Umowy śmieciowe – czy aby na pewno?
Część z nas nie zwraca uwagi ile naszych zarobków pochłania system etatystyczno-koncesyjny aparat rządowo-biurokratyczny. Mam nadzieję, że ten artykuł przyda się w poszukiwaniu/zmianie pracy lub przy optymalizacji swojego wynagrodzenia, bo tematem wpisu będzie kwestia kosztu zatrudnienia pracownika.
Pracownik jest kosztem
Każdy pracodawca alokuje pewien budżet na stanowisko. Upraszczając jest to koszt zatrudnienia (pomijam koszty rekrutacji czy wyposażenia stanowiska). Jeżeli negocjujecie warunki waszego zatrudnienia musicie mieć przed oczami drugą stronę negocjacji. Załóżmy, że pracownik chce zarabiać 2500 PLN „na rękę”, przyjrzyjmy się różnym rodzajom umów i rozkładzie obciążeń.
a) Umowa o pracę
2500 PLN netto to 3494 PLN brutto (wpisane do umowy) ale KOSZT dla Pracodawcy to 4214,10 PLN
Obliczone na podstawie: http://www.pracuj.pl/kalkulatory/kalkulator-wynagrodzen.aspx
Państwo w postaci różnych obciążeń (ubezpieczenia + podatki) zabiera ponad 1700 PLN ergo wasza pensja to ponad 4200 PLN. Czy dalej czujecie złość na pracodawcę?
b) Umowa o dzieło (20% koszty uzyskania przychodu)
2500 PLN netto to 2920 brutto (wpisane do umowy), tu nie mamy ubezpieczeń tylko podatek więc koszt Waszego pracodawcy to 2920 PLN, a aparat zabiera 420 PLN zaliczki na podatek (obliczone na podstawie kalkulatora jak wyżej).
Innymi słowy kara za to, że pracujecie jest niższa niż przy umowie o pracę.
Jeżeli pracodawca przeznaczyłby budżet taki jak przy umowie o pracę tj. 4200 to do ręki otrzymalibyście 3600 PLN – o 1100 PLN więcej!!! Przekonałem was?
Uwaga: umowa o dzieło jest specyficzna – bo to umowa rezultatu, czyli musi powstać dzieło. Mogą na jej bazie rozliczać się np. programiści, architekci, artyści, bazodanowcy.
c) Własna firma (samozatrudnienie)
Uprościmy wasze obliczenia: osoba płaci tzw. „niski ZUS” – w wysokości ok 400 PLN oraz odprowadza podatek wg stawki 19%.
Aby zostało nam 2500 PLN netto to faktura wystawiana miesięcznie powinna być na kwotę ok 3500 PLN
Uwaga: Przy działalności gospodarczej można wrzucić w koszty wszelkie wydatki stałe a tym samym obniżyć kwotę płaconego podatku, tj. abonament telefoniczny, internet, bilety PKP i miejskie, paliwo. Trzeba się liczyć jednak z kosztem ok 150 PLN – księgowość. Tzw „niski ZUS” działa przez 2 lata od dnia założenia firmy.
Jeżeli wystawimy fakturę na kwotę 4200 PLN (budżet stanowiska) to do ręki otrzymamy ok 3100 PLN, ale wasz dochód może być dużo wyższy jeżeli obniżymy podatek poprzez koszty. Tak czy owak w kieszeni zostaje nam ponad 600 PLN więcej niż przy umowie o pracę!
Powyższe obliczenia jasno pokazują, że ogromną część naszego wynagrodzenia pochłania aparat ubezpieczeniowo-podatkowy.
Jak żyć?
Polecam wybrać opcję b lub c zatrudnienia. Niezależnie wykupić ubezpieczenie zdrowotne (tylko w opcji b, bo w opcji c jest państwowa „opieka” zdrowotna) – bardzo dobry pakiet kosztuje ok 150-200 PLN a na emeryturę odkładać na własną rękę (w obu opcjach). Gdy zaczniecie w wieku 24-25 lat co miesiąc odkładać na lokatę ok. 400-500 PLN w wieku emerytalnym będziecie mieć na koncie ponad milion złotych. Robi wrażenie – prawda?
Wnioski wyciągnijcie sami, ja tylko podpowiadam nauczony doświadczeniem.
(Obywatel D.C)