Rewolucja 1905. Muzeum Fabryki historycznie
Rewolucja, czyli „lepka purpura łódzkich kwiatów” to temat kolejnego wykładu otwartego w Muzeum Fabryki w Manufakturze. Zryw, który miał na celu m.in. poprawę warunków pracy w największych ośrodkach przemysłowych znajdujących się pod zaborem. O postulatach protestujących, efektach i zmianach, które wprowadziła w Kongresówce rewolucja z 1905 roku w najbliższy piątek opowie historyk, Kamil Piskała.
Ośmiogodzinny dzień pracy, pomoc lekarska dla robotników i robotnic oraz ich rodzin, ubezpieczenie na wypadek starości, choroby, nieszczęśliwych wypadków i śmierci, uzyskanie prawa do korzystania z dwutygodniowego urlopu – to tylko kilka z wielu postulatów „fabrycznych” rewolucji 1905 roku. Dzisiaj są oczywistymi prawami pracowników, jednak nieco ponad sto lat temu wiele osób poniosło śmierć lub ucierpiało walcząc o ich wprowadzenie. Ten ogólnokrajowy zryw społeczny skierowany był przeciwko absolutyzmowi carskiemu i wynikał z pogarszających się warunków pracy. W jego efekcie na terenach znajdujących się pod rosyjskim zaborem wprowadzono wiele pozytywnych zmian, m.in. dopuszczono używanie języka polskiego w urzędach gminnych, a jego nauczanie w prywatnych szkołach, w Dumie zasiedli polscy posłowie. Umożliwiono również tworzenie organizacji społecznych, wprowadzono nakaz tolerancji religijnej. Te modernizacyjne zmiany zaszły jednak kosztem wielu walk, długotrwałych protestów oraz konfliktów. Znaczny udział w tych wydarzeniach miała Łódź, gdzie w czerwcu 1905 roku strajk włókniarzy przerodził się w trwające dwa dni starcia, podczas których zginęło i zostało rannych około 2000 osób.
Wykład otwarty pt. „Rok 1905, czyli lepka purpura łódzkich kwiatów. Zapomniana rewolucja i jej bezimienni bohaterowie” w Muzeum Fabryki w Manufakturze to kolejne z cyklu spotkanie, podczas którego słuchacze mogą poznać przeszłość Łodzi – przemysłowego miasta włókniarzy. W piątek, 9 maja, o godzinie 17:00 będzie można poznać szczegóły rewolucji 1905 roku, które przybliży Kamil Piskała, historyk, doktorant w Katedrze Najnowszej Historii Polski Uniwersytetu Łódzkiego. Współredaktor książki „Rewolucja 1905. Przewodnik Krytyki Politycznej”, zajmujący się dziejami polskiej lewicy XIX i XX wieku, historią radykalnej myśli społecznej oraz teoriami rewolucji i walki klasowej. Wstęp na wykład jest bezpłatny.