Nasz profile

Nowy wymiar młodzieżowej solidarności. Ruszyła akcja Sztama 2.0 z ukraińską młodzieżą

Cała Polska

Nowy wymiar młodzieżowej solidarności. Ruszyła akcja Sztama 2.0 z ukraińską młodzieżą

Nowy wymiar młodzieżowej solidarności. Ruszyła akcja Sztama 2.0 z ukraińską młodzieżą

Według najnowszych danych Straży Granicznej od lutego do października do Polski wjechało ponad 7 mln osób z Ukrainy. Już teraz prawie 30 tys. młodych osób uczy się w polskich szkołach średnich i stoi przed wyzwaniem odnalezienia się w nowej rzeczywistości.

Według badań młodzi Ukraińcy borykają się z problemami poczucia wyobcowania, związanymi ze stresem i niepokojem. Jak można temu zaradzić? Fundacja Zwolnieni z Teorii organizuje akcję integrującą polskich i ukraińskich uczniów szkół średnich, aby mogli zobaczyć, że mają moc zmieniania świata wokół siebie. Właśnie startuje akcja „Sztama 2.0”, której celem jest stworzenie polsko-ukraińskich zespołów i działanie społeczne dla dobra wspólnego.

  • Ponad 39 proc. ukraińskich rodziców dzieci w wieku poniżej 18 lat alarmuje, że ich dzieci mają problemy z adaptacją w Polsce – podaje raport opracowany przez Ipsos.digital we wrześniu 2022 r.
  • Ponad co piąty badany nauczyciel jest zdania, że większość ukraińskich uczniów odczuwa nadal niepokój o bliskich pozostałych w ich kraju – wynika z raportu Fundacji Szkoła z Klasą z września 2022 r.
  • Zwolnieni z Teorii integrują młodzież polską i ukraińską poprzez stworzenie projektów społecznych o dowolnej tematyce. Zgłoszenia do akcji “Sztama 2.0” trwają do 18 listopada

Próba odnalezienia siebie przez młodzież z Ukrainy

Osamotnieni, przybici i wyobcowani – polska szkoła oraz nowe środowisko rówieśników stanowi wyzwanie dla ukraińskiej młodzieży, wynika z licznych badań i rozmów z nauczycielami. Nie czują się komfortowo w nowym miejscu, jakim jest szkoła. Wyobcowanie potęgują również uczucia i opinie polskich kolegów i koleżanek odnośnie agresji na Ukrainę i związanej z nią migracją. Czynnikiem, który może wpływać pozytywnie lub negatywnie na odnalezienie się migrantów z Ukrainy w nowym środowisku jest nastawienie polskich uczniów, jak pokazuje badanie Centrum Edukacji Obywatelskiej z sierpnia 2022 r. Jedna z fundacji, Zwolnieni z Teorii, która co roku dociera do tysięcy młodych ludzi w całej Polsce, postanowiła podjąć działania, aby odpowiedzieć na ten problem, organizując specjalną akcję Sztama 2.0, która ma na celu integrować młodzież z tych dwóch krajów.

Akceptację ze strony społeczności szkolnej pokazali już na początku roku uczestnicy olimpiady Zwolnieni z Teorii, którzy stworzyli akcję Sztama z Ukrainą, której kontynuacja to Sztama 2.0. Nagrali film, w którym pokazywali, jakie wsparcie oferują swoim kolegom ze wschodu, zachęcają do rozmów oraz okazywania solidarności. W tym roku tworzą kilkadziesiąt zespołów polsko-ukraińskich, aby wspólnie działać i zmieniać otaczający ich świat. Rozwój młodych, dawanie im poczucia sprawczości oraz zachęcanie ich do pomocy innym wpisane są w DNA naszej organizacji. Odwiedzając szkoły i rozmawiając z nauczycielami, widzimy wyraźnie dużo chęci, ale też trudności w budowaniu relacji pomiędzy polskimi, a ukraińskimi uczniami. Osoby z Ukrainy już uczą się w polskich szkołach, a to, co może im ułatwić pobyt w nowym środowisku to pokazanie, że są mile widziani przez rówieśników. Natomiast polskim uczniom i uczennicom chcemy dać możliwość do zdobywania doświadczeń we współpracy międzynarodowej – mówi Paula Bruszewska, prezes fundacji Zwolnieni z Teorii.

Integracja kluczem do budowania relacji

Jak można zintegrować polskich oraz ukraińskich uczniów? Wybranie odpowiedniej metody integracji będzie miało kolosalny wpływ na zmianę relacji pomiędzy tymi grupami. Jak zauważa Paula Bruszewska, najlepsze budowanie więzi następuje podczas wspólnego działania, ponieważ wtedy działając dla innych, poznajemy członków grupy oraz samych siebie. Do 18 listopada poprzez formularz zgłoszeniowy młodzież może zgłosić polsko-ukraińskie zespoły, które chciałyby wspólnie zrealizować projekt społeczny.

Jak się zgłosić?

Wystarczy zaangażować polskich i ukraińskich znajomych z klasy lub szkoły i zapisać się do akcji Sztama 2.0 za pomocą formularza online poprzez bezpośredni link zwolnienizteorii.typeform.com/sztama20, dostępny również na Facebooku: Zwolnieni z Teorii, a następnie zarejestrować projekt na platformie ZwolnienizTeorii.pl. Zgłoszenia przyjmowane są do 18 listopada.

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Cała Polska

Na górę