Nasz profile

Barbara Piórkowska o „Kraboszkach”. Jacek Friedrich i Grzegorz Piątek o odbudowie Gdańska i Warszawy

Książki

Barbara Piórkowska o „Kraboszkach”. Jacek Friedrich i Grzegorz Piątek o odbudowie Gdańska i Warszawy

Barbara Piórkowska o „Kraboszkach”. Jacek Friedrich i Grzegorz Piątek o odbudowie Gdańska i Warszawy

Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na dwa spotkania autorskie online. 14 kwietnia o godz. 17.00 Barbara Piórkowska w rozmowie z Dagny Kurdwanowską opowie o osobistych doświadczeniach choroby i relacjach pacjentka-lekarze opisanych w jej najnowszej książce „Kraboszki”. 16 kwietnia o godz. 17.00 w dyskusji o odbudowie Gdańska i Warszawy spotkają się Jacek Friedrich, autor książki „Odbudowa Głównego Miasta w Gdańsku w latach 1945-1960” oraz Grzegorz Piątek, którego książka „Najlepsze miasto świata” opowiada o odbudowie Warszawy. Oby dwa spotkania odbędą się online, na kanale YouTube IKM.

„Kraboszki” Spotkanie autorskie z Barbarą Piórkowską | 14 kwietnia, godz. 17.00, https://www.youtube.com/user/IKMGdansk

„Kraboszki” to prywatny dyskurs na temat relacji pacjentka-lekarze i odczłowieczenia w służbie zdrowia. Powieść, oparta na rzeczywistych doświadczeniach, pozwala dostrzec emocjonalny aspekt zmagania się ze śmiertelną chorobą. Rozmowę o najnowszej książce Barbary Piórkowskiej poprowadzi 14 kwietnia o godz. 17.00 na kanale YouTube IKM Dagny Kurdwanowska.

Kilka razy bolała ją głowa, potem upadła na ulicy. Tak zaczęła swoją podróż przez kolejne sale szpitalne, w której głównymi stacjami są „pobranie krwi” i „chemia”. Musi przyswoić reguły dotyczące życia w chorobie i jednocześnie znaleźć własną drogę do wyzdrowienia. Pomoc w utkaniu całkiem nowej nici życia przyjdzie z nieoczekiwanej strony.

Magdalena Grzebałkowska tak opisuje „Kraboszki” – Czytam tę książkę i płaczę. Bo w sumie nic tu śmiesznego – zbyt blisko podchodzi do szpitalnego łóżka głównej bohaterki Śmierć, zbyt często boli dziewczynę ciało, a makatka jej życia spruła się rodzanicom zbyt wcześnie. Ale czytam tę książkę i śmieję się w głos. Bo Śmierć chodzi tu w brązowych rajtuzach, za kaloryferem w domu mieszka kikimora, a pielęgniarka na nocnym dyżurze podczytuje Niesamowitą słowiańszczyznę, dłubiąc w zębach kłosem żyta. Barbaro Piórkowska, poetko codzienności, napisałaś niezwykłą książkę. Polecam ją z całego serca.

Barbara Piórkowska – pisarka, poetka. Autorka powieści Szklanka na pająki (2010/2018) i prozy Utkanki (2014), czterech tomów poetyckich, audiobooka poetyckiego, tekstów do piosenek (płyta Piórko Natalii Grzebały); współtwórczyni spektakli poetyckich i spacerów literackich. Prowadziła warsztaty twórczego pisania m.in. na ogólnopolskim festiwalu rozwojowym dla kobiet Progressteron. Ukończyła warsztaty pisania prozą, organizowane przez Wydawnictwo Czarne. Jej teksty były tłumaczone na język angielski, niemiecki, rosyjski i litewski. Laureatka Nagrody Gdańskich Bibliotekarzy „Pro Libro Legendo” za rok 2010. Wielokrotna stypendystka Miasta Gdańska i Marszałka Województwa Pomorskiego. Zbiera wycinanki ludowe. Mieszka w Gdańsku.

—-

Odbudowa Warszawy. Odbudowa Gdańska. Spotkanie z Grzegorzem Piątkiem i Jackiem Friedrichem | 16 kwietnia, godz. 17.00, https://www.youtube.com/user/IKMGdansk

Warszawa zniszczona doszczętnie już 1944 roku, Gdańsk nalotami zimą i wiosną 1945 roku. Te dwa miasta dosłownie podniosły się z gruzów po II wojnie światowej. Jak przebiegała odbudowa Warszawy i Gdańska? Czy podejścia architektów i planistów różniły się od siebie? 16 kwietnia o godz. 17.00 na kanale YouTube IKM odbędzie się spotkanie z Grzegorzem Piątkiem, autorem książki „Najlepsze miasto świata” poświęconej odbudowie Warszawy i Jackiem Friedrichem, autorem książki „Odbudowa Głównego Miasta w Gdańsku w latach 1945-1960”. Rozmowę poprowadzi Katarzyna Wojtczak.

Napisana przez Grzegorza Piątka książka opowiada o entuzjazmie i optymizmie, o wyobrażaniu sobie „najlepszego miasta świata” na gruzach starego porządku, o architektach z Biura Odbudowy Stolicy, którzy tworząc miasto swoich marzeń, wikłali się w budowę totalitarnego państwa. Złożony proces odbudowy gdańskiego Głównego Miasta po drugiej wojnie światowej, uwikłany w ówczesne realia polityczne, ideowe i kulturalne opisuje książka Jacka Friedricha „Odbudowa Głównego Miasta w Gdańsku w latach 1945-1960”. Podczas spotkania, które 16 kwietnia na kanale YouTube IKM (IKMGdansk) poprowadzi Katarzyna Wojtczak, usłyszymy dwie opowieści o dwóch miastach, które podniosły się z gruzów.

„Najlepsze miasto świata”, Grzegorz Piątek, wyd. WAB (2020)

Po likwidacji getta i klęsce powstania warszawskiego Warszawa zamieniła się w ocean gruzów. Trzeba było nie lada wyobraźni, żeby patrząc na sterczące kikuty dawnych kamienic, planować szybkie odrodzenie miasta. A jednak decyzję o jego odbudowie podjęto niemal niezwłocznie. Przed architektami i budowniczymi stanęło trudne zadanie… Choć wizytówką powojennej odbudowy Warszawy stała się zrekonstruowana starówka, to reszta miasta nie miała wrócić do dawnej formy, tylko zamienić się w idealną nowoczesną metropolię.

Odbudowa Głównego Miasta w Gdańsku w latach 1945-1960”, Jacek Friedrich, wyd. słowo/obraz terytoria (2015)

Autor przekonuje, że odbudowane po wojnie zabytkowe centrum Gdańska to miasto równocześnie stare i nowe. Z jednej strony zachowano bowiem szereg monumentalnych zabytków, odtworzono główne ciągi uliczne i charakterystyczne widoki, z drugiej jednak – radykalnie przekształcono strukturę miejską, dostosowując ją do wymogów nowoczesnej urbanistyki i tworząc na obszarze historycznego śródmieścia socjalistyczne osiedle robotnicze. Główny nacisk został więc położony na zabudowę mieszkaniową, stanowiącą większość tkanki tego nowego-starego organizmu miejskiego. Książka oparta jest na różnorodnej bazie źródłowej, wykorzystującej archiwalia, publikacje prasowe, publikowane i niepublikowane fotografie, wspomnienia uczestników odbudowy. Niezastąpionym źródłem wiedzy o odbudowie Gdańska jest wreszcie dla autora sam odbudowany Gdańsk.

Grzegorz Piątek (ur. 1980) – w wieku sześciu lat dostał książeczkę „Pomniki Warszawy”, zaczął się interesować historią stolicy i do dzisiaj mu nie przeszło. Z wykształcenia architekt – wierzy, ale nie praktykuje. Pisze, wykłada, opowiada, oprowadza. Za poprzednią książkę „Sanator. Kariera Stefana Starzyńskiego” (W.A.B. 2016) otrzymał Nagrodę Literacką m.st. Warszawy, a także nominację do Nagrody im. Jana Długosza oraz w konkursie Książka Historyczna Roku.

Instytut Kultury Miejskiej nagrywa i udostępnia zapisy z większości wykładów i spotkań. Zapraszamy na kanał na YouTube https://www.youtube.com/user/IKMGdansk oraz na stronę www.ikm.gda.pl, gdzie publikujemy krótkie polecenia najciekawszych zasobów cyfrowych instytucji z różnych działań i projektów.

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Książki

Na górę