Nasz profile

Projekt „ŁACH” najlepszym pomysłem studenckim w konkursie Stena Circular Economy Award

Studenci

Projekt „ŁACH” najlepszym pomysłem studenckim w konkursie Stena Circular Economy Award

Projekt „ŁACH” najlepszym pomysłem studenckim w konkursie Stena Circular Economy Award

Łukasz Ziemba z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach został zwycięzcą w kategorii projektów studenckich w konkursie Lider Gospodarki Obiegu Zamkniętego. Dodatkowe wyróżnienie otrzymali Piotr Długosz i Jacek Organiściak z Politechniki Łódzkiej.  Do IV edycji konkursu Steny Recycling promującego ideę gospodarki cyrkularnej przyjęto aż 57 zgłoszeń, z czego 18 nadesłali  studenci.

Projekt „Łach”, który angażuje osadzonych w zakładzie karnym w produkcję pokrowców na telefony, laptopy czy tablety

Spośród „Propozycji wdrożeń GOZ” zgłoszonych przez studentów, nagrodę główną otrzymał Łukasza Ziemba z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach za projekt „Łach”, który angażuje osadzonych w zakładzie karnym w produkcję pokrowców na telefony, laptopy czy tablety. Produkty są tworzone z resztek materiałów powstających podczas produkcji odzieży roboczej. Dodatkowe wyróżnienie otrzymali Piotr Długosz i Jacek Organiściak z Politechniki Łódzkiej za wspólny projekt „Wielorazowe opakowanie kurierskie”, którego celem jest minimalizacja produkcji odpadów przez wprowadzenie opakowania kurierskiego wielokrotnego użytku, wykonanego z „zielonych” polimerów.

Opublikowany przez Eurostat tzw. wskaźnik cyrkularności Polski (cyrkularnego wykorzystywania materiałów) wynosi tylko 9,8% i jest niższy niż unijna średnia. Tymczasem gospodarka obiegu zamkniętego to obecnie jeden z ważniejszych ogólnoświatowych trendów. Jako społeczeństwo konsumujemy coraz więcej, ilość wytwarzanych przez nas odpadów rośnie, a zasoby naturalne są coraz bardziej eksploatowane.

Niezbędne jest zatem zintensyfikowanie procesu zmiany modelu gospodarki liniowej na cyrkularny, czyli takiego, w którym materiały używane przez społeczeństwo lub w trakcie produkcji są wielokrotnie wykorzystywane. Zgłoszenia firm i studentów w konkursie Stena Recycling są przykładem, że na polskim rynku jest już wiele ciekawych, cyrkularnych rozwiązań.

– Tak duża liczba nadesłanych zgłoszeń pokazała, że coraz więcej firm działających w wielu różnych obszarach dąży do tego, aby znaleźć procesy, które pomogą dostosować działalność do gospodarki o obiegu zamkniętym. Cieszy fakt, że cyrkularne inicjatywy są nie tylko domeną korporacji. Liderzy cyrkularnych praktyk to również mniejsze przedsiębiorstwa i startupy. Dodatkowo, obserwujemy coraz większe zainteresowanie tematyką GOZ wśród studentów. W końcu to nowe pokolenie już niedługo będzie budowało naszą przyszłość  – mówi Piotr Bruździak, Dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu, Stena Recycling.

Tegoroczna edycja konkursu Stena Circular Economy Award – Lider Gospodarki Obiegu Zamkniętego spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem studentów różnych kierunków z całej Polski oraz przedsiębiorstw wszystkich kategorii, od startupów, przez średnie przedsiębiorstwa aż po znane korporacje.  Do IV edycji konkursu przyjęto rekordową liczbę 57 zgłoszeń, z czego 18 nadesłali  studenci.

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Studenci

Na górę