Nasz profile

Zero waste a pandemia. Domowe archiwa i warsztaty robienia na drutach i szydle: wydarzenia Instytutu Kultury Miejskiej online

Trójmiasto

Zero waste a pandemia. Domowe archiwa i warsztaty robienia na drutach i szydle: wydarzenia Instytutu Kultury Miejskiej online

Zero waste a pandemia. Domowe archiwa i warsztaty robienia na drutach i szydle: wydarzenia Instytutu Kultury Miejskiej online

IKM zaprasza na trzy spotkania online. Jak rozsądnie zarządzać zasobami w dobie koronawirusa? Czy można zachować zasady zero waste w trakcie kwarantanny? Na te pytanie odpowie 22 kwietnia, w ramach cyklu Miasto 2050, Katarzyna Wągrowska z bloga „Ograniczam się”. O archiwach społecznych i gromadzeniu zbiorów opowiedzą 23 kwietnia ekspertki z Centrum Archiwistyki Społecznej. W sobotę 25 kwietnia Prulla, czyli Agnieszka Baaske, wraca (online) ze swoim cyklem warsztatów robienia na drutach i szydle.

Zero waste a pandemia. Jak dbać o planetę dbając o siebie? | 22 kwietnia, godz. 12.00, kanał YouTube IKM: https://www.youtube.com/user/IKMGdansk.

Coraz więcej osób w swoim codziennym życiu stara się myśleć o środowisku. Segregacja śmieci stała się obowiązkiem, oszczędzamy wodę, ograniczamy plastik, kupujemy rzeczy w biodegradowalnych opakowaniach itd. Aż nagle przychodzi pandemia… I nasze życie zmienia się diametralnie. Coś tak ważnego jak dbałość o planetę siłą rzeczy schodzi na drugi plan, kiedy zwykłe wyjście po zakupy staje się wyprawą na Marsa, która sama w sobie przybiera rangę misji.

– Jak w takim wypadku myśleć jeszcze o dbaniu o planetę, kiedy dbanie o samego siebie i swoje zdrowie już samo w sobie jak takie trudne…? I czy jeśli myślimy o środowisku mniej, to powinniśmy mieć wyrzuty sumienia? – pyta Katarzyna Wągrowska.

Katarzyna Wągrowska, aktywistka społeczna, autorka bloga Ograniczam Się i książki „Życie zero waste. Żyj bez śmieci i żyj lepiej” (2017). Inicjatorka akcji Givebox Poznań (2016), w ramach której na ulicach miasta uruchomiono 5 szaf do wymiany rzeczami. Współzałożycielka Po-Dzielni (2018) – pierwszego w Polsce freeshopu z prawdziwego zdarzenia, oraz stowarzyszenia Po-Dzielnia Centrum Ekonomii Współdzielenia. Działa na rzecz edukowania w zakresie redukcji odpadów, recyklingu, świadomej mody (slow fashion), aktywizacji społecznej.

Archiwum domowe, archiwum społeczne. Zrób to sam! | 23 kwietnia, godz. 12.00, kanał YouTube IKM: https://www.youtube.com/user/IKMGdansk.

Archiwistyka społeczna to dziedzina jeszcze nieodkryta, ale prężnie się rozwijająca. Sieć archiwów społecznych tworzy aktualnie ponad 400 podmiotów. Chcemy je przybliżyć, pokazać, że warto rozejrzeć się wokół i zachować dla kolejnych pokoleń fragmenty historii, która już minęła i współczesności, która dla nich będzie już historią.

W obecnej sytuacji, kiedy spędzamy w domu dużo więcej czasu zadbanie o archiwa wydaje się być idealne na ten czas i miejsce. Na wirtualne spotkanie zapraszamy osoby, które uwielbiają wszelkiego rodzaju kroniki, dokumenty, stare fotografie, prowadzą albumu rodzinne, lokalne itd.

Spotkanie jest kontynuacją współpracy z mieszkańcami gdańskiej dzielnicy Nowy Port, z którymi chcemy przygotować społeczne archiwum dzielnicy w ramach realizacji programów Otwarty IKM i UrbCultural Planning. Mimo, że w szczególności zapraszamy osoby z tej dzielnicy otwarte jest dla wszystkich!

Spotkanie poprowadzą: Małgorzata Pankowska-Dowgiało, kierowniczka Programu Rozwoju Narzędzi Cyfrowych w Centrum Archiwistyki Społecznej. Wcześniej pracowała w Fundacji Ośrodka KARTA, gdzie m.in. kierowała Archiwum Fotografii, prowadziła szkolenia z zakresu opracowania i digitalizacji zbiorów archiwalnych. Joanna Michałowska, koordynatorka sieci konsultacyjnej w Centrum Archiwistyki Społecznej. Wcześniej pracowała w Fundacji Ośrodka KARTA, gdzie m.in. kierowała Archiwum Dokumentowym, prowadziła lekcje studyjne z opracowywania zbiorów oraz odpowiadała za zgodne z procedurami realizacje projektów grantowych.

Warsztaty robienia na drutach i szydle z Prullą | 25 kwietnia, godz. 12.00, Facebook IKM: https://www.facebook.com/IKMgdansk/.

Agnieszka Baaske, działająca jako Prulla zaprasza na film pokazujący, jak sprawnie dziergać na drutach i szydle. Oczka lewe, oczka prawe, łączenie fragmentów – na każdych zajęciach prowadząca uczy technik i początków dziergania. Warsztaty z Prullą to cykl otwartych spotkań, podczas których uczestniczki i uczestnicy w prawie domowej atmosferze tworzą swetry, czapki, szaliki lub samodzielnie wymyślone, zrobione na drutach rzeczy. Tym razem – prowadząca przygotowała dla uczestników i uczestniczek film, który 25 kwietnia o godz. 12.00 opublikujemy na Facebooku Instytutu Kultury Miejskiej: https://www.facebook.com/IKMgdansk/

Instytut Kultury Miejskiej nagrywa i udostępnia zapisy z większości wykładów i spotkań. Zapraszamy na kanał na YouTube https://www.youtube.com/user/IKMGdansk oraz na stronę www.ikm.gda.pl, gdzie publikujemy krótkie polecenia najciekawszych zasobów cyfrowych instytucji z różnych działań i projektów.

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Trójmiasto

Na górę