Nasz profile

Eric Emamanuel Schmitt – Historie Miłosne

Książki

Eric Emamanuel Schmitt – Historie Miłosne

Eric Emamanuel Schmitt – Historie Miłosne

Znak 2010 
Ocena 4/5 

Historie miłosne to zbiór opowiadań o miłości. Uczucie to jest jedną z najczęściej wykorzystywanych kanw wszelkich książek. Z jednej strony jest najpiękniejsze, z drugiej najbardziej podatne na banały ze wszystkich dostępnych nam emocji.

 

Po napisaniu tego akapitu zastanowiłam się, na ile dałam się ponieść czarowi miłości, a na ile samemu kunsztowi Schmitta. I ciężko jest mi rozgraniczyć te dwa wpływy. Może jest to książka, w której to wszystko razem się sprzęga? A może to po prostu sprytna pułapka wabiąca nas tym, za czym najbardziej tęsknimy – szczęśliwą, spełnioną miłością?

O czym jest owa książka? O historiach opowiedzianych w większości z perspektywy kobiety. Mamy tu wizję świata żony podejrzewającej zdradę swojego lubego, podstarzałego pisarza, który znajduje swoją miłość w przysłowiowym Pciumiu Dolnym, mamy zwiędłego aktora podążającego za marzeniami, mamy panią stojącą co dzień na peronie… Wiele oblicz miłości – od obsesji do delikatnej, eterycznej nuty.

I czy jest w tych opowiadaniach coś złego, ujmującego tej książce? Nie, jeśli potraktujemy ją jako rozrywkę przed snem, która napawa nas optymizmem. Bo miłość tutaj zawsze wygrywa w ten czy inny sposób. Kolejny banał?

 

(Anna Iwanowska)

Doktorantka Uniwersytetu Gdańskiego, z zamiłowania naukowiec i pasjonat języka polskiego. Z zawodu redaktor i korektor. W latach 2010-2014 związana z Wydawnictwem Region. Swoją pracę doktorską poświęca "Dowcipowi językowemu w tekstach polskiego kabaretu z lat 2000-2013". Pracuje w Biurze Prasowym Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Mediator prowadzący rozmowy w duchu Porozumienia Bez Przemocy (NVC), metody komunikacji Marshalla Rosenberga. Uwielbia egzotyczne herbaty, kawę (koniecznie z mlekiem!) i zagraniczne seriale.

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Książki

Na górę