Projekt „ŁACH” najlepszym pomysłem studenckim w konkursie Stena Circular Economy Award
Łukasz Ziemba z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach został zwycięzcą w kategorii projektów studenckich w konkursie Lider Gospodarki Obiegu Zamkniętego. Dodatkowe wyróżnienie otrzymali Piotr Długosz i Jacek Organiściak z Politechniki Łódzkiej. Do IV edycji konkursu Steny Recycling promującego ideę gospodarki cyrkularnej przyjęto aż 57 zgłoszeń, z czego 18 nadesłali studenci.
Projekt „Łach”, który angażuje osadzonych w zakładzie karnym w produkcję pokrowców na telefony, laptopy czy tablety
Spośród „Propozycji wdrożeń GOZ” zgłoszonych przez studentów, nagrodę główną otrzymał Łukasza Ziemba z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach za projekt „Łach”, który angażuje osadzonych w zakładzie karnym w produkcję pokrowców na telefony, laptopy czy tablety. Produkty są tworzone z resztek materiałów powstających podczas produkcji odzieży roboczej. Dodatkowe wyróżnienie otrzymali Piotr Długosz i Jacek Organiściak z Politechniki Łódzkiej za wspólny projekt „Wielorazowe opakowanie kurierskie”, którego celem jest minimalizacja produkcji odpadów przez wprowadzenie opakowania kurierskiego wielokrotnego użytku, wykonanego z „zielonych” polimerów.
Opublikowany przez Eurostat tzw. wskaźnik cyrkularności Polski (cyrkularnego wykorzystywania materiałów) wynosi tylko 9,8% i jest niższy niż unijna średnia. Tymczasem gospodarka obiegu zamkniętego to obecnie jeden z ważniejszych ogólnoświatowych trendów. Jako społeczeństwo konsumujemy coraz więcej, ilość wytwarzanych przez nas odpadów rośnie, a zasoby naturalne są coraz bardziej eksploatowane.
Niezbędne jest zatem zintensyfikowanie procesu zmiany modelu gospodarki liniowej na cyrkularny, czyli takiego, w którym materiały używane przez społeczeństwo lub w trakcie produkcji są wielokrotnie wykorzystywane. Zgłoszenia firm i studentów w konkursie Stena Recycling są przykładem, że na polskim rynku jest już wiele ciekawych, cyrkularnych rozwiązań.
– Tak duża liczba nadesłanych zgłoszeń pokazała, że coraz więcej firm działających w wielu różnych obszarach dąży do tego, aby znaleźć procesy, które pomogą dostosować działalność do gospodarki o obiegu zamkniętym. Cieszy fakt, że cyrkularne inicjatywy są nie tylko domeną korporacji. Liderzy cyrkularnych praktyk to również mniejsze przedsiębiorstwa i startupy. Dodatkowo, obserwujemy coraz większe zainteresowanie tematyką GOZ wśród studentów. W końcu to nowe pokolenie już niedługo będzie budowało naszą przyszłość – mówi Piotr Bruździak, Dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu, Stena Recycling.
Tegoroczna edycja konkursu Stena Circular Economy Award – Lider Gospodarki Obiegu Zamkniętego spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem studentów różnych kierunków z całej Polski oraz przedsiębiorstw wszystkich kategorii, od startupów, przez średnie przedsiębiorstwa aż po znane korporacje. Do IV edycji konkursu przyjęto rekordową liczbę 57 zgłoszeń, z czego 18 nadesłali studenci.
