Nasz profile

Rewolucja konsumencka w czarny piątek

Aktualności

Rewolucja konsumencka w czarny piątek

Rewolucja konsumencka w czarny piątek

Black Friday to co roku prawdziwe szaleństwo zakupowe. W ostatni piątek listopada na całym świecie rozpoczynają się świąteczne wyprzedaże. Sklepy kuszą promocjami, a nam klientom wydaje się, że trafiliśmy na niebywałą okazję. A może warto nadać drugie życie zniszczonym butom i przerobić już niechcianą sukienkę na modną spódnicę?

Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie proponuje spędzenie tego dnia z daleka od galerii handlowych – bardziej świadomie, w duchu slow i zero waste. 

Rewolucja konsumencka odbędzie się w piątek, 29 listopada (od 17:00 do 21:00) na Mysiej 3 w Warszawie. Organizatorzy zaproszą uczestników i uczestniczki na wykłady i dyskusje podejmujące tematykę odpowiedzialnej konsumpcji odzieży oraz niebezpiecznych chemikaliów w ubraniach. Po każdym wykładzie będzie można porozmawiać z autorkami i autorami.

Spotkaniu towarzyszyć również będą warsztaty, na których będzie można poznać tajniki samodzielnego naprawiania odzieży czy reperowania butów lub nauczyć się jak zrobić własną woskowijkę.  Na wszystkie warsztaty jest wstęp wolny, ale  będą obowiązywały zapisy.

Podczas wydarzenia zaprezentujemy również aplikację na telefony „Pytaj o chemię”, dzięki której, po zeskanowaniu kodu kreskowego produktu (nie dotyczy żywności czy kosmetyków) będzie można w łatwy sposób zapytać producentów, czy dany produkt zawiera szkodliwe chemikalia.

Podczas eventu zostanie również zaaranżowana tzw. „wymienialnia”, czyli miejsce, w którym będzie można coś zostawić lub zabrać coś, co ktoś tu włożył. Będzie też można tu nas zostawić czarne wypłowiałe ubrania, które zostaną zafarbowane w farbiarni z certyfikatem GOTS i odesłane do właściciela/ki.

>> PROGRAM<<

WYKŁADY/DYSKUSJE:
>>18:00 – 19:00 – “Made in Poland – co mówią polskie szwaczki”
Wykład Grażyny Latos z Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie na temat warunków pracy w polskich szwalniach. Reporterka przeprowadziła kilkanaście wywiadów z pracownicami (również byłymi) zakładów z Polski.

>>19:00 – 20:00 – „Wash before use, czyli dlaczego należy prać ubrania przed pierwszym użyciem”

Wykład Pawła Urbańskiego z firmy Knk-Kanaka na temat substancji chemicznych zawartych w nowej odzieży.

>>20:00 – 21:00 – „Kiedy szata nie zdobi, a szkodzi”
Wykład dr Aleksandry Rutkowskiej z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego na temat wpływu dodatków chemicznych w ubraniach na zdrowie.

WARSZTATY:
>> 17:00, 18:30   Wosh Wosh
„Zadbaj o swoje buty niech zostaną z Tobą na dłużej”.
Na ten warsztat można przynieść własne buty do renowacji. Spotkanie trwa 1,5 godziny. Można zapisać się na spotkanie o godz. 17:00 lub 18:30

>> 17:00, 18:00, 19:00  Maruna – „Naprawialnia” . Tutaj, razem z artystką i krawcową Gosią z firmy Maruna będzie można naprawić i wykonać drobne przeróbki własnych ubrań.
Można zapisać się na spotkanie o godz. 17:00, 18:00 lub o 19:00

>>17:00, 18:00, 19:00   Julia z „Na nowo śmieci” – Warsztat tworzenia woskowijek, czyli zerowastowych zamienników torebek śniadaniowych.

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Aktualności

Na górę