Nasz profile

Trwa druga edycja festiwalu Muzyka wiary – Muzyka pokoju

Aktualności

Trwa druga edycja festiwalu Muzyka wiary – Muzyka pokoju

Trwa druga edycja festiwalu Muzyka wiary – Muzyka pokoju

Druga edycja festiwalu Muzyka Wiary – Muzyka Pokoju ruszyła w niedzielę 21 października w Warszawie. Staraniem Centrum Myśli Jana Pawła II jest nieoczywista droga przez czas i kultury. Usłyszymy m.in. Agatę Zubel, Adama Bałdycha, Stefana Wesołowskiego, Marcina i Bartłomieja Olesiów, Dominika Strycharskiego, zespół Vox Varshe i Michała Jacaszka. Wstęp na koncerty jest bezpłatny, ale obowiązują wejściówki dostępne na stronie muzykawiary.pl.

Muzyka Wiary – Muzyka Pokoju to przestrzeń artystycznych poszukiwań dla twórców, którzy są otwarci na tradycje różnych kultur i religii, i którzy jednocześnie chcą te tradycje wyrazić współczesnymi środkami. Organizator zaprasza ich do sięgnięcia po eksperyment i improwizację. Festiwal tradycyjnie jest organizowany w okresie rocznicy pierwszego spotkania międzyreligijnego w Asyżu, zainicjowanego 27 października 1986 roku przez Jana Pawła II.

Muzyka zdaje się być uniwersalnym, czytelnym dla wszystkich, najczulszym i najsubtelniejszym artystycznie medium mistyki. Żadna inna ze sztuk nie jest zdolna człowieka tak duchowo poruszyć, tak głęboko przeniknąć. Nasz festiwal jest próbą opowiedzenia nowatorskim, momentami radykalnym językiem muzyki XXI wieku, prawd odwiecznych – mówi Miron Zajfert, dyrektor artystyczny festiwalu – odwołując się do żywotnego doświadczenia pierwotnego, do dźwięku, rytmu i żywiołów. I właśnie możliwość tego aktu transcendencji poprzez muzykę przyciąga wszystkich niezauważalny, wręcz organiczny sposób.

Widzowie usłyszą dwa projekty specjalnie przygotowane na drugą edycję Festiwalu Muzyka Wiary – Muzyka Pokoju. 21 października, na otwarcie festiwalu w pięknych wnętrzach kościoła ewangelicko-reformowanego, usłyszymy koncert 7 Łez i gwiazdy: Agatę Zubel, Adama Bałdycha, Cezarego Duchnowskiego oraz barokowy zespół Arte Dei Suonatori. Tytuł projektu nawiązuje do cyklu „Lachrimae or Seven Tears” Johna Dowlanda, wskazując zarazem jego główne inspiracje. Wyjątkowy skład zaproszonych artystów jednoznacznie określa, że będzie to odbiegająca od standardów, hipnotyczno-zjawiskowa interpretacja wielkiego dzieła angielskiego baroku.

W środę, 24 października, w Domu Kultury KADR wystąpi Stefan Wesołowski z nowatorskim dziełem opartym na modlitwie brewiarzowej odnalezionej w Klasztorze Dominikanów w Gdańsku. Autor doskonale potrafi odciąć się od tradycyjnych metod kompozytorskich, włączając w klasyczną, muzyczną przestrzeń subtelne elektroniczne plamy poszerzające dynamiczny koloryt utworu.

Dwa dni później, 26 października, w Studiu S2 Polskiego Radia wystąpią bracia Marcin i Bartłomiej Oleś, którzy wspólnie z Dominikiem Strycharskim zmierzą się z muzyką liturgiczną Koptów. Zgłębianie muzycznego kodu pierwszych chrześcijan tworzy osnowę projektu Koptycus. Jego wątkiem jest muzyczna transliteracja śpiewu koptyjskiego na język i estetykę XXI wieku.

Festiwal zamknie koncert Bramy Nieba w Muzeum Polin 28 października. Z okruchów nieistniejącego już świata narodziło się nowatorskie dzieło, pełne eterycznej muzyki, mistycznych emocji i dźwięków przenikających czas. Powstał zjawiskowy, elektroakustyczny pejzaż, w którym śpiew Vox Varshe, tria dla którego żywiołem są liturgiczne pieśni żydowskie, doskonale splótł się z brzmieniami wyczarowanymi przez Michała Jacaszka, dopełnionymi wiolonczelowymi partiami Anny Śmiszek-Wesołowskiej. Koncert będzie premierą płytową dzieła, które powstało trzy lata temu na zamówienie Muzeum POLIN jako wydarzenie towarzyszące wystawie „Frank Stella i synagogi dawnej Polski”. Na tegorocznym XXI Festiwalu Polskiego Radia „Nowa Tradycja” artyści zaprezentowali fragment projektu i zdobyli Grand Prix.

O pokoju staramy się myśleć tak, jak myślał o nim Jan Paweł II. A zatem nie jest to pakt o nieagresji, statyczna sytuacja, ale postawa aktywna, nastawiona na budowanie pokoju – mówi Michał Senk, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II. – Wyraża się w to w poznawaniu, szanowaniu i solidarności z drugim człowiekiem, pomocy w odkrywaniu jego powołania. W zrozumieniu, że tak wojna jak i pokój zaczynają się w sercu człowieka. Dziś jeszcze wyraźniej niż kiedyś widzim, jak rewolucyjna i potrzebna współczesnemu światu była papieska idea międzynarodowych spotkań w Asyżu.

Dlatego festiwalowi, na wzór spotkania w Asyżu, będzie towarzyszyć modlitwa o pokój, odmawiana w dniach 26-28.10 między innymi w : Cerkwii Prawosławnej Marii Magdaleny, w Kościele Ewangelicko-Augsburskim św. Trójcy, w Synagodze im. Nożyków i Synagodze Ec Chaim, w Ośrodku Kultury Muzułmańskiej, Ośrodku Buddyjskim, a także w kościołach katolickich na terenie Warszawy i okolic.

Program:

KOMPLETA
Stefan Wesołowski

 24.10. (środa) – Dom Kultury  KADR

 Nowatorskie dzieło oparte na tekście starej modlitwy brewiarzowej odnalezionej w Klasztorze Dominikanów w Gdańsku. Utwór na dwa głosy, kwartet smyczkowy i delikatną elektronikę. Jego autor, wybitny skrzypek i kompozytor Stefan Wesołowski doskonale potrafi odciąć się od tradycyjnych metod kompozytorskich, włączając w klasyczną, muzyczną przestrzeń subtelne elektroniczne plamy poszerzające dynamiczny koloryt utworu.

Występują:

Maja Siemińska – głos
Robert Pożarski – głos
Stefan Wesołowski – pierwsze skrzypce
Anita Jarzębska – drugie skrzypce
Jakub Szwarc – altówka
Anna Śmiszek-Wesołowska – wiolonczela
Michał Jacaszek – elektronika

 KOPTYCUS

Bracia Oleś / Dominik Strycharski

26.10. (piątek) – STUDIO  S-2 Polskiego Radia

Źródłem inspiracji i głównym punktem odniesienia dla specjalnie na festiwal zawiązanego tria wybitnych artystów jest liturgiczna muzyka Koptów. Śpiew koptyjski stanowi część muzyki starożytnego Egiptu, schrystianizowanej w I wieku naszej ery i  zachowanej do naszych czasów. Zgłębianie muzycznego kodu pierwszych chrześcijan tworzy osnowę projektu Koptycus. Jego wątkiem jest muzyczna transliteracja śpiewu koptyjskiego na język i estetykę XXI wieku.

Występują:

Marcin Oleś – kontrabas
Bartłomiej Oleś – perkusja
Dominik Strycharski – flety, głos, sampling

 

BRAMY  NIEBA

Vox Varshe feat. Jacaszek

28.10. (niedziela) – Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Projekt inspirowany reliefami wybitnego amerykańskiego abstrakcjonisty Franka Stelii oraz starymi zdjęciami drewnianych synagog. Z okruchów nieistniejącego świata narodziło się dzieło pełne eterycznej muzyki, mistycznych emocji i dźwięków przenikających czas. Śpiew Vox Varshe, tria dla którego żywiołem są liturgiczne pieśni żydowskie, doskonale splótł się z brzmieniami wyczarowanymi przez Jacaszka.

Koncert jest premierą płyty „Bramy Nieba”.

Występują:
Anna Woźnicka – sopran
Olga Wądołowska – mezzo – sopran
Aleksander Słojewski – baryton
Michał Jacaszek – elektronika
Anna Śmiszek-Wesołowska – wiolonczela

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Aktualności

Na górę