Nasz profile

Co powinieneś wiedzieć, zanim podejmiesz pracę?

Rozwój

Co powinieneś wiedzieć, zanim podejmiesz pracę?

Co powinieneś wiedzieć, zanim podejmiesz pracę?

Podejmując się pracy, warto zapoznać się z rodzajem umów, które może zaproponować nam przyszły pracodawca. Niestety nie zawsze zadowalają, zazwyczaj niosą za sobą więcej minusów niż plusów.

Wszystko ze względu na rynek pracy w Polsce, który nadal należy do niepewnych, niebezpiecznych.
Już na starcie warto zaznaczyć, że do pierwszej umowy jaką dostaniemy, na pewno nie będzie to dokument dot. stanowiska na czas nieokreślony. Co zatem nas czeka na początek?

Przede wszystkim zacznijmy od tego, że każda umowa o prace, nie powinna odbywać się słownie. Tak ważna informacja powinna być zawarta w formie papierowe, na przystosowanym do tego piśmie, które powinno zawierać wszystkie jasne normy prawne, zasady m. in:

  • rodzaj umowy
  • termin rozpoczęcia
  • miejsce pracy
  • wynagrodzenie
  • a także zbiór zadań, które będą do nas należały.

Jeśli brakuje, którejś z powyższych informacji warto poinformować o tym swojego przyszłego pracodawce. W końcu prawidłowo sformułowana umowa, ma dać nam poczucie większego komfortu pracy.

Jako rekrutanci powinniśmy oczekiwać dostarczenia powyższej umowy w przeciągu 7 dni roboczych, od rozpoczęcia pracy w firmie.

Może zdarzyć się, że w umowie będzie brakowało, któregoś z powyższych punktów. W przypadku kiedy zabraknie drugiego podpunktu, terminem rozpoczęcia pracy, możemy przyjąć dzień zawarcia umowy.

Jakie rodzaje umów na nas czekają teraz i po przepracowaniu kilku miesięcy?

Do najbardziej znanych zaliczamy :

  • Umowę zlecenie
  • Umowę na okres próbny
  • Umowę na czas określony
  • Umowę na czas nieokreślony

Umowa zlecenie

Umowa cywilna, która niestety nie daje prawie w ogóle korzyści pracownikowi. Wszystko zależne jest od tego w jaki sposób, umówimy się z przyszłym pracodawcą i jaką umowę zbudujemy na tej podstawie. Jest to umowa po którą najchętniej sięgają firmy, ze względu na to, że pracownik nie ma tu urlopu wypoczynkowego ani wychowawczego, nie posiada również przywileju okresu wypowiedzenie i czasu na szukanie nowej pracy. Czas wolny często pozostaje ustalony między jedną, a drugą stroną słownie.

Podczas wykonywania umowy na zlecenie, musimy wykonać określoną czynność, po której zostanie wypłacona nam konkretna zapłata. Ogromnym plusem, umowy jest możliwość pracy w domu, nie trzeba również siedzieć w biurze, chyba, że określi nam to powyższa umowa. Minusem, tej formy zarobkowania jest brak świadczeń zdrowotnych.

Umowa na okres próbny

Jest formą w której, pracodawca wystawia pracownika na 3 miesięczną próbę, pełną zadań. Dzięki temu, może określić, czy obietnice składane w CV oraz na podstawie rozmowy kwalifikacyjnej, będą spełnione. Jeśli okażesz się właściwą osoba na dobrym miejscu, być może zostanie to nagrodzone kontynuacją zatrudnienia, na podstawie innej spośród wymienionych wyżej umów.

Umowa na czas określony

Jest to kolejny pułap w wielkich schodach, wszelkich form obietnic. Często następuje po udanym okresie próbnym. Nagrodzony w ten sposób pracownik, może pracować w ten sposób jeszcze dwukrotnie. Kolejna musi być już umową na czas nieokreślony. Oczywiście wszystkie umowy oprócz, umowy zlecenie, są umowami o pracę, czyli takimi, które posiadają pełny wachlarz świadczeń zdrowotnych, urlopowych i wychowawczych.

Umowa na czas nieokreślony

Jak zostało wspomniane wyżej. Staje się nią automatycznie przy trzeciej z kolei, podpisanej umowie.

Należy do najkorzystniejszych, ponieważ odbywa się na nieopisany okres czasu. Jest to najbardziej stała forma zatrudnienia, która pozwala nam na spokojny sen. Dzięki niej, nie tylko posiadamy wszystkie świadczenia, ale podlegamy ochronie. Dlatego pracodawca nie będzie mógł nas bezpodstawnie zwolnić.

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Rozwój

Na górę