Nasz profile

Antropocen, czyli epoka człowieka. Pokaz filmu i dyskusja online

Cała Polska

Antropocen, czyli epoka człowieka. Pokaz filmu i dyskusja online

Antropocen, czyli epoka człowieka. Pokaz filmu i dyskusja online

Od psychodelicznych kopalni potasu w rosyjskim Uralu do metalowych kontenerów w mieście Norylsk. Od zdewastowanej Wielkiej Rafy Koralowej w Australii po surrealistyczne stawy litu na pustyni Atakama. Kręcony przez cztery lata z wykorzystaniem najnowocześniejszych technik i wysokiej jakości sprzętu film „Antropocen: Epoka człowieka” dokumentuje formy i przejawy dominacji człowieka nad Ziemią. Instytut Kultury Miejskiej zaprasza 28 maja o godz. 18.00 na pokaz filmu online połączony z rozmową prof. Ewy Bińczyk i prof. Anny Marii Zawadzkiej.

– Refleksję na temat środowiskowa w antropocenie charakteryzuje rozczarowanie i bezradność. Żyjemy w czasach destabilizacji klimatu, wielkiego szóstego wymierania, zakwaszania oceanów i utraty żyznych gleb – mówi Ewa Bińczyk, profesor UMK w Toruniu, która zajmuje się współczesną filozofią nauki i techniki, studiami nad nauką i technologią. – W XXI wieku człowiek jako gatunek jest supersprawczą siłą o znaczeniu planetarnym i geologicznym. Przekraczane są granice planetarne, a stabilność przyrody jest zagrożona. To epoka marazmu, wyparcia i krótkowzroczności. Mówimy tu o dalszym istnieniu ludzkości na Ziemi, stawiając zarazem pytanie o sens historii i o człowieczeństwo w XXI stuleciu – kontynuuje ekspertka.

Harmonogram wydarzenia:

Godz. 18.00: Rozmowa prof. Ewy Bińczyk z prof. Anną Marią Zawadzką, którą poprowadzi Hanna Łozowska. Na żywo na kanale Youtube IKM (https://www.youtube.com/user/IKMGdansk)

Godz. 19.00: Pokaz filmu „Antropocen: Epoka człowieka” na Youtube IKM. Link do filmu z hasłem podany będzie na wydarzeniu na Facebooku oraz stronie www.ikm.gda.pl 28 maja o godz. 18.30.

„Antropocen: Epoka człowieka”, 2018, 1 godz. 27 min. Reż. Edward Burtynsky, Jennifer Baichwal, Nick de Pencier

Weszliśmy w epokę, w której ludzka działalność kształtuje naszą planetę bardziej niż jakakolwiek do tej pory naturalna siła. Antropocen od lat 50. ubiegłego wieku stał się faktem i wyparł epokę holocenu. Stosowanie pojęcia z trzonem „człowiek” w nazwie jest symboliczne i ma istotną wartość informacyjną – uświadamia zagrożenia i inspiruje do przemyśleń i dalszych badań. Czy jesteśmy w stanie uśmiercić naturę? Czy antropocen to koniec gatunku ludzkiego? A może początek nowego, niekoniecznie wcale ludzkiego?

dr hab. Ewa Bińczyk, prof. UMK w Instytucie Filozofii UMK w Toruniu. Zajmuje się współczesną filozofią nauki i techniki, studiami nad nauką i technologią, socjologią wiedzy naukowej i kontrowersjami w nauce. Jest autorką książek: Socjologia wiedzy w Biblii (Nomos 2003), Obraz, który nas zniewala (Universitas 2007), Technonauka w społeczeństwie ryzyka (UMK 2012), a także Epoka człowieka. Retoryka i marazm antropocenu (PWN 2018). Ostatnia książka była nominowany w 2019 roku do Nagrody im. Długosza. Współautorka pracy Modeling Technoscience and Nanotechnology Assessment (Peter Lang 2014), współredaktorka wyboru tekstów Studia nad nauką oraz technologią (UMK 2014) oraz Horyzontów konstruktywizmu. Inspiracje, perspektywy, przyszłość (UMK 2015). Stypendystka Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (2005), Fundacji Fulbrighta (2006-2007), laureatka stypendium tygodnika „Polityka” „Zostańcie z nami” (2010). W semestrze zimowym roku 2016 visiting scholar na Uniwersytecie Harvarda (Department of History of Science). Obecnie realizuje grant badawczy NCN Retoryka środowiskowa i marazm antropocenu.

dr hab. Anna Maria Zawadzka – profesor UG. Kierownik Zakładu Psychologii Ekonomicznej i Psychologii Organizacji Uniwersytetu Gdańskiego. Bada wartości i cele w kulturze konsumpcji i ich związki z dobrostanem psychicznym, szczęściem i dobrymi relacjami z innymi. Zajmuje się także uwarunkowaniami indywidualnymi dobrostanu w organizacji. W ostatnich latach jej badania koncentrują się głównie na poszukiwaniu społecznych uwarunkowań materializmu młodzieży i dorosłych oraz antidotów na materializm i konsumpcjonizm młodzieży i dorosłych, czyli sposobów na dobre i mądre życie.

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Cała Polska

Na górę