Nasz profile

Jak zadbać o swoją kaskę? – podejście do twoich finansów

Poradniki

Jak zadbać o swoją kaskę? – podejście do twoich finansów

Jak zadbać o swoją kaskę? – podejście do twoich finansów

Oto kilka pomysłów, które pomogą ci w tym, by kasa służyła tobie, a nie ty jej:

Traktuj pieniądze jak dobry biznesmen, zarządzaj nimi

Planuj nawet maleńki budżet (najlepiej zrób tabelę w Exelu, gdzie spiszesz swoje planowane wydatki miesięczne)

Staraj się odseparować emocjonalnie od pieniędzy

Dawaj innym (nie każdy potrzebujący, to pijak – naciągacz, wiele podstawowych potrzeb ludzkich woła o zaspokojenie) – fajnie jeśli to zaplanujesz i co miesiąc, regularnie, będziesz dawać (na przykład 5-10% swoich przychodów na wybrany przez ciebie cel). Tym sposobem uwolnisz siebie od poczucia winy, jeśli ktoś prosi, a ty nie wiesz czy możesz dać. Masz to zaplanowane w budżecie i wiesz ile możesz komuś swego wsparcia ofiarować. Dajesz w poczuciu wolności i luzu.

Myśl o kasie jako o środku do życia, a nie celu życia

Jeśli myślisz o kasie jako o celu, to żyjesz w poczuciu zniewolenia i możesz zupełnie niepotrzebnie zapracowywać się na śmierć.

Nie musisz mieć wszystkiego

Nasi rodzice mieli bardzo mało, a my mamy wszystko. Musimy nauczyć się wybierać. Nie nauczymy się tego od rodziców, bo oni mieli mało, więc nadrabiają te braki, ale my możemy wrócić do korzeni i wcale nie posiadać tak wiele. Zawsze sobie zadać pytanie, czy ty serio, serio tego potrzebujesz?

Reklamy fałszują twoje potrzeby

Każdy chce nam wmówić, że my tego potrzebujemy. Będziemy szczęśliwsi, piękniejsi, szczuplejsi z lepszą cerą. Serio!?

Pamiętaj, że najcenniejsze rzeczy w życiu są za darmo: dobre słowo, uśmiech, serdeczność, uprzejmość, wiara, nadzieja.

Nie unieszczęśliwiaj się porównywaniem się z innymi

Jeśli zaczniesz myśleć o innych i co oni to nie mają, to zaliczysz niepotrzebnego doła. Lepiej zacznij być wdzięczny za to co masz. Ciesz się z małych rzeczy.

Pamiętaj o tych ludziach, którzy harują, by kupić sobie mnóstwo rzeczy, a potem nie mają czasu na to, by te rzeczy używać. Ucz się na ich błędach.

Pieniądz jest świetnym niewolnikiem, a najgorszym na świecie panem

Katarzyna Michałowska

Redaktorka naczelna Magazynu "płyń Pod Prąd", reporterka, dziennikarka, podcasterka na StacjaZmiana.pl (od siedmiu lat), ogarnia @3miastotweetup i @TweetupAcademy. Mówi, że posiada Akademię Dobrego Humoru. Przez kilka lat prowadziła audycję Podsumowanie Tygodnia (X - dawniejszy Twitter). Przewodniczka po muralach na Zaspie. Od wielu lat szkoli młodych dziennikarzy, opowiada o podcastach. Prowadzi warsztaty związane z rozwojem inteligencji emocjonalnej. Inicjatorka i dyrektorka programowa konferencji dziennikarzy studenckich Medionalia. X: KaMichalowska Snap: podprad Insta: Kmichalowska mail: naczelna(at)podprad.pl lub kasia(at)stacjazmiana.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Poradniki

Na górę