Nasz profile

„Opadające liście” Akiego Kaurismäkieg

Multimedia

„Opadające liście” Akiego Kaurismäkieg

„Opadające liście” Akiego Kaurismäkieg

Opadające liście” Akiego Kaurismäkiego, zdobywają kolejne nagrody i nominacje. Na początku grudnia tygodnik Time uznał film za najlepszy obraz 2023 roku, a „Opadające liście” otrzymały nominacje do Złotych Globów w dwóch kategoriach. 

Opadające liście” najnowszy film fińskiego reżysera Akiego Kaurismäkiego to słodko – gorzka opowieść o życiowych outsiderach, którzy poszukują miłości i szczęścia.

W filmie, będącym celebracją małych chwil i niepozornych gestów, jest miejsce na humor, wzruszenie, głęboki humanizm, ale i komentarz do aktualnych wydarzeń społeczno-politycznych.

Film zdobywa kolejne nagrody na światowych festiwalach, jest też uznawany przez dziennikarzy i krytyków za jeden z najlepszych obrazów tego roku. „Opadające liście” otrzymały dwie nominacje do „Złotych Globów”: dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego oraz dla najlepszej aktorki komediowej.

Do tej pory film zdobył m.in. Nagrodę Jury na ostatnim festiwalu w Cannes, jest także fińskim kandydatem do OSCARA.

Ansa to małomówna pracowniczka lokalnego supermarketu, Holappa z kolei zarabia na życie na budowie. Łączy ich szlachetne usposobienie oraz pasmo kolejnych porażek, jakich oboje na każdym kroku doświadczają.

Kobieta straciła właśnie pracę, bo jej przełożonym nie spodobał się ludzki gest, na jaki się zdobyła, mężczyzna natomiast zmaga się z poważnym problemem alkoholowym.

Spotykają się przypadkiem, na imprezie karaoke. Od pierwszej chwili widać, że tych dwoje zupełnie nieprzystosowanych do dzisiejszego świata bohaterów to bratnie dusze.

Ciągnie ich do siebie, choć towarzyszy temu nutka niepewności. W końcu życie było dla nich do tej pory raczej pasmem niepowodzeń i bolesnych rozczarowań.

Na naszych oczach kwitnie jednak niewinne, piękne uczucie, choć w tle, co słyszymy w radiowych odbiornikach, rozgrywają się dramatyczne wydarzenia związane z rosyjską inwazją na Ukrainę.

W polskich kinach będzie go można oglądać od 9 lutego 2024.

 

W tym filmie wiara do znajdowania światła w ciemności nigdy nie wydaje się ani trochę fałszywa czy naiwna. – Indiwire

****

To najczulszy, najkrótszy i najbardziej czarujący obraz tegorocznego konkursu w Cannes. – Filmweb

*****

Błyszczy jak klejnot w kurzu. – The Hollywood Reporter

*****

To ciepłe, empatyczne, wzruszające, bezpretensjonalne, a nade wszystko mądre kino. – Interia.pl

Aki Kaurismäki to jeden z najważniejszych fińskich reżyserów. Karierę filmową rozpoczął od współpracy ze starszym bratem Miką przy filmie „The Liar” (1981), gdzie współtworzył scenariusz i wcielił się w główną rolę. Samodzielnie zadebiutował dwa lata później „Zbrodnią i karą”, adaptacją klasycznej powieści Fiodora Dostojewskiego.

Kolejne produkcje Kaurismäkiego cieszyły się sporym zainteresowaniem, zwracając na niego uwagę filmowego świata. W 2002 roku „Człowiek bez przeszłości” zdobył Grand Prix i Nagrodę Jury Ekumenicznego na festiwalu w Cannes. Jego filmy określane są jako pełne humanizmu czarne komedie, których bohaterami zwykle są outsiderzy, ludzie na marginesie społeczeństwa, próbujący odnaleźć własną drogę.

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Multimedia

Na górę