Nasz profile

Trzecia edycja budżetu obywatelskiego Politechniki Gdańskiej rozpoczęta!

Aktualności

Trzecia edycja budżetu obywatelskiego Politechniki Gdańskiej rozpoczęta!

Trzecia edycja budżetu obywatelskiego Politechniki Gdańskiej rozpoczęta!

Do 31 października pracownicy, doktoranci i studenci Politechniki Gdańskiej mogą zgłaszać swoje propozycje projektów inwestycyjnych. Do rozdysponowania jest pół miliona złotych. W ramach dotychczasowych edycji budżetu obywatelskiego Politechniki Gdańskiej zrealizowano kilkanaście inwestycji.

Politechnika Gdańska jest pierwszą uczelnią w regionie, która uruchomiła własny budżet obywatelski. Prof. Jacek Namieśnik, rektor Politechniki Gdańskiej już na początku swojej kadencji podjął decyzję o przekazaniu części funduszy uczelni społeczności akademickiej w ramach budżetu obywatelskiego (BO). Na realizację projektów pracowniczych i studenckich w danym roku kalendarzowym przeznaczana jest określona kwota – w ramach dwóch pierwszych edycji BO PG był to w sumie milion złotych. Zrealizowano wszystkie projekty w ramach BO PG 2017, trwa realizacja ostatnich zadań z BO PG 2018.

– Poprzednie edycje budżetu obywatelskiego zakończyły się sukcesem. Cieszy mnie, że pracownicy i studenci angażują się w działania, które sprawiają, że nasz kampus staje się coraz piękniejszy oraz przyczyniają się do poprawy komfortu pracy i studiowania. Z niecierpliwością czekam na nowe pomysły w ramach tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego i zachęcam do udziału w głosowaniu – mówi prof. Jacek Namieśnik, rektor Politechniki Gdańskiej.

Zrealizowane inwestycje

Dzięki dwóm poprzednim edycjom BO PG udało się zrealizować w sumie kilkanaście inwestycji zgłoszonych przez społeczność akademicką.

W ramach BO PG 2017 zrealizowano następujące projekty pracownicze:

 • Nowoczesny parking dla samochodów i rowerów ze strefą relaksu na terenie kampusu B (Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki)
 • Kwitnąca PG (nasadzenia roślin, ławki)
 • Ekologiczne i energooszczędne oświetlenie dwóch budynków  Wydziału Elektrotechniki i Automatyki
 • Sauna w Centrum Sportu Akademickiego

Spośród projektów studenckich  w 2017 r. udało się zrealizować projekty:

 • System kolejkowy do dziekanatu oraz Wydziałowej Komisji Stypendialnej na WETI (będzie wdrażany także na Wydziale Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej w ramach BO PG 2018)
 • Strefa pracy dla Studentów (Wydział Oceanotechniki i Okrętownictwa)
 • Szafki depozytowe w szatniach w Gmachu Głównym i na Wydziale Zarządzania i Ekonomii

Z kolei, w ramach BO PG 2018 jeszcze w październiku w uczęszczanych miejscach na terenie kampusu mają pojawić się kolejne na uczelni defibrylatory. Spośród pracowniczych projektów wybranych do realizacji w poprzedniej edycji BO PG wykonane zostało także m.in. dodatkowe sterowanie windami z każdego piętra w Gmachu B, dzięki czemu przywołujący windę może wybrać kierunek (góra/dół), co usprawniło korzystanie z nich.

W trakcie realizacji jest też m.in. studencki projekt zakładający utworzenie mobilnego warsztatu studenckiego. Będzie to termoizolowany kontener w barwach i z logo Politechniki Gdańskiej, który pozwoli dokonywać prezentacji działalności studenckiej w różnych miejscach. Ma on zostać dostosowany do celów warsztatowych. Wkrótce ma zostać udostępniona pracownia komputerowa dla studentów w budynku Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej. W ramach BO wykonano tu okablowanie wraz z instalacją elektryczną dla siedemnastu stanowisk komputerowych.

Stan realizacji poszczególnych projektów można sprawdzić na stronie Budżetu Obywatelskiego PG.

Zgłaszanie projektów do 31 października

Do środy, 31 października (do godz. 12:00) projekty (inwestycyjne i remontowe) zgłaszać mogą zarówno pracownicy, jak i doktoranci oraz studenci PG. Projekty, które zyskają największe poparcie w głosowaniu zostaną wpisane do budżetu PG i będą zrealizowane do końca 2019 r.  Do rozdysponowania, podobnie jak w latach poprzednich, jest w sumie pół miliona zł, z czego 350 tys. zł będzie stanowić budżet na realizację projektów pracowniczych, a 150 tys. zł na realizację projektów studenckich. Zasady dotyczące budżetu obywatelskiego zostały określone w jego Regulaminie.

Na terenie kampusu wkrótce pojawią się, zaprojektowane przez prof. Jana Buczkowskiego, pełnomocnika rektora ds. artystycznych, tablice informujące, które inwestycje zostały zrealizowane ze środków Politechniki Gdańskiej w ramach budżetu obywatelskiego w danym roku.

Harmonogram budżetu obywatelskiego PG 2019

 • od 17 października, godz. 9:00 do  31 października, godz. 12:00 – przyjmowanie propozycji projektów
 • 16 listopada, po godz. 12:00 – ogłoszenie wstępnej listy projektów przeznaczonych do głosowania
 • 21 listopada, godz. 0:00 – 28 listopada, do godz. 23:59 – głosowanie
 • 6 grudnia, po godz. 12:00 – ogłoszenie listy rankingowej projektów
 • 13 grudnia, do godz. 12:00 – termin składania pisemnych odwołań
 • 20 grudnia, po godz. 12:00 – ogłoszenie ostatecznej listy projektów do realizacji

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Aktualności

Na górę