Nasz profile

Na rynku pracy o 33% więcej ofert dla wychowawców i nauczycieli

Cała Polska

Na rynku pracy o 33% więcej ofert dla wychowawców i nauczycieli

Na rynku pracy o 33% więcej ofert dla wychowawców i nauczycieli

W kuratoriach oświaty w całej Polsce dostępne są tysiące ogłoszeń o pracę w publicznych placówkach. To jednak nie wszystko. Na wyjątkowy okres rekrutacyjny przygotowały się też jednostki prywatne.

Drugi kwartał 2022 r. w kategorii Edukacja w OLX przyniósł 33 proc. wzrost liczby ogłoszeń rok do roku, a zdecydowanie najaktywniejsze w tym obszarze są przedszkola. Tylko w czerwcu ogłoszeń o pracę wystawionych przez te jednostki było ponad 1,4 tys. i oznaczało to 31 proc. wzrost względem dostępnej oferty w tym samym miesiącu 2021 r.

Nie próżnują też szkoły języków obcych. W minionym miesiącu za pośrednictwem OLX Praca rozpoczęto niespełna 600 procesów rekrutacyjnych. Co ciekawe, aż trzy na cztery z nich dotyczyły poszukiwania lektorów lub nauczycieli języka angielskiego. O ile w tym obszarze sezonowość również jest zauważalna, o tyle przedstawiciele tych podmiotów przyznają, że wolą prowadzić rekrutację całoroczną.

– Nie chcielibyśmy stracić możliwości zatrudnienia wyjątkowo utalentowanej osoby, tylko dlatego, że ta szuka pracy w marcu lub listopadzie. Najważniejszy jest wartościowy kandydat, a nie miesiąc, w którym rozpoczniemy współpracę – mówi Jan Trawiński, właściciel szkoły języków obcych Enjoy. – Rekrutacja lektorów zajmuje sporo czasu i staramy się nie prowadzić jej w odpowiedzi na sytuację, ale raczej z wyprzedzeniem przygotowując się do dalszego rozwoju biznesu.

Praca w edukacji nie tylko przez kuratoria oświaty

Użytkownicy portalu w kategorii Edukacja szukają ofert pracy dla nauczycieli, asystenta lub pomocy nauczyciela (ponad 30 proc. zapytań w czerwcu) i na stanowiska wychowawców przedszkolnych oraz ich pomocy (niespełna 23 proc. zapytań w czerwcu). Popyt zdaje się częściowo pokrywać z podażą, choć zauważalny jest brak wyspecjalizowanych kadr zwłaszcza na poziomie żłobków i przedszkoli.

– Najczęściej wyszukiwana fraza w tej kategorii w czerwcu to pomoc nauczyciela, co dziesiąty poszukujący pracy w edukacji właśnie z jej użyciem filtruje listy ofert. Co ciekawe, nasze ogłoszenia wertują nauczyciele języka polskiego, angielskiego, historii, chemii, biologii, geografii, wychowania fizycznego, czy przedmiotów zawodowych. To pokaźna grupa, która stanowi ponad 16 proc. wszystkich zapytań w naszej wyszukiwarce – mówi Paulina Rezmer z OLX.

Lektorzy i nauczyciele języka angielskiego najbardziej aktywni

Zdecydowanie najbardziej aktywną grupą nauczycieli poszukujących pracy są lektorzy języka angielskiego. W sumie niespełna 9 proc.* zapytań (słów kluczowych wpisywanych do wyszukiwarki OLX) w kategorii Edukacja dotyczyło właśnie tej specjalizacji. Wiąże się to oczywiście z charakterem pracy. Powszechne jest bowiem łączenie etatów w szkołach publicznych i prywatnych.

*z zestawienia wyłączono frazy związane z nauką języka angielskiego w trybie zdalnym/online

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Cała Polska

Na górę