Nasz profile

Stać mnie – Szczęka jest bezdomny. Zarabia więcej niż ja

Studenci

Stać mnie – Szczęka jest bezdomny. Zarabia więcej niż ja

Stać mnie – Szczęka jest bezdomny. Zarabia więcej niż ja

Stoimy w bramie. Szczęka przed chwilą kupił wódkę i litr coca-coli, a teraz wylewa połowę napoju, żeby móc zmieszać wszystko w jednej butelce. – Stać mnie – stwierdza beztrosko.

Szczęka jest bezdomny. Ma 42 lata, z których ostatnie 18 spędził na ulicy. Niewysoki, z okrągłą twarzą i siwą brodą. Zawsze nosi ze sobą plecak i torbę na ramię z autografem Ryśka. Fan Dżemu.
– Jaka jest twoja ulubiona książka? – pyta mnie. Opowiadam o fantastyce. Szczęka uśmiecha się pobłażliwie. – Mistrz i Małgorzata Bułhakowa – to jest wspaniała książka – mówi. Bezbłędnie cytuje fragmenty i dodaje: – I Czarodziejska Góra Manna. Musisz przeczytać.
A lubisz chodzić do kina? Podczas festiwalu filmowego obejrzałem wszystkie seanse. Ostatnio oglądałem Pod mocnym aniołem. Najbardziej
spodobała mi się wypowiedź głównego bohatera: Piję, bo lubię.

Powinien się ogolić

Szczęka zaprasza mnie na piwo. Chociaż jestem zmarznięta po pracy, zgadzam się i proponuję miejsce, w które on chodzi zazwyczaj. Słyszę, że nie będzie mnie prowadzał po śmietnikach.
Kiedy wchodzimy do sklepu, Pedro kiwa głową. Pracuje codziennie po 11 godzin na dworze, wiele widzi i wie. Myśli, że jestem kolejną naiwną osobą o miękkim sercu. Nie ma mowy, to Szczęka stawia piwo. Zgodnie ustaliliśmy, że on żebrząc, zarabia więcej ode mnie. W pewnym momencie zaczyna się zwierzać. Mówi, że wstydzi się swojego wyglądu. Powinien się ogolić, a to nie jest proste, ponieważ wciąż pojawia się ten sam problem – rano ręce się trzęsą, a wieczorem jest już zbyt pijany. To nie jedyny kłopot, z jakim musi się mierzyć.
Zbliża się noc, a temperatura sięga kilkunastu stopni poniżej zera. Inteligencja, spryt, może też doświadczenie podsuwają mu pomysł, by walnąć się gdzieś pod drzewem. – Zabierze mnie stamtąd policja i wyśpię się w ciepłej izbie wytrzeźwień – planuje sprytnie.

Może spać w hotelu

Z naszej rozmowy jasno wynika, że Szczęka jest oczytany, interesuje się kulturą, zna języki.
Dlaczego więc żyje w ten sposób? Z rozbrajającą szczerością mówi: – To przez alkohol. Zresztą, po co pracować? Dobrze mi tak. Wiesz, ile mogę zarobić na przykład w Sopocie? – opowiada. Przechodzimy właśnie obok hotelu Hilton. – To co, chcemy pokój za 600 złotych? – pyta. Chwila konsternacji, zatrzymuję się. – Żartowałem! – śmieje się Szczęka. Pieniądze dostaje łatwo, więc nic dziwnego, że nie chce pracować. Zwłaszcza, jeśli najważniejszy jest alkohol. Nic więcej się nie liczy. Bez wystarczającej motywacji – rodziny, pracy, pasji – przegrywa z nałogiem każdego dnia.

Ma więcej

Szczęka częstuje mnie Snickersem. Chcę się z nim podzielić, ale oddaje mi cały batonik.
Twierdzi, że ma więcej. – Wziąłem je ze stacji benzynowej. – mówi. Ma ochotę jeszcze pochwalić się tym, co umie zrobić w drogerii. Nie musi.
Idziemy na przystanek.
Spotykamy się znowu innego dnia. Szczęka przychodzi do mnie – zapamiętał, w jakim dniu pracuję. – Mam prezent dla ciebie. – mówi. Wyjmuje z plecaka nowe wydanie Thorgala. Z błyskiem w oku opowiada o wartości artystycznej komiksu Rosińskiego. Pokazuje piękny rysunek.
– To klasyka. Przeczytaj. – prosi. Zerkam na niego podejrzliwie. A on uśmiecha się, mówiąc: – Nie ukradłem, poprosiłem.

Karolina Gizara

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Studenci

Na górę