Nasz profile

Student Break – kino absurdu z Politechniki Gdańskiej

Aktualności

Student Break – kino absurdu z Politechniki Gdańskiej

Student Break – kino absurdu z Politechniki Gdańskiej

Lucjan Borek, młody i ambitny absolwent technikum informatycznego zostaje wyróżniony za najlepszą pracę dyplomową w konkursie organizowanym przez polskie uczelnie wyższe.

Nagrodą jest indeks na Politechnikę Stanową – pierwszą w Polsce uczelnię o zaostrzonym rygorze. Lucjan decyduje się podjąć studia na elitarnym Wydziale Informatyki Niestosowanej Oficjalnie (w skrócie WINO).

Jednak już na pierwszym roku zostaje pozbawiony złudzeń – wymagania wobec studentów są ogromne, warunki mieszkaniowe przypominają raczej obóz pracy przymusowej, a w dodatku terenu uczelni nie można samowolnie opuszczać! Ogrodzony teren Politechniki jest patrolowany przez funkcjonariuszy Politechnicznej Służby Bezpieczeństwa, a wszelka niesubordynacja grozi zaliczaniem karnych egzaminów na Wydziale Ciężkich Robót. Po 5 latach spędzonych na uczelni Lucjan traci nadzieję na odzyskanie wolności i zagłębia się w pracę naukową.

Niezależne, studenckie kino

Na początku 2010 roku na terenie Politechniki Gdańskiej rozpoczęły się zdjęcia do niezależnego filmu pt. Student Break. Jest to niekomercyjna komedia absurdalna osadzona w realiach życia studenckiego i nawiązująca do znanego serialu Prison Break. Pomysł na film zrodził się dość przypadkowo na wykładach w 2007 roku, kiedy grupa studentów w formie żartu wyszukiwała analogi pomiędzy uczelnią i więzieniem. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane w ciągu 3 lat całkowicie bez budżetu przez grupę studentów i eksperymentatorów sztuki filmowej z Trójmiasta. 17 listopadzie 2011 roku miała miejsce premiera kinowa, a obecnie film można zobaczyć w całości w Internecie.

ETI rządzi

Niemal wszyscy członkowie ekipy filmowej to studenci lub świeżo upieczeni absolwenci Politechniki Gdańskiej. Większość twórców filmu poznało się na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki. Osoby spoza uczelni, które uczestniczyły w przedsięwzięciu to znajomi którzy skomponowali muzykę do filmu, Tomasz Maszczyk (w filmie dziekan Henryk Papier) z radia Zet oraz Wojciech Tremiszewski (w filmie Pan Sierżant) z trójmiejskiego kabaretu LIMO. Dla wszystkich przedsięwzięcie to okazało się przygodą i wspaniałą zabawą, ale walką z pojawiającymi się problemami i ciągłym brakiem czasu. Mimo natłoku problemów udało się utrzymać grupę i zrealizować założenia do końca. Sami twórcy zaznaczają, że nie spodziewali się, iż ich przedsięwzięcie przerodzi się w film pełnometrażowy.

Zakamarki PG

Nagrania realizowano przede wszystkim na terenie Politechniki Gdańskiej – ukazując jej charakterystyczny klimat i ciekawe zakamarki. W filmie można zobaczyć przerażające akademiki, ponure laboratoria, absurdalne kolokwia, wnętrza dziekanatów, obskurne podziemia monumentalnej uczelni czy studencki spacerniak.

Uczniowie i nie tylko

Film adresowany jest przede wszystkim do uczniów, studentów, absolwentów oraz całej społeczności akademickiej (niekoniecznie z uczelni technicznych) i do każdego, kto zetknął się z polskim systemem edukacji. Projekt spotkał się z bardzo dobrym odbiorem w Trójmieście. Ekipa filmowa z własnych środków zorganizowała premierę filmu. Pokaz odbył się 17 listopada 2011 r. w największej sali Gdańskiego Centrum Filmowego, gdzie zgromadziło się około 700 widzów. Szczęśliwcy otrzymali wydanie filmu na DVD oraz plakaty. Największą satysfakcją dla ekipy filmowej były jednak burze śmiechu podczas seansu oraz nagradzanie niektórych gagów brawami.

Scenariusz i reżyseria: Adam Walkowski
Zdjęcia: Piotr Dybski, Patryk Winowski
Muzyka: Marek Kreft, Robert Białecki, Artur Pokojski
Dźwięk: Stanisław Świderski, Adam Walkowski, Marek Kreft
Montaż: Adam Walkowski, Piotr Dybski
Oświetlenie i fotografia: Marcin Morozowski
Kostiumy i scenografia: Adam Walkowski, Marcin Morozowski

Obsada:
Przemysław Siedlecki – Michał Skoczmi
Marek Kreft – Lucjan Borek
Mateusz Nowacki – Ferdynand Cukierek
Krzysztof Ślęzak – Bolesław Belka
Patryk Winowski – Dibi Kuper
Robert Zander – Jan Arbuzek
Tomasz Wieremjewicz – Teodor Torbiel
Tomasz Tatarek – Honoriusz „Pajacyk” Psotnik
Tomasz Maszczyk – dziekan Henryk Papier
Wojciech Tremiszewski – Pan SierżantWięcej informacji na temat filmu odnajdziecie na stronie: http://student-break.inventcore.net

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Aktualności

Na górę