Nasz profile

Czy miejsce uczelni w rankingu ma znaczenie?

Studenci

Czy miejsce uczelni w rankingu ma znaczenie?

Czy miejsce uczelni w rankingu ma znaczenie?

“Najlepszy uniwersytet według…” – kto choć raz nie spotkał się z tym określeniem przeglądając strony internetowe interesujących nas uczelni.

Które rankingi uniwersyteckie uznawane są za najbardziej obiektywne i jak z nich korzystać przy wyborze studiów w Polsce i za granicą nie wpadając w pułapkę rankingozy?

Dla 34 proc. studentów i studentek planujących edukację za granicą miejsce uczelni w rankingu jest drugim, po kosztach czesnego, najważniejszym czynnikiem branym pod uwagę przy wyborze studiów. Zestawień najlepszych uczelni jest wiele – niektóre bywają stronnicze, inne niezależne. Często różnią się one od siebie kryteriami i kategoriami wyboru. Którymi z nich warto się kierować nie popadając w rankingozę?

QS World University Ranking jako światowy wyznacznik

Jednym z najpopularniejszych rankingów uniwersyteckich na świecie jest QS World University Rankings, opracowywany rokrocznie przez firmę analityczną Quacquarelli Symonds (QS).

https://www.topuniversities.com/qs-world-university-rankings

Jego metodologia objęła w 2023 roku 9 wskaźników:

 • reputację uczelni w środowisku akademickim,
 • reputację uczelni wśród pracodawców,
 • stosunek liczby wykładowców do liczby studentów,
 • liczba cytowań przypadająca na naukowca,
 • udział nauczycieli zagranicznych,
 • udział studentów z zagranicy,
 • wskaźnik zatrudnienia absolwentów oraz ich dochodów,
 • poziom umiędzynarodowienia sieci badawczej,
 • oraz zrównoważony rozwój.

Nieprzerwanie od kilku lat pierwsze miejsce w rankingu zajmuje Massachusetts Institute of Technology (MIT).

Zestawienie publikowane jest co roku w czerwcu na stronie internetowej Top Universities, która w 2019 roku była odwiedzana 149 milionów razy, co czyni QS World University Ranking najczęściej przeglądanym rankingiem uniwersyteckim w internecie.

– Warto zwrócić uwagę na kryteria, które najbardziej nas interesują. W rankingu QS ciekawym i istotnym elementem jest “reputacja pracodawcy” oceniająca uczelnie na podstawie tego, jak pracodawcy postrzegają jej absolwentów, czy są one dla nich dobrym źródłem pracowników – mówi Krzysztof Leitgeber, Premium Education Consultant w Elab Education, polskiej firmie pomagającej studentom w aplikacji na uczelnie zagraniczne.

Lokalne Perspektywy

Choć QS World University Ranking pozwala nałożyć filtr na wyniki i wyszukać najlepsze uczelnie według regionu lub kraju, w Polsce największą popularnością cieszą się rankingi publikowane każdego roku na portalu Perspektywy.

W zestawieniu, które pojawia się po zakończeniu egzaminów maturalnych, można znaleźć nie tylko listę najlepszych uczelni ogółem i w różnych dziedzinach nauki, ale także rankingi szkół średnich z podziałem na licea i technika.

W rankingu uczelni wyższych, instytucje oceniane są według siedmiu kryteriów o różnej wadze:

 • efektywność naukowa,
 • potencjał naukowy,
 • umiędzynarodowienie studiów,
 • prestiż,
 • absolwenci na rynku pracy,
 • warunki kształcenia,
 • innowacyjność.

Od lat o prowadzenie w rankingu rywalizują między sobą Uniwersytet Warszawski i Jagielloński.

W 2023 uczelnie te uplasowały się ex aequo na pierwszym miejscu w ogólnym zestawieniu najlepszych polskich uniwersytetów. Z kolei w kategorii Uczelnie Niepubliczne niezmiennie przoduje Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie.

Istnieją również rankingi tworzone tylko dla wybranych kierunków. Przykładem może być zestawienie Financial Times, uwzględniające wyłącznie kierunki związane z biznesem i ekonomią. Przez wielu studentów, pracowników akademickich oraz pracodawców uznawany jest on często za bardziej rzetelny i wiarygodny w tej dziedzinie.

Miejsce w rankingu czy inne kryteria?

Rankingi uniwersyteckie nie zawsze są najlepszym źródłem informacji o poziomie uniwersytetu. Często zdarza się, że uczelnie wyspecjalizowane w danej dziedzinie – m.in. medyczne czy ekonomiczne – nie są w nich ujęte bądź zajmują odległe miejsca, ponieważ mają mniej wydziałów i absolwentów.

Miejsce uczelni w rankingu przedmiotowym czy uniwersyteckim może pomóc w obraniu właściwej ścieżki edukacyjnej, jednak nie powinno być jedynym czynnikiem branym pod uwagę przy wyborze studiów.

– Absolwenci i absolwentki szkół średnich powinni przede wszystkim kierować się swoimi zainteresowaniami, zastanowić się, jaką dziedzinę wiedzy chcieliby zgłębiać podczas studiów. Dużą rolę dla przyszłych studentów i studentek odgrywają również zaplecze dydaktyczne uniwersytetu oraz jego rozpoznawalność. Dla kandydatów i kandydatek istotnym czynnikiem jest sytuacja w kraju, w którym chcieliby podjąć studia – warto wziąć pod uwagę koszty życia oraz możliwości rozwoju zawodowego w trakcie oraz po ukończeniu studiów. Osoby planujące wyjazd na wymianę czy staż za granicę powinny wcześniej sprawdzić, z jakimi szkołami dana uczelnia ma podpisane umowy – dodaje Krzysztof Leitgeber.

Na jakie rankingi uważać?

Nie każdy ranking stanowi dobry wyznacznik dla przyszłych studentów i studentek. Przeglądając zestawienia najlepszych uczelni warto zwrócić uwagę na przyjętą w nich metodologię – zdarza się, że kryteria rankingu są subiektywne, co może znacznie zniekształcić wyniki.

Kandydaci i kandydatki na studia powinni również sprawdzić, kto sporządził dany ranking oraz kto i gdzie go opublikował. Warto korzystać z rankingów przygotowanych przez renomowane instytucje, by mieć pewność, że zestawienie jak najlepiej odzwierciedla rzeczywistość i bazuje na rzetelnych, sprawdzonych danych.

Uczniowie i uczennice, którzy nie są jeszcze pewni, jaką ścieżkę kariery obrać, mogą skorzystać z bezpłatnej konsultacji online lub stacjonarnie w biurze Elab Education. W ramach współpracy z kandydatami i kandydatkami na studia Elab Education oferuje również diagnostykę i analizę zainteresowań oraz mocnych stron przyszłych studentów i studentek. Na podstawie tych informacji sporządzany jest raport uczelni pasujących do profilu kandydata czy kandydatki.

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Studenci

Na górę