Nasz profile

Dni Domeny Publicznej 2024 z Medialab Gdańsk

Trójmiasto

Dni Domeny Publicznej 2024 z Medialab Gdańsk

Dni Domeny Publicznej 2024 z Medialab Gdańsk

Co roku do domeny publicznej przechodzą kolejne dzieła, wobec których wygasły prawa autorskie, czyli minęło 70 lat od śmierci twórcy. W 2024 roku jest to m.in. pierwotna postać Myszki Miki z 1928 roku.

Od 1 styczna w domenie publicznej znalazły się także dzieła Juliana Tuwima, Kornela Makuszyńskiego czy Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Medialab Gdańsk zaprasza do odkrywania zasobów domeny publicznej i zabawy nimi. Tym razem w formie Minitranskribatonu poświęconemu transkrypcji pocztówek z dawnego Gdańska.

– Jak co roku w styczniu chcemy pokazać co możemy zrobić z dziełami znajdującymi się w domenie publicznej – opowiada Karina Rojek z Medialabu Gdańsk działającego w Instytucie Kultury Miejskiej.

– Zdigitalizowane i dostępne w bibliotekach cyfrowych archiwa z domeny publicznej są najłatwiej dostępnymi zasobami dla badaczy, studentów i kadry naukowej. Temat pracy z archiwami i transkrypcji rękopisów jest nam bardzo bliski. Łączy w sobie badania historyczne, językowe, przekład, genealogię, badania nad miastem i jego mieszkańcami i wiele innych. Dlatego w styczniu proponujemy udział w społecznościowym Minitranskribatonie polegającym na odszyfrowywaniu ręcznie napisanych pocztówek z dawnego Gdańska – mówi Karina Rojek.

Minitranskribaton – jak dołączyć?

Zabawa w odczytywanie odręcznych zapisków z kart pocztowych trwać będzie przez cały styczeń na profilu www.facebook.com/MedialabGdansk.

Co kilka dni publikowana będzie jedna ręcznie zapisana pocztówka z Gdańska. Dyskusja o tym „Co autor miał na myśli” toczyć się będzie pod postami. Rozszyfrowany tekst uzupełni metadane dzieła w bibliotece cyfrowej, z której pochodzi.

Wybrani twórcy, których dzieła weszły do domeny publicznej z 1 stycznia 2024

Julian Tuwim, poeta, pisarz, autor wodewili, skeczy, librett operetkowych i tekstów piosenek; jeden z najpopularniejszych poetów dwudziestolecia międzywojennego.

Kornel Makuszyński, prozaik, poeta, felietonista, krytyk teatralny i publicysta, członek Polskiej Akademii Literatury. Przed II wojną światową był jednym z najpoczytniejszych, najbardziej popularnych i najbardziej płodnych literacko polskich pisarzy. Autor takich powieści dla młodzieży jak: O dwóch takich, co ukradli księżyc, Panna z mokrą głową, Awantury o Basię, Szatana z siódmej klasy i Szaleństwa Panny Ewy, a także Przygód Koziołka Matołka! Co ważne autorem ilustracji do Koziołka Matołka jest Marian Walentynowicz, którego twórczość nie jest jeszcze w domenie publicznej.

Konstanty Ildefons Gałczyński, poeta najbardziej znany za sprawą paradramatycznej serii podszytych absurdem humoresek Teatrzyk Zielona Gęś, w której pojawiła się galeria postaci takich jak Osiołek Porfirion, Piekielny Piotruś, Hermenegilda Kociubińska czy Zielona Gęś.

Raoul Dufy, francuski malarz i grafik zaliczany do fowistów. Studiował na École nationale supérieure des beaux-arts w Paryżu. W pierwszym okresie życia tworzył pod wpływem impresjonizmu. Po I wojnie światowej stworzył jednak własny styl dekoracyjny. Charakteryzuje się on afirmacją życia, zmysłowością, czystymi barwami, finezyjną kreską. Używał akwareli. Zajmował się grafiką, malarstwem ściennym i sztuką użytkową.

Jan Sokołowski, malarz, taternik. Malował przede wszystkim pejzaże oraz portrety. Znaczna część jego twórczości łączy się z Zakopanem i Tatrami. W Warszawie stworzył zegar mozaikowy na Mariensztacie oraz plafon w Teatrze Narodowym. Kierował także pracami nad polichromią Rynku Starego Miasta.

Władysław Jahl, malarz, grafik, scenograf, od roku 1912 pracujący we Francji i Hiszpanii.

Pełna lista znajduje się na Wikipedii: en.wikipedia.org/wiki/2024_in_public_domain oraz pl.wikipedia.org

Więcej informacji na temat działań Instytutu Kultury Miejskiej związanych z domeną publiczną: szukamy.org oraz www.facebook.com/MedialabGdansk.

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Trójmiasto

Na górę