Nasz profile

Trendy w studiach magisterskich za granicą. Które kraje i kierunki wybierają Polki i Polacy?

Studenci

Trendy w studiach magisterskich za granicą. Które kraje i kierunki wybierają Polki i Polacy?

Trendy w studiach magisterskich za granicą. Które kraje i kierunki wybierają Polki i Polacy?

Na studia magisterskie za granicą aplikuje coraz więcej Polek i Polaków.  W 2021 roku zainteresowanie zagranicznymi uczelniami wzrosło o 57 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Z analizy Elab Education Laboratory wynika, że pomimo Brexitu, największą popularnością stale cieszą się studia w Wielkiej Brytanii, które wybiera 36 proc. aplikantów.

Studia magisterskie za granicą to nie tylko szansa na szybszy rozwój kariery i polepszenie umiejętności językowych, ale także możliwość zdobycia doświadczenia pracy w międzynarodowym zespole.
Największym zainteresowaniem aplikantów na studia magisterskie cieszy się Wielka Brytania. Pomimo Brexitu, angielskie uniwersytety mogą pochwalić się doskonałą renomą,  szeroką ofertą edukacyjną i praktycznym podejściem do zajęć. Trzeba jednak zaznaczyć, że udział Wielkiej Brytanii maleje na rzecz krajów takich jak np. Holandia. Dokumenty na uczelnie w tym kraju składa aż 26 proc. aplikantów. Holenderskie uczelnie oferują bogatą ofertę kierunków w języku angielskim i relatywnie niskie opłaty za edukację.
Dużą popularnością cieszy się również Dania, którą wybiera 17 proc. studentów i studentek. Tuż za podium znalazły się uczelnie z USA, Włoch i Irlandii. – Z roku na rok liczba osób zainteresowanych zagranicznymi studiami magisterskimi rośnie. Aplikanci mają już za sobą pierwszy etap studiów, bądź są w trakcie jego realizacji.
Ich wyobrażenie o dalszej ścieżce kariery jest już dużo bardziej konkretne niż zaraz po studiach, kiedy dopiero poszukują na siebie pomysłu. Wciąż jednak potrzebują wsparcia w trakcie wyboru, ponieważ każdy z rynków edukacyjnych jest specyficzny i zazwyczaj wygląda zupełnie inaczej niż w Polsce – mówi Katarzyna Krzemińska, Customer Service Team Leader w Elab Education Laboratory.

Duże zainteresowanie biznesem i zarządzaniem

Największym zainteresowaniem cieszą się kierunki związane z zarządzaniem i biznesem. Uczelnie oferują coraz bardziej zróżnicowane i szczegółowe specjalizacje. – Ze względu na rozwój wielu rynków, uczelnie decydują się na włączenie do oferty kierunków o wąskiej specjalizacji, jak np. Zarządzanie Projektami Inżynierii Budowlanej – dostępne na wielu uczelniach w Wielkiej Brytanii – albo Zarządzanie w Modzie, które możemy studiować we Francji czy we Włoszech – komentuje Katarzyna Krzemińska z Elab Education Laboratory.
Polki i Polacy często decydują się też na aplikowanie na kierunek Computer Science, ale także  na studia informatyczne o węższej specjalizacji, jak np. FT Data Science and Artificial Intelligence. Popularny jest również marketing z podziałem na różne specjalizacje. Polscy uczniowie wybierają np. Marketing Analytics, Marketing Strategy and Innovation, Sports Marketing. Mniejszą, choć też znaczną popularnością cieszą się kierunki artystyczne i lingwistyczne.

Ciekawe połączenia międzykierunkowe

Uniwersytety za granicą stale poszerzają swoją ofertę edukacyjną, która pomoże studentom bezproblemowo wejść na współczesny rynek pracy. – Konsultanci zajmujący się w Elab kierunkami magisterskimi zwracają uwagę na coraz więcej programów magisterskich z dziedziny nauk społecznych. Pojawiają się one w odpowiedzi na problemy współczesnych społeczeństw, np. Global Affairs albo Peacebuilding and Global Leadership, a przy ich organizacji często współpracuje kilka uczelni z całego świata, w tym topowych, jak np. University of Toronto i paryski Sciences Po – tłumaczy Katarzyna Krzemińska z Elab Education Laboratory.
Interesującym rozwiązaniem są nieoczywiste połączenia międzykierunkowe. Przykładami mogą być kierunki łączące psychologię i nowe technologie, np. Health Psychology and Technology na University of Twente w Holandii czy Psychology and New Technology w Hiszpanii. Warto zwrócić również uwagę na kierunki Erasmus Mundus, prowadzone we współpracy z Unią Europejską, które oferują studiowanie na kilku uczelniach w UE i praktyki w strukturach unijnych.

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Studenci

Na górę