Nasz profile

Studia medyczne za granicą-czy są opłacalne?

Rozwój

Studia medyczne za granicą-czy są opłacalne?

Studia medyczne za granicą-czy są opłacalne?

Ponad 17 proc. kandydatów i kandydatek na uczelnie zagraniczne aplikowało na kierunki medyczne. To drugi najczęściej wybierany przez Polaków i Polki obszar studiów, wynika z danych Elab Education. Gdzie studiują przyszli polscy lekarze i dlaczego decydują się na edukację poza Polską?

Od wielu lat medycyna jest jednym z najpopularniejszych kierunków wybieranych przez polskich aplikantów i aplikantki na zagraniczne uczelnie.

Wśród kandydatów i kandydatki na studia medyczne największym zainteresowaniem cieszą się uczelnie w Wielkiej Brytanii (Imperial College London, King’s College London, UCL), Irlandii (Royal College of Surgeons in Ireland, Trinity College Dublin, University of Galway) i Włoszech (Sapienza University, University of Bologna, Tor Vergata University of Rome, University of Milan).

Ile kosztują studia medyczne za granicą i jakie perspektywy dają absolwentom i absolwentkom?

Studia tylko dla zamożnych?

W powszechnej opinii medycyna należy do prestiżowych kierunków studiów, a lekarze zwykle nie mają trudności w znalezieniu dobrze płatnej pracy. Nie jest to jednak najłatwiejsza ścieżka kariery, a kandydatów i kandydatki na studia medyczne – w szczególności za granicą – musi cechować wytrwałość i ambicja, ale także zasobny portfel.

Studia w Irlandii są najtańszą opcją i kosztują około 3 tys. euro za rok

– Studia w Irlandii są najtańszą opcją i kosztują około 3 tys. euro za rok. We Włoszech czesne ustalane jest indywidualnie dla każdego studenta i zależy od sytuacji finansowej rodziny. Jego koszt wynosi ok. 5200 euro. Zdecydowanie najdroższe jest studiowanie medycyny w Wielkiej Brytanii. Wysokość czesnego oscyluje w okolicach 40-60 tys. funtów rocznie – mówi Urszula Zawadzka, Team Leader Premium Education Consultingz Elab Education, firmy wspierającej kandydatów na studia zagraniczne w procesie aplikacji.

Najdroższe jest studiowanie medycyny w Wielkiej Brytanii

Niewiele uczelni oferuje możliwość wsparcia finansowego dla studentów. We Włoszech na stypendium mogą liczyć wyłącznie osoby znajdujące się w bardzo trudnej sytuacji materialnej. W Irlandii dostępny jest grant na utrzymanie (SUSI), z którego skorzystać mogą wszyscy studenci i studentki pobierający naukę w kraju.

Odpowiednie przygotowanie

Wymagania stawiane kandydatom na studia medyczne różnią się w zależności od kraju. Uczelnie w Wielkiej Brytanii cechuje najdłuższy, wieloetapowy i wymagający proces aplikacyjny.

Uczniowie i uczennice zainteresowani studiowaniem medycyny na brytyjskich uniwersytetach muszą przygotować referencje, esej rekrutacyjny (personal statement), dokument z przewidywanymi ocenami z przedmiotów, takich jak biologia, chemia i matematyka, wyniki matur, odbyć rozmowę kwalifikacyjną oraz zdać egzamin wstępny (UCAT). Uczelnie irlandzkie i włoskie biorą również pod uwagę rezultaty egzaminu wstępnego (w Irlandii – HPAT, we Włoszech – IMAT).

Kluczem do sukcesu w rekrutacji na studia medyczne za granicą jest zatem odpowiednie przygotowanie. Aby ułatwić je przyszłym studentom i studentkom, niektóre organizacje oferują specjalne kursy przygotowujące oraz konsultacje. W przygotowaniach do aplikacji na studia medyczne za granicą pomagają m.in. tutorzy i konsultanci firmy Elab Education.

Praktyczne podejście i szersze perspektywy

Biorąc pod uwagę wysokie koszty oraz wymagania stawiane przez uczelnie zagraniczne, pojawia się pytanie, czy warto podjąć studia medyczne poza Polską.

Gabriela Szczepanik, studentka medycyny na Sapienza Università di Roma, przekonuje, że jest to dobra inwestycja, ponieważ uczelnie zagraniczne stawiają na praktyczne podejście i pracę na konkretnych przykładach, a dodatkowo pozwalają na szlifowanie umiejętności językowych i komunikacyjnych.

– Oferta uczelni medycznych we Włoszech jest bardzo dobrze przemyślana. Przedmioty płynnie łączą się ze sobą, co pozwala na uzyskanie dużo szerszej perspektywy na różne zjawiska medyczne. Dodatkowo, większość egzaminów odbywa się w formie ustnej, co pomaga uporządkować myśli i pracować nad umiejętnościami komunikacyjnymi. W czasie zajęć teoretycznych często pracujemy na tzw. “case’ach”, które umożliwiają przetestowanie wiedzy w praktyce. Takie zajęcia bardzo pobudzają ciekawość i aktywność studentów – mówi Gabriela.

Absolwenci i absolwentki studiów medycznych za granicą mogą rozwijać swoją karierę zawodową w całej Europie, a także poza nią. Dyplom uzyskany na uczelni zagranicznej uznawany jest także w Polsce po odpowiedniej nostryfikacji, dlatego po ukończeniu studiów młodzi lekarze mają również możliwość podjęcia pracy w kraju.

Kinga Nitka

więcej znajdziesz tutaj: https://elabedu.eu/pl/course/studia-medyczne-za-granica/

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Rozwój

Na górę