Nasz profile

Mikroplastik – wielki problem? pierwsze spotkanie z cyklu #CiekawiNauki na PG

Aktualności

Mikroplastik – wielki problem? pierwsze spotkanie z cyklu #CiekawiNauki na PG

Mikroplastik – wielki problem? pierwsze spotkanie z cyklu #CiekawiNauki na PG

Czym są mikroplastiki i czy zagrażają zdrowiu ludzi? Co wpływa na jakość wody pitnej i czy można pić wodę z kranu? Jak miasto chroni zbiorniki wodne przed napływem nowych toksyn?

Politechnika Otwarta zaprasza w czwartek, 21 lutego 2019, o godz. 18.00 na pierwsze spotkanie z cyklu #CiekawiNauki, podczas którego o mikroplastikach, zagrożeniach z nimi związanych oraz o jakości wody i sposobach jej poprawy opowiedzą eksperci: prof. Marek Biziuk z Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej, Ryszard Gajewski, Prezes Zarządu spółki Gdańskie Wody oraz Małgorzata Drewnowska, uczestniczka międzynarodowego projektu badawczego FanpLESStic-sea.

Które produkty codziennego użytku zawierają najwięcej substancji szkodliwych, jaki wpływ na oczyszczanie wód opadowych mają rośliny oraz jak chronić się przed toksynami w życiu codziennym.

Z problemem mikroplastików stykamy się na co dzień, robiąc zakupy czy odkręcając plastikową butelkę wody. Mierzą się z nim również nasze miasta – od  eliminowania potencjalnych źródeł mikroplastików po odpowiednie oczyszczanie ścieków czy wód opadowych.

Zaproszeni eksperci opowiedzą o tych kwestiach, odpowiadając również na pytania o to, które produkty codziennego użytku zawierają najwięcej substancji szkodliwych, jaki wpływ na oczyszczanie wód opadowych mają rośliny oraz jak chronić się przed toksynami w życiu codziennym. Wszystkie pytania słuchaczy i dyskusje będą mile widziane.

W spotkaniu wezmą udział:

Marek Biziuk – profesor na Wydziale Chemicznym Politechniki Gdańskiej. Specjalista w zakresie organicznych i nieorganicznych zanieczyszczeń żywności i wody, pestycydów w środowisku naturalnym oraz ekotoksykologii. Członek Komitetu Chemii Analitycznej PAN oraz Gdańskiego Towarzystwa Naukowego, Wiceprzewodniczący III Oddziału GTN (matematyka, fizyka, chemia).

Ryszard Gajewski – Prezes Zarządu Gdańskie Wody sp. z o.o., odpowiedzialnej za zarządzanie infrastrukturą odwodnieniową Gdańska. Ukończył  Politechnikę Gdańską na Wydziale Hydrotechniki Politechniki Gdańskiej. Posiada uprawnienia budowlane oraz tytuł Master of Business Administration uzyskany na Uniwersytecie Gdańskim. Pasjonat zagadnień związanych z wodą i zmianami klimatu.

Małgorzata Drewnowska – Doktor nauk chemicznych w zakresie ochrony środowiska.
W ramach międzynarodowego projektu NonHazCity brała udział w działaniach zmierzających do redukcji emisji substancji niebezpiecznych z terenów zurbanizowanych do Morza Bałtyckiego. Jako specjalista
ds. jakości wody w spółce Gdańskie Wody koordynuje m.in. realizowany przez tę spółkę międzynarodowy projekt FanpLESStic-sea, którego celem jest ograniczanie zanieczyszczenia wód mikroplastikiem.

Cykl #CiekawiNauki to nowa inicjatywa Politechniki Gdańskiej realizowana w ramach Politechniki Otwartej. Podczas comiesięcznych spotkań z ekspertami chcemy przybliżać w dostępnej formie i miłej atmosferze aktualne problemy nauki i współczesnego świata.

Co: Mikroplasik – wielki problem? Otwarte spotkanie dla dociekliwych
Kiedy: czwartek, 21 lutego 2019 r., godz. 18:00
Gdzie: Politechnika Gdańska, Gmach Główny, Dziedziniec Jana Heweliusza
Wstęp:
wolny.

Na miejscu obecna będzie mobilna kawiarenka, gdzie można będzie zakupić kawę i herbatę.

Organizator: Politechnika Otwarta
Partner: Gdańskie Wody Sp. z o.o.
Patronat medialny: płyń Pod Prąd

Redakcja Pod Prąd

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także Aktualności

Na górę