Nasz profile

Chad Orzel – Jak nauczyć fizyki swojego psa

Książki

Chad Orzel – Jak nauczyć fizyki swojego psa

Chad Orzel – Jak nauczyć fizyki swojego psa

Tłum. Bogumił Fic
Prószyński 2012
Ocena: 4,5/5

Fizyka – jak dużo o niej wiemy? Z reguły potrafimy opisać podstawowe zjawiska zachodzące w otaczającym nas świecie. Jednak mało kto potrafi opowiedzieć o zjawiskach, których nie możemy dostrzec gołym okiem.

Tematem przewodnim książki jest fizyka kwantowa opisana z nieco odmiennej strony. Znajdujemy się bowiem w fikcyjnym świecie, w którym pies potrafi rozmawiać z właścicielem. Byłoby to w miarę do przyjęcia, gdyby nie fakt, że rozmowy są prowadzone w temacie nauk ścisłych:
– Czy mogę o coś spytać? – odezwała się. – hmm ? Pewnie, słucham. – Co wiesz o tunelowaniu? – Tunelowanie? – odłożyłem książkę. – Jest to proces (…)

– Nie mogę znaleźć mojej kości – powiedziała. – Nie widziałeś jej? – Nie mam pojęcia, gdzie jest Twoja kość – odrzekłem – ale mogę wytłumaczyć Ci dokładnie, jak szybko się porusza. (…) – To żart fizyków – wyjaśniłem – czy znasz zasadę Nieoznaczoności Heisenberga?

Fakty fizyczne zawarte w książce są dobrze opisane, potwierdzone odpowiednimi dowodami.  Autor stara się w dość łatwy i przystępny sposób przedstawić świat fizyki. Od prostego opisu, czym jest światło, przez teleportację kwantową do elektrodynamiki kwantowej. Tezy są objaśniane poprzez opisywanie doświadczeń oraz obrazujących je ilustracji. Wszystkie teoretyczne wywody powiązane są z rozmową z psem. Chwilami autor stara się nas rozbawić głupotą psa, z drugiej strony stara się stworzyć rozmówcę na poziomie fizyka teoretycznego, znającego się na tym, o czym on opowiada. Dużym plusem jest słowniczek na końcu, wyjaśniający użyte pojęcia.

Myślę, że nie jest to książka dla każdego. Na pewno nie jest dla tych, którzy nie uważali na lekcjach fizyki i nie rozumieli, co nauczyciel zapisuje na tablicy. Po prostu zawarte w książce informacje są o wiele bardziej złożone niż w szkole. Czasami również może denerwować zróżnicowany poziom inteligencji psa w rozdziałach książki.

Osobiście jestem zadowolony, że przeczytałem tę książkę. Wiedza w niej zawarta pomogła mi zrozumieć przedmiot, z którym borykam się na uczelni. Z pewnością pozycja jest warta uwagi osób interesujących się fizyką. Jeżeli jednak nie masz żadnego pojęcia o fizyce lub nauka ścisła nie należy do twoich zainteresowań, to ta książka cię zanudzi i przestaniesz ją czytać po trzech rozdziałach.

 

Redakcja Pod Prąd

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także Książki

Na górę