Nowe wyzwania, nowe kierunki studiów
Od niedawna na wielu uczelniach państwowych zaczęły powstawać nietypowe kierunki kształcenia. Jest to próba nadążania za rozwojem techniki oraz za wymogami i potrzebami rynku pracy.
Inżynieria biomechaniczna – jest to kierunek ściśle związany z medycyną. To nauka o rozwiązaniach konstrukcyjnych stosowanych w diagnostyce i terapii. Obejmuje też projektowanie i budowę sztucznych narządów. Inżynieria biomechaniczna skupia się na takich nowinkach jak: najnowszej generacji roboty medyczne, biomateriały, implanty i protezy. Przyszli absolwenci tego kierunku zapoznają się z telechirurgią (operowanie na odległość) i robotyką medyczną, a także konstrukcją układów biomechanicznych z uwzględnieniem właściwości mechanicznych tkanek oraz anatomii połączeń stawowych.
Studenci po tym kierunku znajdą zatrudnienie w:
- szpitalach, klinikach, ambulatoriach i poradniach,
- biurach projektowych, konstrukcyjnych i technologicznych urządzeń medycznych,
- w jednostkach produkujących urządzeń medycznych,
- w firmach zajmujących się odbiorem technicznym, akredytacją i atestowaniem urządzeń medycznych,
- jednostkach naukowo-badawczych i konsultingowych,
- administracji medycznej.
Kierunek ten istnieje już na Politechnice Krakowskiej.
Mechatronika – jest to nauka łączącą wiedzę z zakresu mechaniki, elektroniki, informatyki, cybernetyki, automatyki i robotyki. Absolwenci tego kierunku będą umieli projektować układy mechaniczne wykorzystując informatykę oraz teorię sterowania.
Absolwenci mechatroniki znajdą zatrudnienie w:
- przemyśle elektromaszynowym, motoryzacyjnym, lotniczym, obrabiarkowym,
- placówkach eksploatujących i serwisujących układy mechatroniczne, maszyny i urządzenia, w których są one zastosowane,
- instytucjach naukowo-badawczych i ośrodkach badawczo-rozwojowych,
- stacjach serwisowych i diagnostycznych,
- placówkach służby zdrowia, przy eksploatacji urządzeń medycznych i aparatury diagnostycznej,
- jednostkach zajmujących się poradnictwem i upowszechnianiem wiedzy z zakresu budowy i eksploatacji urządzeń mechatronicznych.
Kierunek ten został już wprowadzony m.in. przez Politechnikę Warszawską, Łódzką i Gdańską. W Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie powstały w tym kierunku nowe specjalności: technik uzbrojenia i materiały wybuchowe oraz uzbrojenie rakietowe.
Kognitywistyka – jest nauką o umyśle i procesach poznawczych. Zajmuje się badaniem i wyjaśnianiem funkcjonowania percepcji, emocji, świadomości, pamięci, rozumowania, mowy i komunikacji. Kognitywistyka łączy w sobie psychologię, biologię, językoznawstwo, logikę i filozofię.
Absolwenci tego kierunku mogą szukać zatrudnienia:
- w jednostkach naukowo-badawczych,
- jako wysoko wykwalifikowani specjaliści od funkcjonalności interfejsów (pracownicy firm z sektora IT, webmasterzy),
- jako specjaliści od Public Relations (znajomość psychologii pomaga w podejmowaniu działań marketingowych).
Nabór na tego typu studia prowadzi Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza oraz Uniwersytet Jagielloński.
Bioinformatyka – to dyscyplina posługująca się matematyką i informatyką w rozwiązywaniu problemów związanych z biologią. Z bioinformatyka wiąże się z takimi zagadnieniami jak geomika – dziedzina biologii molekularnej, metaloblomika – nauka o metabolitach obecnych w organizmie i transkryptomika – nauka zajmująca się określeniem miejsca i czasu aktywności genów. Absolwenci bioinformatyki uzyskują wiedzę i umiejętności stosowania metod i narzędzi nauk matematyczno-przyrodniczych w problemach biologicznych. Rozumieją działanie współczesnych systemów komputerowych. Posiadają wiedzę z zakresu podstaw informatyki, systemów operacyjnych, sieci komputerowych i baz danych, umożliwiającą aktywny udział w realizacji projektów bioinformatycznych. Umieją programować komputery oraz są przygotowani do działania w przedsięwzięciach interdyscyplinarnych.
Absolwenci tego kierunku znajdą zatrudnienie jako specjaliści:
- w zakresie metod bioinformatycznych w instytucjach naukowych i komercyjnych, które zajmują się badaniami biologicznymi i ich praktycznym wykorzystaniem,
- w instytucjach medycznych – w diagnostyce medycznej i projektowaniu terapii.
Nabór na ten kierunek prowadzą: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Uniwersytet Opolski, Politechnika Wrocławska, Politechnika Śląska i Uniwersytet Warszawski.
Karolina Jaciubek