Nasz profile

Kaszubski na salony

Multimedia

Kaszubski na salony

Kaszubski na salony

Język kaszubski jest w tej chwili jedynym językiem regionalnym w Polsce. Kaszubi posługiwali się nim od zawsze, ale prawnie dopiero od 2005 roku możemy powiedzieć o kaszubszczyźnie, że jest odrębnym językiem, a nie dialektem języka polskiego.

Obecnie, po upływie kilku lat od wejścia w życie ustawy o językach etnicznych, możemy zauważyć intensywny rozwój literatury kaszubskiej, a także wzrost zainteresowania nauką kaszubszczyzny wśród młodych ludzi na Pomorzu. Właśnie dla nich, Uniwersytet Gdański utworzył specjalność na wydziale filologicznym: nauczanie języka kaszubskiego oraz wiedza o języku i kulturze kaszubskiej.

Uniwersytet zachęca do skorzystania z proponowanej oferty studiów nie tylko rodowitych Kaszubów, ale również osoby nie znające kaszubszczyzny, które dopiero poznają ciekawy region północnej Polski.

Przygotowanie:
Olga Kupicz – reporter Magazynu Studenckiego „płyń POD PRĄD”
Michał Szagżdowicz – zdjęcia CI TASK
Mateusz Koldun – montaż CI TASK
Materiał zrealizowany na podstawie umowy współpracy CI TASK oraz Magazynu Studenckiego „płyń POD PRĄD”.

Olga Kupicz

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Multimedia

Na górę