Kongres Polskich Stowarzyszeń Studenckich
2 i 3 lutego w Amsterdamie odbędzie się kolejna edycja wydarzenia, które od 17 lat łączy młode Polki i Polaków studiujących za granicą z wybitnymi ludźmi świata biznesu, sztuki, społeczeństwa obywatelskiego, polityki i instytucji publicznych.
Temat przewodni tej edycji to: “Aktywne społeczeństwo i zaangażowanie młodych”. Partnerem strategicznym wydarzenia jest Bain & Company Poland/CEE.
Podczas Kongresu odbędzie się kilkanaście debat i paneli dyskusyjnych na najważniejsze aktualne kwestie. Zapytamy między innymi o to:
- jaką rolę pełni Polska oraz jej strategiczne położenie dla bezpieczeństwa
Europy Wschodniej - co oznacza sprawiedliwa transformacja energetyczna
- czy Polska pełni rolę odpowiedzialnego Talent Hubu Europy
- jak wygląda przyszłość unijnego sektora bankowego
- jaka jest pozycja Polski w Unii Europejskiej 30 lat po przystąpieniu do
wspólnoty - czy polityka azylowa i migracyjna może być humanitarna
- czy dialog społeczny jest remedium na populizm.
Więcej informacji i bilety: https://www.polishcongress.com/
Swój udział w wydarzeniu potwierdziło wielu znakomitych ekspertek i ekspertów w tym m.in.: Minister Sprawiedliwości, Prof. Adam Bodnar, Komisarz Elżbieta Bieńkowska, dr Małgorzata Bonikowska (Centrum Stosunków Międzynarodowych), Mikołaj Dowgielewicz (Europejski Bank Inwestycyjny), Jacek Poświata (Bain & Company), dr Katarzyna Kasia, Olga Legosz (Sukces Pisany Szminką), Aleksandra Karasińska (Forbes Women), dr Tomasz Terlikowski, dr Hanna Machińska, Prof. Mikołaj Cześnik, Prof. Joanna Tyrowicz (GRAPE) oraz przedstawicielki młodego pokolenia Paulina Wasiluk (Akcja Menstruacja), czy Wiktoria Jędroszkowiak (Inicjatywa Wschód).
Ponadto, w ramach Kongresu, realizujemy badanie dotyczące preferencji młodego pokolenia (tzw. Gen Z), które studiuje poza Polską, mające na celu zrozumienie ich oczekiwań i preferencji związanych z rynkiem pracy.
Celem Kongresu jest połączenie młodych Polek i Polaków, którzy uczą się na zagranicznych uczelniach i danie im przestrzeni do poznania się, wymiany doświadczeń, a także dyskusji na tematy ważne politycznie i społecznie.
Zależy nam na stworzeniu inkluzywnego i zróżnicowanego wydarzenia, które w atmosferze wzajemnego szacunku pozwala na otwartą debatę, gdzie różne poglądy i wizje na świat się zderzają.
Pierwsza edycja wydarzenia miała miejsce na Uniwersytecie Oksfordzkim w 2007 roku.
Przez 16 lat konferencje odbywały się na wielu brytyjskich uczelniach, jednakże w wyniku Brexitu popularność Wielkiej Brytanii gwałtownie spadła, a ogromną popularność zyskały Niderlandy, które stały się nowym centralnym ośrodkiem zrzeszającym polskich studentów za granicą.
