Nasz profile

Zbliża się Międzynarodowy Dzień Poezji. Czytaj ją w domu!

Cała Polska

Zbliża się Międzynarodowy Dzień Poezji. Czytaj ją w domu!

Zbliża się Międzynarodowy Dzień Poezji. Czytaj ją w domu!

21 marca jest Międzynarodowym Dniem Poezji. Co dwa lata, w okolicach tej daty, Instytut Kultury Miejskiej organizuje Festiwal Europejski Poeta Wolności. W 2020 roku, z powodu zagrożenia epidemicznego, wydarzenie zostało przeniesione 18-21 czerwca. Dlatego teraz zachęcamy by zostać w domu, czytać poezję i wziąć udział w konkursie #poezjawdomu. Do wygrania 5 zestawów tomów twórców nominowanych do Nagrody Literackiej Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności 2020 wraz z poetycką torbą ekologiczną.

Działania kulturalne w ostatnim czasie masowo przenoszą się do Internetu oraz do domów. W tygodniu 16.03-22.03 cały Gdańsk miał żyć poezją, Festiwalem Europejski Poeta Wolności, spotkaniami z gośćmi z Malty, Chorwacji, Bośni i Hercegowiny, Gruzji, Luksemburga, Lity, Łotwy, Niemiec, Niderlandów, Turcji… Jednak w obecnej sytuacji Instytut Kultury Miejskiej zaprasza do czytania poezji w domu i wzięcia udziału w wirtualnej zabawie poetyckiej.

– Akcja #poezjawdomu to wyjątkowa odsłona #poezjiwmieście. Wiosną mieliśmy kontynuować niestandardową promocję utworów poetyckich w przestrzeni publicznej i kawiarniach. Sytuacja zmusiła nas do przeniesienia festiwalu Europejski Poeta Wolności oraz wielu towarzyszących mu atrakcji na czerwiec. Dlatego dziś proponujemy akcję #poezjawdomu! – opowiada Ana Matusevic z IKM.

To niejedyny akcent poetycki przygotowany przez IKM. Przez cały tydzień na Facebooku Europejskiego Poety Wolności oraz Instagramie Instytutu Kultury Miejskiej publikowane będą artykuły, podcasty, nagrania rozmów oraz tomy poezji do pobrania online. Zostańmy w domu i czytajmy poezję wiosną!

Akcja #poezjawdomu. Jak dołączyć? Co należy zrobić?

 1. Zrób zdjęcie lub nagraj film, na którym czytasz swoją ulubioną poezję.
 2. Udostępnij materiał na Facebooku lub Instagramie z hasztagiem #poezjawdomu albo wrzuć na swoje instastory oznaczając profil Instytutu Kultury Miejskiej (@ikm_gdansk).
 3. Spośród opublikowanych zdjęć i filmików wybierzemy 5 najciekawszych i najbardziej pomysłowych, które nagrodzimy zestawem przepięknie wydanych tomów Europejski Poeta Wolności 2020.
 4. Akcja trwa od 16 do 22 marca 2020.

Regulamin konkursu dostępny jest na www.ikm.gda.pl w aktualności na temat akcji: https://ikm.gda.pl/2020/03/16/startuje-akcja-poezjawdomu/.

Tomy nominowane do Nagrody Literackiej Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności 2020.

 • „Gęsia skóra”, Darko Cvijetić (Bośnia i Hercegowina), przekład: Miłosz Waligórski;
 • „Czarne boisko”, Balša Brković (Czarnogóra), przekład: Agnieszka Schreier;
 • „Tobie wolno”, Zwiad Ratiani (Gruzja), przekład: Magda Nowakowska;
 • „O równowadze”, Sinéad Morrissey (Irlandia), przekład: Magda Heydel;
 • „Po trzęsieniu” Jean Portante (Luksemburg), przekład: Wawrzyniec Brzozowski;
 • „Właśnie:” Agnė Žagrakalytė (Litwa), przekład: Agnieszka Rembiałkowska;
 • „Wielkanoc”, Inga Gaile (Łotwa), przekład: Agnieszka Smarzewska;
 • „Czterdzieści dni”, Antoine Cassar (Malta), przekład: Zuzanna Gawron.

Nagroda Literacka Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności ma za zadanie wspierać i promować europejską poezję. W każdej edycji konkursu nominowani są poeci i autorzy z ośmiu europejskich państw. Nagroda w wysokości 100 000 zł wręczana jest wyróżnionemu przez Jury poecie oraz jego tłumaczowi, który otrzymuje 20 000 zł.

Jury Nagrody: Krzysztof Czyżewski – przewodniczący, Paweł Huelle, Zbigniew Mikołejko, Stanisław Rosiek, Anda Rottenberg, Beata Stasińska, Olga Tokarczuk oraz niegłosujący sekretarz jury Andrzej Jagodziński.

Tomy EPW 2020 można nabyć w siedzibie IKM przy Długim Targu 39/40 oraz online, kontaktując się mailowo: Piotr.mielcarek@ikm.gda.pl. Dostępne są także u dystrybutorów w księgarniach internetowych. Autorem projektów graficznych okładek jest Wojciech Kwiecień-Janikowski.

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Cała Polska

Na górę