Nasz profile

Co, jeśli nie Wielka Brytania? Rośnie zainteresowanie studiami w innych krajach

Studenci

Co, jeśli nie Wielka Brytania? Rośnie zainteresowanie studiami w innych krajach

Co, jeśli nie Wielka Brytania? Rośnie zainteresowanie studiami w innych krajach

W związku z brexitem wielu Polaków szuka uczelni w innych krajach europejskich lub w Stanach Zjednoczonych. W ciągu ostatnich dwóch lat to zainteresowanie wzrosło w przypadku niektórych krajów nawet kilkukrotnie. Dotyczy to głównie Danii, Holandii, USA, ale także Włoch.

Systematycznie rośnie liczba aplikujących na uczelnie poza granicami Polski. W tym roku akademickim na studia za granicą z Elab – firmą doradztwa edukacyjnego – aplikowało o 25 proc. osób więcej niż w roku akademickim 2019/2020.
– Taki wzrost jest imponujący, szczególnie, gdy pod uwagę weźmiemy pandemię i trudności z nią związane. Rosnąca liczba zainteresowanych wynika z wielu powodów. Studia za granicą dają większe możliwości międzynarodowej kariery i są generalnie cennym punktem w CV – komentuje Marta Mulik z Elab Education Laboratory.

USA nowym, głównym kierunkiem?

Większe zainteresowanie dostrzegalne jest nie tylko w liczbie aplikacji. Widać je także w organizowanych przez Elab webinarach, czyli spotkaniach informacyjnych dotyczących studiowania w poszczególnych krajach.
Grafika 1 Wzrost zainteresowania Polaków studiami w wybranych krajach.png
– W ciągu dwóch ostatnich lat, na spotkania z Elab, zarejestrowało się ponad 9 tys. osób. Analizując te dane, można zauważyć, że zainteresowanie studiami w Danii, Holandii, we Włoszech, a szczególnie w USA rośnie rok do roku w niezwykłym tempie. Średnia liczba zainteresowanych studiami w innych krajach niż Wielka Brytania w 2020 wzrosła średnio ponad trzykrotnie w porównaniu z rokiem 2019 – komentuje Magda Quinto z Elab.
Grafika 2 Średnia liczba zarejestrowanych na webinar.png
– Zauważalne jest bardzo duże zainteresowanie studiami w Stanach Zjednoczonych. To właśnie na spotkania informacyjne dotyczące studiów w USA średnio rejestruje się najwięcej osób. I to zdecydowanie więcej niż na spotkania dotyczące nauki w Wielkiej Brytanii. Ale musimy pamiętać, że spotkań na temat studiów w UK mieliśmy w ciągu ostatnich dwóch lat więcej  – wyjaśnia Magda Quinto z Elab.

Tło zmian

Jaki jest główny powód poszukiwania innych możliwości niż studia na Wyspach? W ostatnich latach Wielka Brytania wśród Polaków cieszyła się dużą popularnością. Polscy studenci wnosili takie same opłaty jak Brytyjczycy i mogli liczyć na stypendium pokrywające koszty czesnego, które wynosi 9250 funtów. W związku z brexitem opłaty wzrosną i nie będzie możliwości skorzystania ze stypendium w dotychczasowej formie. Choć wiele uczelni ogłosiło, że nie będzie podwyższać opłat, a niektóre oferują atrakcyjne formy wsparcia, część maturzystów zaczęła rozważać studia w innym kraju.
 – Choć Wielka Brytania wciąż będzie często wybieranym kierunkiem, to niestety brexit odbija się na jej popularności. Wiąże się to nie tylko ze zmianą zasad studiowania, ale także z coraz szerszą ofertą studiów w języku angielskim w innych krajach. Oprócz popularnych Danii, Holandii, USA i Włoch, coraz więcej osób pyta o Irlandię, Niemcy, Austrię, ale także Szwecję, Norwegię czy Finlandię – dodaje Marta Mulik z Elab.

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Studenci

Na górę