomnieć o roli i dokonaniach wybitnych osobistości, którym są poświęcone, przyjrzymy się macewom i sarkofagom, aby porozmawiać o cechach stylowych, symbolice, języku i konstrukcji epitafiów, charakterystycznych dla żydowskich nagrobków.

12.00 – 13.00
„Skarby” wydarte ziemi. Z badań archeologicznych przy Starej Synagodze na Kazimierzu 2014-2018. Wykład, prezentacja zabytków archeologicznych na wystawie i wizja lokalna miejsca wykopalisk w plenerze.
Prowadzenie: Dr Dariusz Niemiec (Instytut Archeologii UJ)

13.30 – 14.30
O żydowskich konwertytach w Krakowie – wykład.
Prowadzenie: Dr hab. Adam Kaźmierczyk (Instytut Judaistyki UJ)

15.00 – 16.00
Kraków – Izrael – Kraków. Powojenna emigracja krakowskich Żydów do Izraela i (sentymentalne?) powroty – wykład.

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Aktualności

Na górę