Nasz profile

Politechnika Gdańska najlepszą badawczą uczelnią techniczną w Polsce. Uczelnia otwiera cztery nowe Centra Badawcze

Aktualności

Politechnika Gdańska najlepszą badawczą uczelnią techniczną w Polsce. Uczelnia otwiera cztery nowe Centra Badawcze

Politechnika Gdańska najlepszą badawczą uczelnią techniczną w Polsce. Uczelnia otwiera cztery nowe Centra Badawcze

Kilka tygodni po otrzymaniu statusu uczelni badawczej oraz dodatkowej dotacji z ministerstwa w wysokości ponad 200 mln zł, Politechnika Gdańska powołała cztery nowe Centra Badawcze. Naukowcy, którzy znaleźli się w ich strukturach, będą pracować nad nowatorskimi rozwiązaniami z zakresu m.in. bioinżynierii i technologii ekologicznych.

Politechnika Gdańska znalazła się w ścisłym gronie 10 laureatów programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” (IDUB), zyskując tym samym prestiżowy status uczelni badawczej. Co więcej, w konkursie MNiSW zajęła zaszczytne, 2. miejsce (ustępując jedynie Uniwersytetowi Warszawskiemu), stając się tym samym najlepszą uczelnią techniczną w Polsce.

Uzyskanie statusu uczelni badawczej to dla Politechniki Gdańskiej nie tylko ogromny zaszczyt i wyróżnienie, ale też dodatkowe środki finansowe, które będą przeznaczone na rozwój dydaktyki i nowych obszarów badawczych w obrębie uczelni.

W przypadku PG będzie to ponad 200 mln zł w przeciągu siedmiu lat (2020 – 2026 r.), które uczelnia zagospodaruje w ramach nowo utworzonych Centrów Badawczych:

  • Centrum Bio – Tech – Med
  • Centrum Eko – Tech
  • Centrum Materiałów Przyszłości
  • Centrum Technologii Cyfrowych

Inauguracja działalności nowych Centrów Badawczych nastąpiła w środę na konferencji prasowej, która poprzedzała uroczyste posiedzenie Senatu PG. Obecni na konferencji prof. Krzysztof Wilde,  Rektor Politechniki Gdańskiej oraz Anna Budzanowska, Wiceminister Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, podkreślali, że uzyskanie statusu uczelni badawczej to duży sukces, ale też motywacja do dalszej pracy.

– Status uczelni badawczej to ogromny prestiż, ale i wyzwanie – mówił prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej. – Ogromnie cieszymy się z tego sukcesu, ale pamiętamy też o tym, że przed nami czas wytężonej pracy. Będziemy dążyć do tego, żeby Politechnika Gdańska stała się elitarnym ośrodkiem naukowym nie tylko w Polsce, ale też za granicą.

– Wyłonienie laureatów pierwszego konkursu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” to przełomowy moment dla całego systemu szkolnictwa wyższego i polskiej nauki. Jego Magnificencji Rektorowi prof. Krzysztofowi Wilde oraz wszystkim pracownikom Politechniki Gdańskiej składam serdeczne gratulacje – mówiła minister Anna Budzanowska. – To wielki sukces, ale też początek nowego etapu. Przed wszystkimi dziesięcioma uczelniami, które uzyskały status uczelni badawczych i zwiększone finansowanie, lata wzmożonej pracy. Jesteśmy jednak przekonani, że wszystkie te uczelnie udowodnią, że statusu uczelni badawczych nie otrzymały na wyrost, a ich dokonania wyniosą polską naukę na jeszcze wyższy poziom.

Cztery nowe Centra Badawcze na Politechnice Gdańskiej

Nowe Centra Badawcze, które rozpoczęły już działalność w obrębie PG, to Centrum Bio-Tech-Med, Centrum Eko-Tech, Centrum Technologii Cyfrowych oraz Centrum Materiałów Przyszłości.

Łączą one umiejętności i doświadczenia naukowców z różnych wydziałów, które mają przełożyć się na nowoczesne, innowacyjne rozwiązania w obszarach: biotechnologii, bioinżynierii, technologii pro-ekologicznych, technologii cyfrowych oraz przy wytwarzaniu nowoczesnych materiałów o zastosowaniu w przemyśle i medycynie.

Dzięki powstaniu nowych Centrów, Politechnika Gdańska będzie mogła w jeszcze większym stopniu stawiać nacisk na rozwój w najbardziej obiecujących kierunkach badań naukowych, a także wdrażać innowacyjne, nowoczesne rozwiązania w zakresie: zdrowia, bezpieczeństwa, technologii cyfrowych, ochrony klimatu, pozyskiwania i konwersji energii, mobilności, żywności oraz racjonalnego wykorzystania zasobów naturalnych.

Co szczególnie istotne, nowe, międzywydziałowe Centra Badawcze będą otrzymywać pokaźne dofinansowanie do swojej działalności właśnie z dodatkowych środków uzyskanych dzięki programowi MNiSW „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”.

– Centra Badawcze i znajdujące się w ich obrębie zespoły naukowców będziemy znacząco dofinansowywać, w czym pomogą nam dodatkowe środki od Ministerstwa, otrzymane z tytułu uzyskania statusu uczelni badawczej – mówi prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. – Osoby wchodzące w skład Centrów Badawczych będą miały szerokie możliwości dokształcania się i zdobywania nowych umiejętności, zarówno w kraju jak i za granicą.

Politechnika Gdańska chce przyciągać najlepszych

Środki z programu IDUB będą też przeznaczane na przyciąganie jak najlepszych naukowców, którzy w murach PG znajdą świetne warunki do samorozwoju oraz realizacji swoich badań.

– Będziemy szukać ludzi o jak najlepszych umiejętnościach i jak najwyższych kompetencjach. Takich, które wprowadzą do Gdańska nową jakość naukową – zapewnia prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. –Będą to wybitni specjaliści nie tylko z Polski, ale też z zagranicy. Chcemy zaoferować najlepsze warunki pracy uzdolnionym magistrom i doktorantom, którzy do tej pory często wybierali pracę w biznesie, zamiast kontynuowania kariery na polskich uczelniach.

Władze uczelni liczą, że dodatkowe dofinansowanie i utworzenie nowych Centrów Badawczych pomoże przyciągnąć też najzdolniejszych studentów.

– Gdańsk stał się jednym z najciekawszych kierunków przy wyborze docelowej uczelni dla maturzystów z całej Polski. Najzdolniejsi z nich coraz częściej nie trafiają już do Warszawy czy Krakowa, ale właśnie do Gdańska – mówi prof. Krzysztof Wilde. – Każdy z nich chce się uczyć w jak najlepszych warunkach i zdobywać wiedzę od najlepszych ekspertów, a my zamierzamy im to zapewnić – dodaje rektor PG.

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Aktualności

Na górę