Nasz profile

Gdzie kształcą się polscy młodzi artyści?

Rozwój

Gdzie kształcą się polscy młodzi artyści?

Gdzie kształcą się polscy młodzi artyści?

Praktyczne podejście i współpraca z biznesem – to wyróżniki studiów artystycznych za granicą. Jakie kierunki i uczelnie są najchętniej wybierane przez młodych polskich artystów? Co oferują zagraniczne uczelnie artystyczne?

Choć w ostatnich latach największą popularnością cieszą się studia związane z nowymi technologiami i biznesem, zainteresowanie kierunkami artystycznymi utrzymuje się rokrocznie na podobnym poziomie.

W 2023 roku 20 proc. aplikantów i aplikantek Elab Education, firmy pomagającej studentkom i studentom w wyjeździe na wymarzone studia za granicę, wybrało kierunki artystyczne, najczęściej modę i architekturę.

Dlaczego Polki i Polacy chcący rozwijać swoje umiejętności w obszarze szeroko pojętej sztuki coraz chętniej decydują się na studia zagraniczne? Jakie studia wybierają i gdzie najchętniej wyjeżdżają?

Moda i architektura znów na podium

Od wielu lat na podium w zestawieniu najchętniej wybieranych kierunków artystycznych plasują się architektura i moda.

Patrycja Drozdowska, studentka Fashion Communication na Northumbria University, zdecydowała się na podjęcie edukacji za granicą, ponieważ w ofercie polskich uczelni nie było kierunku, który ją interesował.

– Wybrałam studia za granicą, ponieważ w Polsce nie miałam możliwości podjęcia kierunku modowego bez umiejętności rysunku, gdyż dostępne studia są ukierunkowane na osoby chcące zostać projektantem. Tymczasem ja chciałam pracować w sektorze mody, ale po stronie biznesowej. Polskie uniwersytety niestety nie oferują tego typu programów nauczania – mówi.

– Brytyjskie uczelnie mają w swojej ofercie szeroką gamę kierunków modowych i artystycznych, a na każdy z nich składa się wachlarz specjalizacji.Jednym z najpopularniejszych obszarów, w którym kształcą się studenci i studentki, jest grafika. Studiując na tym kierunku, można nauczyć się tworzenia aplikacji internetowych, komunikacji wizualnej czy animacji 3D. Czasami łączony jest także z podstawami UX.

Gdzie wyjeżdżają polscy artyści?

Według danych Elab Education, polscy kandydaci i kandydatki na zagraniczne studia artystyczne najchętniej wybierają uczelnie we Włoszech, w Niderlandach i w Wielkiej Brytanii.

  • Wśród osób zainteresowanych studiowaniem mody pod kątem projektowania ubioru, najczęściej jest to Nuova Accademia di Belle Arti w Mediolanie i Rzymie.
  • Studentki i studenci, którzy chcą szkolić się w obszarze grafiki, najchętniej wybierają Willem de Kooning Academy w Rotterdamie.
  • Osoby zainteresowane szlifowaniem swojego aktorskiego sznytu, preferują University of the Arts w Londynie.

Za przewagę w stosunku do polskich uczelni artystycznych, studentki i studenci często uważają praktyczne podejście wykładowców i lepsze możliwości zbudowania portfolio i odbycia praktyk zawodowych, które w wielu przypadkach okazują się pierwszym i najważniejszym krokiem w rozwoju ich kariery artystycznej.

– Podczas moich studiów kilkakrotnie miałam okazję współpracować z różnymi markami i firmami, co pozwoliło mi zanurzyć się nieco bardziej w świecie biznesu i pracować nad “żywymi” projektami. Na moim kierunku nie jest wymagane zaliczenie praktyk zawodowych, jednak po drugim roku studiów można wziąć dodatkowy rok, podczas którego studenci podejmują roczny staż bądź wyjeżdżają na wymianę zagraniczną, na co się zdecydowałam. Uczelnia prowadzi również doradztwo zawodowe i pomaga w znalezieniu zatrudnienia, a nawet tworzeniu własnego biznesu – komentuje Patrycja Drozdowska.

Bez portfolio ani rusz

Wymagania dla kandydatów na zagraniczne uczelnie kształcące na kierunkach artystycznych bywają jednak znacznie bardziej złożone niż na nasze rodzime uniwersytety. Oprócz dobrych wyników w nauce, uczelnie artystyczne często wymagają przygotowania portfolio oraz zaliczenia egzaminów wstępnych. Z tego względu warto skorzystać z programów, takich jak Art&Design oferowany przez Elab Education.

– Program Art&Design przeznaczony jest dla absolwentów i absolwentek szkół średnich, którzy chcą podjąć studia w szkołach artystycznych, muzycznych i filmowych. W jego ramach aplikanci i aplikantki współpracują z mentorami, którzy pomagają im w tworzeniu portfolio oraz przygotowaniach do rozmów kwalifikacyjnych na uniwersytety. Ponieważ portfolio jest kluczowe w procesie rekrutacji na uczelnie artystyczne, kandydaci i kandydatki szczególnie cenią sobie oferowane w ramach naszego programu warsztaty prowadzone we współpracy ze szkołami rysunku. Chętnym dajemy również możliwość skorzystania z indywidualnych konsultacji – mówi Joanna Adamiak, Premium Education Consultant z Elab Education.

Możliwości stypendialne

Zdarzają się także utalentowani kandydaci i kandydatki, którzy nie są w stanie samodzielnie pokryć czesnego zagranicznej szkoły i kosztów życia na miejscu. Z myślą o nich niektóre uczelnie artystyczne oferują stypendia dla zdolnych studentów. To opcja dla nielicznych.

– Wnioskując o przyznanie stypendium artystycznego należy liczyć się z dużą konkurencją. Aby je otrzymać, trzeba nie tylko wykazać się zdolnościami z zakresu sztuki, lecz także mieć dobre wyniki w nauce ze szkoły średniej lub poprzedniego stopnia studiów. Dodatkowo, nie wszystkie uniwersytety oferują studentom tego typu wsparcie. Wśród nielicznych są prywatne uczelnie artystyczne we Włoszech i Francji – dodaje Joanna Adamiak.

Elab Open Day jest wydarzeniem skierowanym do kandydatów i kandydatek na studia zagraniczne oraz ich rodziców i opiekunów. Spotkanie odbędzie się 6 lutego br. o godzinie 19:00 i dotyczyć będzie aplikacji na najlepsze uczelnie na świecie. Szczegóły dotyczące wydarzenia dostępne są pod linkiem.

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Rozwój

Na górę