Nasz profile

Literacki, przedświąteczny tydzień w IKM

Trójmiasto

Literacki, przedświąteczny tydzień w IKM

Literacki, przedświąteczny tydzień w IKM

Spotkania z pisarzami i pisarkami to okazja do rozmowy o lekturach, istotnych problemach, aktualnych wydarzeniach czy kulisach pracy twórczej.

W bieżącym tygodniu w Instytucie Kultury Miejskiej przy Targu Rakowym 11 spotkamy się z Marzeną Rogalską (12 grudnia), Grzegorzem Kwiatkowskim (13 grudnia), Aleksandrem Jurewiczem (14 grudnia) i Barbarą Piórkowską (15 grudnia). Wszystkie spotkania odbędą się o godz. 18.00. Wstęp wolny.

W święta najważniejsza jest miłość! Spotkanie z Marzeną Rogalską. Prowadzenie: Dagny Kurdwanowska |12 grudnia, godz. 18.00, Instytutu Kultury Miejskiej, Targ Rakowy 11. Wstęp wolny

„Opowieści wigilijne” Marzeny Rogalskiej to podróż w czasie (między 1909 a 2004 rokiem) i przestrzeni (Lwów, Oran, Kraków, Londyn). Autorka opowiada o ludziach, którzy nieustannie są obecni w naszych sercach i pamięci, o nieustającej tęsknocie za nimi. I o jedynej nocy w roku, gdy nadzieja rodzi się dla nas wszystkich. Opowieści wigilijne wypełnione są niezachwianą wiarą, że nadzieja i miłość zawsze zatriumfują.

– W Święta Bożego Narodzenia świata, w którym nikt nie jest samotny, Wam wszystkim, i sobie również – z całego serca życzę – mówi Marzena Rogalska.

Marzena Rogalska popularność zdobyła pracą na antenie RMF FM, współpracowała z Radiem Kolor, Antyradiem, Radiem Złote Przeboje. Występowała również w telewizji – zarówno w Telewizji Polskiej, jak i TVN.

Zagrała epizody w filmach, podkładała głos w popularnych filmach dla młodych widzów. Marzena Rogalska jako powieściopisarka zadebiutowała w 2016 roku książką „Wyprzedaż snów”. Od tego czasu wydała kilka kolejnych książek.

Premiera książki „Zagadka”. Spotkanie z Grzegorzem Kwiatkowskim. Prowadzenie: Jakub Orzeszek |13 grudnia, godz. 18.00, Instytutu Kultury Miejskiej, Targ Rakowy 11. Wstęp wolny

„Zagadka” (wyd. Biuro Literackie) to wiersze-skrawki, pozbawione odautorskiego głosu, pozornie proste, wręcz formalnie nagie, okazują się niekiedy trudnymi do rozwikłania zagadkami. Tym razem tytułową „zagadką” interpretacyjną okazuje się temat relacji rodzinnych – wypaczonych, skażonych przemocą i nieludzką (lub właśnie niestety ludzką) bezwzględnością. Wychowanie w książce Kwiatkowskiego zamienia się w tresurę w masce troski, więź przypomina myśliwską nagonkę, a jedyne dziedzictwo to sztafeta traumy.

Grzegorz Kwiatkowski, autor książek poetyckich poruszających tematykę historii, pamięci i etyki. Jest członkiem PEN America oraz europejskiej platformy literackiej Versopolis. Był gościem wielu festiwali literackich m.in. Oslo Internasjonale Poesifestival i Lahti International Writers Reunion.

Jest członkiem zespołu psychodelicznego Trupa Trupa. Ich muzyka została wydana przez światowe wytwórnie płytowe, takie jak Sub Pop, Glitterbeat Records, Ici d ‘ailleurs i Lovitt Records. Zespół nagrał m.in. sesje NPR Tiny Desk i BBC Radio 6. Współprowadzi warsztaty „Virus of Hate” na Uniwersytecie Oksfordzkim.

Nostalgia. Spotkanie autorskie z Aleksandrem Jurewiczem. Prowadzenie: Leszek Kopeć. Fragmenty czyta: Mirosław Baka |14 grudnia, godz. 18.00, Instytutu Kultury Miejskiej, Targ Rakowy 11. Wstęp wolny

Aleksander Jurewicz zabierze publiczność w nostalgiczną podróż na Kresy. Opowie o prywatnej mitologii obecnej w czterech powieściach – „Lida”, „Pan Bóg nie słyszy głuchych”, „Dzień przed końcem świata” oraz „Prawdziwa ballada o miłości” – zebranych w tomie „Nostalgia”. Z autorem porozmawia Leszek Kopeć, a wybrane fragmenty powieści przeczyta Mirosław Baka.

Aleksander Jurewicz, poeta, prozaik, publicysta. Urodził się w 1952 roku w białoruskiej Lidzie. W ramach akcji przesiedleńczej przeniósł się wraz z rodziną na terytorium pojałtańskiej Polski – najpierw do wsi Redło, a później do Gdańska, gdzie mieszka do dziś.

Jako twórca zadebiutował w 1971 roku w piśmie „Radar”. Wydana w 1990 roku „Lida”, opisuje doświadczenie utraty tego, co znane i bliskie, i wkroczenia w obcy świat. Jego najważniejsze utwory, tworzące kolejne części prywatnej historii rodzinnej, to „Pan Bóg nie słyszy głuchych”, „Dzień przed końcem świata”, „Prawdziwa ballada o miłości”, „Popiół i wiatr” oraz „Samotnia”.

Spotkanie autorskie z Barbarą Piórkowską na temat książki „Gaja”. Prowadzenie: Joanna Borowik-Hołubowicz |15 grudnia, godz. 18.00, Instytutu Kultury Miejskiej, Targ Rakowy 11. Wstęp wolny

Ion to skromny urzędnik szóstego rzędu, który w Muzeum Historycznym zajmuje się odtwarzaniem roślin z cudem zachowanych fragmentów okazów i starych zielników. W Mieście Numer Pięćset Czternaście panuje przekonanie, że tym sposobem uda się przywrócić życie na Ziemi w formie, w jakiej istniało, zanim zniszczył je człowiek.

Mieszkańcy wierzą także, że są jedynymi istotami ocalałymi po katastrofie klimatycznej. Własną opowieść o życiu na Ziemi snuje Gaja. Główną rolę odgrywają tutaj kobiety, strażniczki trwania, a przeszłość i przyszłość przeplatają się ze sobą. W poszukiwaniu odpowiedzi na pytania o sedno istnienia, warto wsłuchać się w głos Gai.

Barbara Piórkowska, pisarka, poetka, felietonistka portalu miastoliteratury.com.. Autorka powieści „Szklanka na pająki” (2010/2018), prozy „Utkanki” (2014), powieści „Kraboszki” (2020), czterech tomów poetyckich, w tym ostatniego pt. „Syberia” (2016), współtwórczyni spektakli poetyckich i teatralnych.

W 2022 roku według „Kraboszek” powstał spektakl „Rodzanice” (Teatr Gdynia Główna, Akademia Głosów Tradycji, reż. Ewa Ignaczak). Od kilku lat prowadzi spacery zielarsko- i roślinno-literackie oraz z twórczym pisaniem. Stypendystka Miasta Gdańska i Marszałka Województwa Pomorskiego. W 2023 roku wyszła jej najnowsza powieść „Gaja”.

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Trójmiasto

Na górę