Nasz profile

#CiekawiNauki – Przemysł morski – technologie przyszłości

Aktualności

#CiekawiNauki – Przemysł morski – technologie przyszłości

#CiekawiNauki – Przemysł morski – technologie przyszłości

Politechnika Otwarta i Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zapraszają na trzecie spotkanie z cyklu #CiekawiNauki. O nowatorskich technologiach w branży okrętowej – od czasów II wojny światowej do współczesności – a także o rozwiązaniach przyszłości opowiedzą eksperci.

Spotkanie odbędzie się w czwartek, 25 kwietnia 2019, o godz. 18.00, w sali konferencyjnej Spichlerzy na Ołowiance (Narodowe Muzeum Morskie). Będzie okazją do przyjrzenia się stosowanym w przemyśle morskim rozwiązaniom, które wyznaczają kierunki rozwoju branży na najbliższe lata: unowocześniają transport i turystykę morską, upowszechniają zastosowanie sztucznej inteligencji oraz rozwiązań ekologicznych, wpływają na rynek pracy i pojawianie się nowych specjalizacji.

Dr Marcin Westphal (Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku) opowie o technologii produkcji niemieckich okrętów podwodnych typu XXI w latach 1943-1945 oraz o tym, jak powojenne jednostki podwodne czerpały z wojennych technologii.

Prof. Lech Rowiński (Politechnika Gdańska) zaprezentuje słuchaczom najnowsze rozwiązania w zakresie turystyki morskiej na małych i dużych głębokościach. Opowie również o innowacjach w morskim przemyśle wydobywczym.

Inacio Golebski (DNV GL) zademonstruje nowoczesne rozwiązania marki DNV GL dla przemysłu morskiego: zobaczymy  na żywo drona do inspekcji statków – rozwiązanie, które Polacy zastosowali jako pierwsi na świecie. Poznamy też działanie i zastosowanie symulatora do przeglądu okrętów. Prelegent opowie również w jaki sposób biura projektowe branży okrętowej wpływają na rynek pracy w Trójmieście.

Piotr Kabaciński (Wartsila) przedstawi wizję przyszłości dla przemysłu morskiego na najbliższe kilkanaście lat. Opowie  o rozwiązaniach zwiększających efektywność i bezpieczeństwo pracy jednostek, które są jednocześnie ekologiczne, np. silniki hybrydowe, napędy elektryczne czy systemy zdalnego sterowania. Dowiemy się również, jak rozwój technologii internetowych determinuje zmiany w przemyśle morskim.

Zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane, w tym studentów kierunków morskich, pracowników naukowych, osoby zatrudnione w przemyśle morskim, związane z branżą IT, pasjonatów historii okrętownictwa. Prelegenci chętnie odpowiedzą na pytania słuchaczy.

WSTĘP NA WYDARZENIE

Wstęp wolny lecz liczba miejsc ograniczona. Zapisy: https://bilety.pg.edu.pl/event/ciekawi-nauki/

Wydarzenie na Facebooku: TUTAJ

***

Marcin Westphal – historyk i archiwista, absolwent Uniwersytetu Gdańskiego, stopień doktora uzyskał na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wieloletni pracownik Archiwum Państwowego w Gdańsku i Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Obecnie  pełni funkcję Zastępcy Dyrektora ds. merytorycznych w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku. Autor książki „Walka o panowanie w głębinach. Historia powstania U-Boota typu XXI”, współautor książki „Śladami ludzi morza. Jan Stankiewicz – kapitan żeglugi wielkiej”. W sferze jego zainteresowań badawczych znajdują się m.in. działania wojenne na morzach i oceanach w okresie II wojny światowej, ze szczególnym uwzględnieniem roli niemieckiej broni podwodnej.

prof. Lech Rowiński – specjalista w dziedzinie okrętownictwa i technik głębinowych. Kierownik Katedry Projektowania Okrętów i Robotyki Podwodnej na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej. Doktor habilitowany. Zrealizował wiele projektów dla organizacji cywilnych i wojskowych w Polsce i za granicą. Za działalność naukowo-badawczą otrzymał kilkanaście nagród m.in. nagrodę MNiSW. Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Brązowym Medalem “Za Zasługi dla Obronności Kraju”.

Inacio Golebski – Wiceprezes Zarządu w DNV GL POLSKA oraz Dyrektor Klasyfikacji DNV GL. Urodzony w Sao Paulo w Brazylii. Absolwent Politechniki Gdańskiej, Wydziału Budowy Okrętów. Karierę rozpoczął w Det Norske Veritas AS w Norwegii. Od 1985 pracował dla DNV, kolejno w Rio de Janeiro, Dubaju, Hamburgu i Singapurze. Pełnił m.in. obowiązki inspektora technicznego w nadzorach klasyfikacyjnych, nadzorował remonty tankowców. Pełni funkcje Członka Polskiego Związku Zarządców Statków (Polish Ship Managers Association) oraz Członka Rady FORUM OKRĘTOWEGO.

Piotr Kabaciński – Manager ds. sprzedaży Wartsila Finland, odpowiedzialny za rynek w Polsce. Absolwent Akademii Morskiego w Gdyni (obecnie: Uniwersytet Morski), kierunku Eksploatacja siłowni okrętowych. Karierę zawodową w branży rozpoczął w Stoczni Gdynia. Pracuje w firmie Wartsila od 13 lat. Zarządzał projektami realizowanymi w Finlandii, Chorwacji, Singapurze i Niemczech. Przez ostatnie lata prowadził działania sprzedażowe na terenie Ameryki Południowej.

Organizatorzy: Politechnika Otwarta, Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku
Partnerzy: Wydział Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej, DNV GL Poland, Wartsila Polska
Patronat medialny: płyń Pod Prąd, Portal Morski

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Aktualności

Na górę