Nasz profile

Przełomowa biografia Marilyn Monroe

Książki

Przełomowa biografia Marilyn Monroe

Przełomowa biografia Marilyn Monroe

Za kilka dni – 27 lipca – Znak Literanova wyda przełomową biografię autorstwa dziennikarza śledczego Anthony’ego Summersa –„Bogini. Tajemnice życia i śmierci Znaku Literanova”.

Wydawałoby się, że o Marilyn wiemy już wszystko. Wiele informacji było jednak blokowanych ze względów politycznych i część z nich mogła być ujawniona dopiero teraz. Anthony Summers dotarł do osób, które nie tylko odsłaniają nieznane fakty dotyczące życia i śmierci Marilyn, ale też – a może wręcz przede wszystkim – stawiają w nowym świetle jedne z najważniejszych aspektów amerykańskiej polityki XX wieku.

Summers, który na potrzeby książki przeprowadził ponad 600 rozmów (pierwsze niedługo po śmierci Marilyn, ostatnie w ubiegłym roku) przedstawia w niej nowe źródła, które jeszcze wyraźniej pokazują rolę, jaką w przedwczesnym odejściu tej wielkiej gwiazdy kina mieli bracia Kennedy: ówczesny prezydent i jego brat, prokurator generalny.

Ale to nie tylko biografia śledcza. Czyta się ją jednym tchem, bo to przede wszystkim wspaniała historia magnetyzującej i wielowymiarowej postaci, która w wyjątkowy sposób opowiada o Ameryce i Hollywood połowy XX wieku.

Książka ukaże się w Znaku Literanova w tłumaczeniu Grażyny Jagielskiej i Henryka Ziętka, krótko przed 60. rocznicą tragicznej śmierci Marilyn Monroe.

Natomiast w kwietniu tego roku ukazał się film dokumentalny „Tajemnice Marilyn Monroe: Nieznane nagrania”, zawierający materiały archiwalne i wywiady z osobami z najbliższego otoczenia ikony kina.

Wywołał burzę, bo podważa oficjalną przyczynę śmierci Marilyn. Czy gwiazda zmarła w karetce w drodze do szpitala? Jaką rolę odegrali ostatniego wieczora przed jej śmiercią bracia Kennedy? I dlaczego przez blisko 60 lat nie możemy dotrzeć do prawdy?

Kanwą filmu Netflixa jest przełomowa biografia autorstwa dziennikarza śledczego Anthony’ego Summersa „Bogini. Tajemnice życia i śmierci Marilyn Monroe”, napisana na podstawie ponad 600 wywiadów, które autor przeprowadził z przyjaciółmi, kochankami i osobami z najbliższego otoczenia aktorki. Wydana lata temu, właśnie została uaktualniona i wzbogacone o nowe dowody i fakty.

„Taśmy, które zgromadziłem podczas pisania tej książki, nigdy nie były publicznie dostępne” – mówi Summers. „Dowody sugerują, że okoliczności jej śmierci zostały zatuszowane ze względu na jej powiązania z braćmi Kennedy”.

 

 

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Książki

Na górę