Nasz profile

Film „Nie zapomnij mnie” – zwycięzca 10. edycji PLANETE + DOC FILM FESTIVAL w Projektorni GAK

Aktualności

Film „Nie zapomnij mnie” – zwycięzca 10. edycji PLANETE + DOC FILM FESTIVAL w Projektorni GAK

Film „Nie zapomnij mnie” – zwycięzca 10. edycji PLANETE + DOC FILM FESTIVAL w Projektorni GAK

31 marca o godzinie 18:00 w Projektorni GAK (ul. Dworska 29a, Gdańsk-Brzeźno) wyświetlony zostanie film „Nie zapomnij mnie” w reżyserii Davida Sievekinga – zwycięzca 10. edycji PLANETE + DOC FILM FESTIVAL.

David Sieveking, znany polskim widzom z filmu „David chce odlecieć”, w unikalny i bardzo intymny sposób, pełen groteski i humoru, portretuje swoją 73-letnią matkę, która – jak miliony ludzi w Europie – zapada na chorobę Alzheimera i powoli zapomina o świecie, w którym żyje. Choroba zaczęła się u niej nagle i niespodziewanie. Na Święta Bożego Narodzenia matka zapomniała o prezentach i świątecznym obiedzie. Z czasem było już tylko gorzej. Reżyser pokazuje nie tylko postępujące, degeneracyjne upośledzenie jej układu nerwowego, które w efekcie skutkuje powolnym otępieniem, lecz również sposób, w jaki matka funkcjonuje w rzeczywistości.

Rodzice Davida byli w latach 60. XX wieku aktywnymi członkami ruchów studenckich i żyli w tzw. „otwartym związku”. Teraz ich wzajemna relacja jest poddana testowi, ale dzieje się to w dramatycznych okolicznościach. Zmiany, które przyniosła choroba matki, zmuszają rodzinę do wiwisekcji stosunków, jakie panują wewnątrz rodziny, ujawnienia ukrytych dotąd konfliktów i nieporozumień, a przede wszystkim – znalezienia dla nich rozwiązań. Nie jest to łatwe wyzwanie, które paradoksalnie zbliża członków rodziny na nowo i zmusza do głębokiej refleksji nad prowadzonym dotychczas życiem, a także otwiera chorą kobietę na świat.
Sieveking w sposób niezwykle szczery i pełen subtelności pokazuje nie tylko swoją matkę, ale również własną niezwykłą kronikę rodzinną. Robi to z ironią, szczerością i nieudawaną miłością, zachowując intymny klimat: filmując w naturalnym oświetleniu kamerą z ręki. Dzięki temu tworzy obraz, w którego centrum znajduje się nie tragiczny portret chorej na Alzheimera kobiety, lecz niezwykle barwna, energiczna i ciekawa osoba, która zapada na nią wbrew własnej woli i – choć nie jest jeszcze martwa – powoli odchodzi od ludzi i świata.
(z materiałów prasowych dystrybutora)

 

Bilety w cenie 5 zł można kupić przed projekcją.

Gdzie:
Projektornia Gdański Archipelag Kultury
ul. Dworska 29a, 80-506 Gdańsk Brzeźno
tel./fax. 58 343 46 91, projektornia@gak.gda.pl
http://projektornia.art.pl

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Aktualności

Na górę