Nasz profile

Piknik Funduszy Europejskich i rocznica wejścia Polski do UE w Manufakturze

Aktualności

Piknik Funduszy Europejskich i rocznica wejścia Polski do UE w Manufakturze

Piknik Funduszy Europejskich i rocznica wejścia Polski do UE w Manufakturze

Występy Dawida Podsiadło, zespołu Dżem, SteamLove i L.Stadt i wielu innych artystów. Do tego przemarsz Konnej Straży Miejskiej, gry, zabawy, konkursy i pokazy dla najmłodszych. Tak 1 maja na rynku Manufaktury będziemy świętować 10-lecie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Prezentujemy przepis na udany dzień z VI Piknikiem Funduszy Europejskich.

W tym roku mija dziesięć lat od wejścia Polski do Unii Europejskiej. Jak bardzo zmienił się nasz region dzięki wsparciu Funduszy Unijnych w czasie dekady? Piknik Funduszy Europejskich to doskonała okazja, aby dowiedzieć się o sukcesach województwa łódzkiego w zakresie wdrażania projektów finansowanych z unijnych pieniędzy i inwestycji, które nie powstałyby bez wsparcia. Nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych, którzy poznają ciekawostki o międzynarodowej wspólnocie w interaktywnych grach i konkursach, ani, dla tych odrobinę starszych, bo odbędą się koncerty najpopularniejszych grup muzycznych. Czwartkowe atrakcje w Manufakturze sprawią, że poczujemy się jak obywatele zjednoczonej Europy.

Od rana ani chwili nudy
1 maja w piknikowy nastrój wprowadzi Przemarsz Konnej Straży Miejskiej. Barwne rozpoczęcie wydarzenia zapewnią fantazyjne kostiumy szczudlarzy, a także unijne proporce, uroczyste czapraki i derki. O godzinie 12:40 Filharmonia Łódzka zaprezentuje „Muzyczne ZOO”, czyli koncert symfoniczny z elementami zwierzyńca. „Historia Barbara”, czyli małego słoniątka, w kompozycji Francisa Poulenca, „Karnawał Zwierząt” Saint-Saensa i „Symfonia Dziecięca” Leopolda Mozarta z pewnością zainteresują najmłodszych muzyką klasyczną. Z kolei Fundacja FORM.ART przygotowała przedstawienie dla miłośników okrętów i zamorskich przygód. Po spektaklu o odwadze i przyjaźni, maluchy zostaną zwerbowane do pirackiej załogi, gdzie poprzez zabawę, poznają zasady współpracy i przeżyją niesamowitą przygodę.

Multimedialna strefa zapewni moc atrakcji dla dzieci w każdym wieku. Kinect, gra wykorzystująca czujniki ruchu, batak, czyli nowoczesne treningowe urządzenie sportowców, symulatory jazdy samochodowej, „łap motyle” – mobilna aplikacja, pozwalająca zobaczyć eksponaty Centralnego Muzeum Włókiennictwa w niespotykanej formie, a także wirtualne strzelanie goli i e-puzzle. Interaktywna rozrywka w Manufakturze pozwoli sprawdzić swoją pamięć, sprawność motoryczną i refleks. Będzie również mata z naniesioną grafiką przedstawiającą zarys Europy oraz z flagami państw należących do UE. To doskonałe połączenie nauki z zabawą. Prawa ręka na kraj, którego stolicą jest Paryż, a lewa stopa na państwo, którego znakiem rozpoznawczym jest czerwony Krzyż św. Jerzego na granatowym tle. „Europejskie wygibasy” to zachwycająca lekcja geografii i historii, której próżno szukać w szkole. Na najmłodszych uczestników Pikniku czekają również m.in. plac zabaw oraz stanowiska plastyczne. Bezpieczną zabawę zapewni zespół animatorów.

Co, gdzie i dlaczego, czyli strefa informacyjna
Stoiska informacyjne ulokowana w dwóch białych kopułach na rynku wykorzystają interaktywne formy prezentacji. Wiedza zaprezentowana przy użyciu strzelnicy laserowej oraz symulatora lotu z pewnością sprawi, że projekty realizowane dzięki wykorzystaniu środków unijnych pozostaną w pamięci na długo. W strefie znajdzie się m.in. Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich, na co dzień mieszczący się w Łodzi przy ul. Moniuszki 7/9, Centrum Informacji o Euro NBP, a także stoiska instytucji zaangażowanych we wdrażanie funduszy unijnych oraz wybranych beneficjentów.

W Manufakturze goście będą mogli podziwiać również wystawę fotografii przedstawiającą projekty dofinansowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego w latach 2007 – 2013. Zdjęcia wyeksponowane na rynku będzie można oglądać do 15 maja.

Muzyczne popołudnie
Tradycją Pikniku jest muzyczne popołudnie z występami młodych artystów oraz gwiazd polskiej sceny. W tym roku serię koncertów o godzinie 15:30 rozpocznie łódzka formacja KamieńKamieńKamień. Zespół założony w 2002 roku to eklektyczna mieszanka elektroniki, reggae, rocka i bluesa. Energiczną twórczość muzyków szeroka publiczność poznała dzięki udziałowi grupy w programie „Must Be The Music”, w którym zespół dotarł do finału. Od godziny 16:35 scena będzie należeć do Szymona Pejskiego, zdolnego wokalisty i instrumentalisty, tworzącego niezwykłe akustyczne kompozycje pod pseudonimem SteamLove. Natomiast o godzinie 17:50 w Manufakturze wystąpi zespół L.Stadt, nadzieja polskiej sceny alternatywnej. Zadebiutowali na festiwalu Camerimage w 2003 roku. Nietuzinkowe brzmienia z pogranicza surf rocka i country zdobywają uznanie nie tylko w kraju, ale również na licznych festiwalach w Europie.

Na zakończenie bogatego w atrakcje dnia na gości Manufaktury czeka muzyczna niespodzianka oraz wybuchowy pokaz. Tuż po godzinie 19:00 na scenie zagości Dawid Podsiadło, który zadebiutował w 2013 roku fenomenalnym albumem „Comfort and Happiness”. Wysmakowany „retro pop” o nostalgicznym tonie, delikatne brzmienia rodem z lat 60. to smaczki, które sprawiają, że jego muzyka szybko się nie znudzi. Wieczór z Funduszami Europejskimi zwieńczy występ grupy Dżem. Twórcy nieśmiertelnych przebojów, m.in. „Whisky”, „Czerwony jak cegła”, „Sen o Victorii”, „Paw” oraz „Harley” to niekwestionowana legenda polskiego rocka. Na finał Pikniku i uczczenie dziesięciolecia Polski w Unii Europejskiej zaplanowano spektakularny pokaz sztucznych ogni.

Na skróty…

Termin
1 maja 2014 r., w godzinach od 12:00 do 22:00

Godzina
Temat
12:00 – 12:40
Parada i Przemarsz Konnej Straży Miejskiej; otwarcie Pikniku Funduszy Europejskich
12:40 – 14:00
„Muzyczne ZOO” – Filharmonia Łódzka dla dzieci
14:00 – 15:00
Przedstawienie dla dzieci – Fundacja FORM.ART
15:00 – 15:30
Razem z dziećmi świętujemy 10 urodziny – patronat honorowy Wojewody Łódzkiego
15:30 – 16:20
Koncert zespołu KamieńKamieńKamień
16:20 – 16:35
17:35 – 17:50
18:50 – 19:10
Quiz wiedzy o Funduszach Europejskich
16:35 – 17:35
Koncert zespołu SteamLove
17:50 – 18:50
Koncert zespołu L.Stadt
19:10 – 20:10
Koncert Dawida Podsiadło
20:40 – 21:40
Koncert zespołu Dżem
21:40 – 21:45
Pokaz sztucznych ogni

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Aktualności

Na górę