Nasz profile

Rewolucja 1905. Muzeum Fabryki historycznie

Aktualności

Rewolucja 1905. Muzeum Fabryki historycznie

Rewolucja 1905. Muzeum Fabryki historycznie

Rewolucja, czyli „lepka purpura łódzkich kwiatów” to temat kolejnego wykładu otwartego w Muzeum Fabryki w Manufakturze. Zryw, który miał na celu m.in. poprawę warunków pracy w największych ośrodkach przemysłowych znajdujących się pod zaborem. O postulatach protestujących, efektach i zmianach, które wprowadziła w Kongresówce rewolucja z 1905 roku w najbliższy piątek opowie historyk, Kamil Piskała.

Ośmiogodzinny dzień pracy, pomoc lekarska dla robotników i robotnic oraz ich rodzin, ubezpieczenie na wypadek starości, choroby, nieszczęśliwych wypadków i śmierci, uzyskanie prawa do korzystania z dwutygodniowego urlopu – to tylko kilka z wielu postulatów „fabrycznych” rewolucji 1905 roku. Dzisiaj są oczywistymi prawami pracowników, jednak nieco ponad sto lat temu wiele osób poniosło śmierć lub ucierpiało walcząc o ich wprowadzenie. Ten ogólnokrajowy zryw społeczny skierowany był przeciwko absolutyzmowi carskiemu i wynikał z pogarszających się warunków pracy. W jego efekcie na terenach znajdujących się pod rosyjskim zaborem wprowadzono wiele pozytywnych zmian, m.in. dopuszczono używanie języka polskiego w urzędach gminnych, a jego nauczanie w prywatnych szkołach, w Dumie zasiedli polscy posłowie. Umożliwiono również tworzenie organizacji społecznych, wprowadzono nakaz tolerancji religijnej. Te modernizacyjne zmiany zaszły jednak kosztem wielu walk, długotrwałych protestów oraz konfliktów. Znaczny udział w tych wydarzeniach miała Łódź, gdzie w czerwcu 1905 roku strajk włókniarzy przerodził się w trwające dwa dni starcia, podczas których zginęło i zostało rannych około 2000 osób.

Wykład otwarty pt. „Rok 1905, czyli lepka purpura łódzkich kwiatów. Zapomniana rewolucja i jej bezimienni bohaterowie” w Muzeum Fabryki w Manufakturze to kolejne z cyklu spotkanie, podczas którego słuchacze mogą poznać przeszłość Łodzi – przemysłowego miasta włókniarzy. W piątek, 9 maja, o godzinie 17:00 będzie można poznać szczegóły rewolucji 1905 roku, które przybliży Kamil Piskała, historyk, doktorant w Katedrze Najnowszej Historii Polski Uniwersytetu Łódzkiego. Współredaktor książki „Rewolucja 1905. Przewodnik Krytyki Politycznej”, zajmujący się dziejami polskiej lewicy XIX i XX wieku, historią radykalnej myśli społecznej oraz teoriami rewolucji i walki klasowej. Wstęp na wykład jest bezpłatny.

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Aktualności

Na górę