Nasz profile

Kobiety Politechniki Gdańskiej – historia niezwykłych kobiet

Multimedia

Kobiety Politechniki Gdańskiej – historia niezwykłych kobiet

Kobiety Politechniki Gdańskiej – historia niezwykłych kobiet

Podczas spaceru po Politechnice Gdańskiej, opowiedziana została historia sześciu kobiet, studentek i wykładowczyń: Mirjam Braude, Gabrieli Poznańskiej, Małgorzaty Wrocławskiej, Wandy Szczepuły, Mariannie Sankiewicz oraz Krystynie Chojnowska-Liskiewicz.

Gdańskie Miniatury to trwający od 2009 roku projekt edukacyjny, konkurs i zabawa dla uczniów i uczennic, którzy odkrywają niezwykłe miejsca w Gdańsku i na Pomorzu. Opiera się na spacerach wyznaczonymi trasami związanymi z historią, kulturą lub postaciami i na rozwiązywaniu zagadek. Uczestnicy i uczestniczki zabawy szukają charakterystycznych obiektów i detali architektonicznych. Projekt skierowany jest przede wszystkim do szkół, chociaż mogą w nim wziąć udział wszyscy zainteresowani poznawaniem historii Gdańska.

Materiał zrealizowany w TV TASK – http://tv.task.gda.pl,
przy współpracy z Magazynem Studenckim „płyń POD PRĄD” – http://podprad.pl
Reporter: Katarzyna Michałowska
Kamera: Michał Szagżdowicz
Montaż: Mateusz Koldun

Kiedy przyjrzymy się dokładnie legitymacji studenckiej jednej z naszych bohaterek – Mirjam Braude zauważymy, że słowo „herr” (w języku niemieckim oznacza ono „pan”) jest przekreślone. Dopisano słowo „frau”, oznaczające „pani”. Zdaniem Mirosława Piskorskiego, badacza dziejów Gdańska, świadczy to o niewielkiej liczbie kobiet studiujących w okresie dwudziestolecia międzywojennego na politechnice.

W tym samym czasie na naszej uczelni studiowały dwie Polki – Gabriela Poznańska i Małgorzata Wrocławska. Przed wojną na politechnice uczyło się wiele polskiej młodzieży, wśród której kobiety stanowiły niewielki procent. Uczelnia była wtedy miejscem manifestacji poglądów politycznych i narodowych. Gabriela i Małgorzata były szykanowane nie tylko ze względu na swoją płeć, ale też narodowość.

Po II wojnie światowej coraz więcej dziewcząt studiowało na odwiedzanej przez nas uczelni. Jednak tylko nielicznym udawało się zrobić karierę naukową. Wanda Szczepuła i Marianna Sankiewicz to przykłady dwóch kobiet, których determinacja, zamiłowanie do nauki i odwaga zadecydowały o sukcesie w środowisku naukowym.

Poznamy również Krystynę Chojnowska-Liskiewicz, która z miłości do żeglowania studiowała, jako jedna z nielicznych kobiet, na Wydziale Budownictwa Okrętowego.

Redaktorka naczelna Magazynu "płyń Pod Prąd", reporterka, dziennikarka, podcasterka na StacjaZmiana.pl (od siedmiu lat), ogarnia @3miastotweetup i @TweetupAcademy. Mówi, że posiada Akademię Dobrego Humoru. Przez kilka lat prowadziła audycję Podsumowanie Tygodnia (X - dawniejszy Twitter). Przewodniczka po muralach na Zaspie. Od wielu lat szkoli młodych dziennikarzy, opowiada o podcastach. Prowadzi warsztaty związane z rozwojem inteligencji emocjonalnej. Inicjatorka i dyrektorka programowa konferencji dziennikarzy studenckich Medionalia. X: KaMichalowska Snap: podprad Insta: Kmichalowska mail: naczelna(at)podprad.pl lub kasia(at)stacjazmiana.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Multimedia

Na górę