Nasz profile

Co w Polsce studiują obcokrajowcy? TOP10 najpopularniejszych kierunków studiów

Studenci

Co w Polsce studiują obcokrajowcy? TOP10 najpopularniejszych kierunków studiów

Co w Polsce studiują obcokrajowcy? TOP10 najpopularniejszych kierunków studiów

Spośród 85 tys. cudzoziemców, którzy studiowali na polskich uczelniach w 2020 roku, więcej niż co czwarty studiował kierunek związany z biznesem, administracją i prawem – wynika z danych GUS. Zagranicznych studentów przyciągają również takie kierunki jak m.in. dziennikarstwo czy opieka społeczna i zdrowie. Najmniej widzi swoją przyszłość w edukacji i rolnictwie.

Zdaniem ekspertów Personnel Service, popularność niektórych przyszłościowych kierunków to dobra wiadomość dla polskiego rynku pracy. Absolwenci pomogą zapełnić luki kadrowe, jednak wyzwaniem dla pracodawców może być zatrzymanie ich w kraju.

Według danych GUS ogółem na polskich uczelniach w 2020 roku studiowało prawie 85 tys. cudzoziemców, z czego ponad 73 tys. stacjonarnie. Studia ukończyło prawie 15 tys. cudzoziemców.

TOP10 najbardziej popularnych kierunków studiów

Najpopularniejsze wśród cudzoziemców studiujących w Polsce były kierunki związane z biznesem, administracją i prawem – w zeszłym roku wybrało je ponad 24 tys. osób z zagranicy. Na drugim miejscu pod względem popularności były nauki społeczne, dziennikarstwo i informacja (13,6 tys.) oraz kierunki związane ze zdrowiem i opieką społeczną (11 tys.). Studentów z zagranicy przyciągają również studia dotyczące usług (9 tys.), a także humanistyczne i z zakresu sztuki (8,2 tys.)

Nieco mniejszą popularnością cieszyły się nauki ścisłe. Na kierunkach kształcenia związanych z techniką, przemysłem i budownictwem studiowało ponad 5 tys. osób, a technologie teleinformacyjne wybrało 4,6 tys. cudzoziemców.

Najmniejszym zainteresowaniem cieszyły się nauki przyrodnicze, matematyka i statystyka oraz edukacja, gdzie w 2020 roku studiowało poniżej 2 tys. żaków, a także rolnictwo, którego liczba studentów nie przekroczyła 1 tys. Dodatkowo, 4 tys. obcokrajowców zdecydowało się na indywidualne studia międzyobszarowe.

– Młodzi ludzie bez względu na szerokość geograficzną wybierają bardzo licznie kierunki związane z biznesem czy prawem. W 2020 roku aż 272 tys. osób zdecydowało się właśnie na taką ścieżkę kształcenia. Oczywiście jest to dobry wybór, bo stale potrzebujemy dobrych prawników i menadżerów. Natomiast z punktu widzenia aktualnych potrzeb rynku pracy kluczowe jest to, że cudzoziemcy decydują się na kierunki medyczne, których absolwenci są na wagę złota. Podobnie jest z informatykami i programistami  – komentuje Krzysztof Inglot, Prezes Zarządu Personnel Service S.A.

Absolwenci z zagranicy wzmocnieniem polskiego rynku pracy

Z danych GUS wynika, że spośród prawie 15 tys. absolwentów z zagranicy najwięcej z nich ukończyło studia z zakresu biznesu, administracji i prawa (5 tys.). O połowę mniej cudzoziemców skończyło w zeszłym roku kierunki takie jak nauki społeczne, dziennikarstwo i informacja (2,4 tys.). Niższe zainteresowanie studiami na kierunkach takich jak: nauki humanistyczne i sztuka, zdrowie i opieka społeczna, usługi oraz technika, przemysł, budownictwo przełożyło się na mniejszą liczbę absolwentów tych kierunków kształcenia (w zakresie 1,3 tys.-1,5 tys.).

– Te 15 tys. absolwentów o szerokim przekroju wykształcenia to potencjalne wzmocnienie dla polskiego rynku pracy. Rolą pracodawców jest zaoferowanie im konkurencyjnych warunków zatrudnienia, tak, aby pozostali w Polsce i ze zdobytym u nas know how nie wracali do swoich krajów. Dzięki temu zdobędziemy specjalistów z różnych branż, dla których bariera językowa nie będzie problemem, a ich zaklimatyzowanie się na polskim rynku pracy zaprocentuje dla naszej gospodarki na przyszłość – dodaje Krzysztof Inglot.

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Studenci

Na górę