Ruszają konkursy grantowe w ramach Ogólnopolskiego Forum Mediów Akademickich
W ramach tegorocznych działań Ogólnopolskiego Forum Mediów Akademickich odbędą się dwa konkursy grantowe, w których studenci mogą przesyłać swoje prace od 16 lipca do 10 listopada br.
Jeden z konkursów skierowany jest do mediów studenckich, natomiast drugi bezpośrednio do wszystkich studentów z całej Polski. Młodzi dziennikarze mogą zgłaszać swoje prace w trzech kategoriach: „aktywność studencka”, „finanse studenta” oraz „nauka i szkolnictwo wyższe”, zaś w tym samym czasie studenci mogą przesyłać swoje reportaże w jednej z trzech kategorii: ekonomia i nowe technologie, społeczeństwo oraz sport. Łączna pula nagród wynosi 24 000 zł.
Oba konkursy są jednym z elementów tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Forum Mediów Akademickich realizowanego przez Warszawski Instytut Bankowości we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Tegoroczne działania zostały rozszerzone o kolejne inicjatywy skierowane do środowiska studenckiego. Jednym z nich są konkursy, które ruszają już 16 lipca 2020 roku: konkurs grantowy dla mediów studenckich oraz konkurs reportażowy dla studentów.
KONKURS GRANTOWY W konkursie skierowanym do mediów studenckich organizatorzy stawiają zarówno na różnorodność treści, którą wyrażają trzy kategorie z różnych obszarów, jak również różnorodność formy. Regulamin dopuszcza bowiem na równorzędnych zasadach zarówno, artykuł prasowy (od 12 000 do 20 000 znaków), materiał filmowy (od 3 do 10 minut), jak i materiał radiowy (od 3 do 10 minut). Wyboru zwycięzców w każdej z kategorii dokona trzyosobowe jury w skład którego wejdą obok przedstawicieli Warszawskiego Instytutu Bankowości reprezentanci świata finansów (Związek Banków Polskich, WIB), nauki i szkolnictwa wyższego (Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Parlament Studentów RP) i mediów.
KONKURS REPORTAŻOWY Inicjatywa poświęcona w pełni wszystkim studentom z całej Polski jest organizowana po raz pierwszy. Prace reportażowe można zgłaszać w trzech kategoriach: ekonomia i nowe technologie, społeczeństwo oraz sport w formie doc. lub docx.. Wyboru zwycięzców w każdej z kategorii dokona trzyosobowe jury, w skład którego wejdą obok przedstawicieli Warszawskiego Instytutu Bankowości, reprezentanci środowiska akademickiego i dziennikarskiego. Warunkiem obu konkursów jest, aby przesłane materiały nie były wcześniej nigdzie publikowane i stanowiły efekt bieżącej, wykonanej pracy. Zgodnie z harmonogramem ujętym w regulaminie konkursu ostateczny termin nadsyłania zgłoszeń mija 23 października br. W ciągu kolejnych dni, ogłoszone zostaną oficjalne wyniki rywalizacji.
Projekt „OFMA – rozwój kompetencji dziennikarzy studenckich” jest współfinansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach zadania zleconego pt.: „Organizowanie i animowanie działań na rzecz środowiska akademickiego”. Jak wskazują organizatorzy, celem konkursu jest promowanie utalentowanych zespołów redakcyjnych oraz studentów, którzy zmierzą się z niełatwą tematyką. Jednocześnie, zróżnicowany dobór osobowy jury oceniającego prace w każdej z kategorii będzie gwarantem docenienia nie tylko ciekawie przedstawionego tematu, ale również dochowania staranności merytorycznej.
– Studenci na polskich uczelniach to kreatorzy najbliżej przyszłości, którzy na podstawie swoich obserwacji i zdobytego doświadczenia potrafią, poprzez świeże spojrzenie, ocenić otaczającą rzeczywistość w wielu aspektach. Pomysłowość młodych osób oraz posiadane umiejętności twórcze umożliwiają tworzenie interesujących materiałów w bardzo szerokiej tematyce, a jednocześnie sprawdzenia w czym czują się najlepiej. Przygotowane przez nas konkursy dają możliwość weryfikacji swoich umiejętności zarówno dla mediów studenckich, jak również wszystkich studentów z zacięciem dziennikarskim. – powiedział Wiceprezes Fundacji Warszawski Instytut Bankowości, Michał Polak. Więcej informacji o konkursie, w tym również regulamin i formularz zgłoszeniowy od 16 lipca br. jest dostępny na stronie: www.ofma.info.pl
Ogólnopolskie Forum Mediów Akademickich (OFMA) to powołana w 2015 r. platforma współpracy redakcji studenckich z całej Polski. Funkcjonuje w ramach jednego z największych w Europie programów edukacji ekonomicznej powołanych z inicjatywy Związku Banków Polskich – „Bankowcy dla Edukacji”. OFMA to miejsce dyskusji na temat roli i przyszłości mediów studenckich, podejmowania wspólnych inicjatyw, rozwijania warsztatu dziennikarskiego, a także nawiązywania kontaktów. Aktywność OFMA to m.in. doroczna Krajowa Konferencja z udziałem dziennikarzy mediów studenckich i ogólnopolskich, Studencka Strefa Medialna towarzysząca ważnym wydarzeniom i kongresom, bieżąca współpraca redakcyjna w zakresie działów dotyczących finansów, oszczędzania czy cyberbezpieczeństwa oraz cotygodniowa studencka audycja radiowa „3 grosze o ekonomii”.
