Nasz profile

Meczu nie zobaczę

Rozwój

Meczu nie zobaczę

Meczu nie zobaczę

Zbliżające się Euro 2012 jest okazją dla wielu studentów do rozwoju i podjęcia ciekawych wyzwań. Szymon Zięba, student Uniwersytetu Gdańskiego, chce wykorzystać tę szansę. Bierze on udział w HP Talent Programme Euro 2012 organizowanym przez UEFA.

Czym będziesz zajmował się w czasie turnieju Euro 2012?

Moje stanowisko nazywa się Commentary Support. Będę zajmował się obsługą techniczną stanowisk komentatorskich na PGE Arenie w Gdańsku. Moim zadaniem jest pomoc komentatorom w razie kłopotów ze sprzętem. Muszę również pilnować, aby komentatorzy byli słyszani tak samo przez wszystkich widzów oglądających transmisję meczu.

Czyli nie jesteś zwykłym wolontariuszem, jakich będzie w czasie Euro wielu?

Nie, przeszedłem dwa etapy selekcji kandydatów na to stanowisko. Najpierw wysłałem CV i odbyłem rozmowę kwalifikacyjną w języku angielskim z przedstawicielami UEFA. Zakwalifikowałem się do drugiego etapu, którym było dwudniowe szkolenie. W gruncie rzeczy było ono symulacją tego, co będziemy robić w czasie turnieju. Nauczono nas obsługi konsolety komentatorskiej i wszystkich technicznych aspektów potrzebnych w naszej pracy. Mam podpisaną umowę z UEFA, także nie jest to wolontariat.

Jak współpracuje się z ludźmi z tak dużej, poważnej instytucji międzynarodowej jaką jest UEFA?

Są to bardzo mili ludzie. Byłem zaskoczony ich luźnym podejściem. Na szkoleniach porzucili oficjalne stroje, odnosili się do nas przyjaźnie. Ważne było to, że starali się mówić jak najprostszą angielszczyzną.

Czy będziesz miał w ogóle czas, by zobaczyć mecze?

Raczej nie, moja praca będzie wymagała ciągłego skupienia i bycia do dyspozycji komentatorów. W dniu meczu, gdy spotkanie zaczyna się o godzinie 20:00, ja będę musiał być na stadionie już od 13:00. Ale może, gdy będzie chwila spokoju, to zerknę na to, co będzie się działo na murawie.

Stresujesz się wyzwaniem?

Właściwie, nie mogę się już doczekać. Myślę, że to będzie wspaniała przygoda. A to, że mogę zobaczyć od kuchni, jak działa tak wielka organizacja, jak UEFA, to naprawdę coś wspaniałego.

W jaki sposób ta praca wpłynie na twój odbiór Euro?

Na pewno będę inaczej odbierał ten turniej niż poprzednie. Nie z perspektywy kibica, ale jako jeden z wielu członków tego przedsięwzięcia. UEFA podchodzi do turnieju w Polsce i na Ukrainie wyjątkowo, tworzy nową formułę transmisji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej. Jestem przekonany, że Euro 2012 będzie wyjątkowym wydarzeniem sportowym i medialnym.

Komu będziesz kibicował w czasie turnieju?

Jako patriota oczywiście Polakom, ale jestem również realistą, więc na mistrzostwo raczej nie mamy większych szans. Jako fan włoskiej piłki, będę kibicował Italii, która jest moim faworytem do tytułu.

Absolwent dziennikarstwa na Uniwersytecie Gdańskim. W redakcji Pod Prąd przez całe studia. Obecnie dziennikarz Dziennika Bałtyckiego. Pisze cały czas, szlifuje warsztat, śledzi i informuje. Ale zawsze z zajawką na dobrą muzykę!

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Rozwój

Na górę