Nasz profile

Chemia w naszym życiu. Promocja książki „Substancje groźne, niebezpieczne i pożyteczne”

Aktualności

Chemia w naszym życiu. Promocja książki „Substancje groźne, niebezpieczne i pożyteczne”

Chemia w naszym życiu. Promocja książki „Substancje groźne, niebezpieczne i pożyteczne”

Jaką rolę w życiu człowieka odgrywają pierwiastki? Które zagrażają naszemu zdrowiu, a które wchodzą w skład praktycznych wynalazków? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w najnowszej publikacji prof. Aleksandra Kołodziejczyka pt. „Substancje groźne, niebezpieczne i pożyteczne. Tom 1. Pierwiastki i związki nieorganiczne”. Spotkanie promujące książkę odbędzie się 9 grudnia na Politechnice Gdańskiej.

Spotkanie promujące książkę prof. Aleksandra Kołodziejczyka pt. „Substancje groźne, niebezpieczne i pożyteczne. Tom 1. Pierwiastki i związki nieorganiczne”

Kiedy? 9 grudnia 2019 r., godz. 18.00-20.00

Gdzie? Politechnika Gdańska, Gmach Główny, Aula

Wstęp: wolny

Organizator: Politechnika Otwarta

Wydarzenie na Facebooku

W trakcie spotkania wysłuchamy fragmentów publikacji: intrygujących historii i naukowych faktów związanych z oddziaływaniem pierwiastków i substancji chemicznych w naszym świecie. Poznamy hipotezy dotyczące ziemskiego pochodzenia wody oraz historię dziewczynki uratowanej przed śmiertelnym zatruciem talem dzięki opisowi klinicznemu w książce Agaty Christie. Dowiemy się, co oznacza przymiotnik platynowy, w jakich produktach spożywczych występuje siarczyn sodu E221 i czy musimy się go obawiać. Przypomniane zostaną wielkie katastrofy, takie jak wybuch elektrowni jądrowych w Czarnobylu i Fukushimie 1 czy spłonięcie sterowca Hindenburg.

Spotkanie połączone będzie z oprawą muzyczną: na fortepianie i wiolonczeli zagrają młodzi artyści – uczniowie  Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. Im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku.

Uczestnicy spotkania będą mogli zakupić książkę na stoisku wydawniczym oraz otrzymać autograf autora.

O pierwiastkach i ich wpływie na nasze życie

„Substancje groźne, niebezpieczne i pożyteczne. Tom 1. Pierwiastki i związki nieorganiczne” to pierwsza z planowanej serii trzech publikacji popularno-naukowych. Autor scharakteryzował ponad 100 pierwiastków pod kątem ich występowania, właściwości, zastosowania i zagrożeń, opisał również przykłady szkodliwych związków chemicznych, które na skutek działalności człowieka bądź zjawisk naturalnych prowadzą do nieszczęśliwych wypadków: od zatruć i uczuleń po katastrofy ekologiczne. Czytelnicy dowiedzą się, które ze szkodliwych substancji mają zastosowanie w przemyśle oraz w użytku codziennym.

Autor ograniczył liczbę omówionych substancji do tych najpopularniejszych oraz zyskujących popularność w ostatnich latach. Pierwiastki i ich związki przedstawione zostały grupami, w kolejności zgodnej z liczbą porządkową w danej grupie układu okresowego.

Nie tylko dla chemików

Książka dedykowana jest szerokiemu gronu odbiorców: zarówno chemikom, jak i uczniom szkół ponadpodstawowych – szczególnie tym, którzy przygotowują się do matury; nauczycielom, studentom, wykładowcom, doktorantom, a także osobom zajmującym się zawodowo ochroną środowiska.

 

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Aktualności

Na górę