Nasz profile

19 sposobów jak oszczędzać ciepło?

Poradniki

19 sposobów jak oszczędzać ciepło?

19 sposobów jak oszczędzać ciepło?

Wszyscy wiedzieliśmy, że „winter is coming”. W studenckich mieszkaniach powiało chłodem, nie tylko przez szpary w oknach, ale i z powodu wizji rosnących lawinowo kosztów utrzymania.

Ten sezon jest szczególnie wymagający: inflacja, podwyżki, rachunki za wszystko poszybowały. Dlatego warto poznać proste patenty na gospodarowanie ciepłem po studencku.

Akademik na stracie

W domach studenckich nie zawsze jest możliwość wykazania się inicjatywą w zakresie oszczędzenia ciepła a rozliczenie zużycia trudno przeliczyć na osobę. Ale nawet we wspólnych przestrzeniach warto pamiętać o zamykaniu okien, unikaniu przeciągów i nieodkręcaniu kaloryferów „na maksa”, jeśli można wygenerowane już ciepło zachować i nie zmarnować. Warto zatem spacyfikować współlokatora, który wychodząc zostawia otwarte okno, żeby było „wywietrzone” po powrocie z uczelni. To prosty sposób na wietrzenie portfela, a tego chcemy unikać.

Ciepło a niedrogo

Większy wpływ na oszczędzacie masz wynajmując mieszkanie lub pokój. Już na etapie poszukiwań sprawdź, jak będzie rozliczane ciepło i jeśli nie będzie to ryczałt w czynszu miej się na baczności.

Szukaj miejsca, w którym blok jest ocieplony, a okna i drzwi w mieszkaniu nie są ewidentnie stare. Sprawdź też, czy przy kaloryferach są termostaty, by regulacja temperatury należała do Ciebie – wtedy będziesz mieć wpływ na rachunek.

Nie wietrz bez sensu, nie zastawiaj kaloryferów sprzętami, a na ścianie za grzejnikami zamontuj ekrany odbijające ciepłe powietrze do wnętrza.

Zostawiaj otwarty piekarnik i zmywarkę, by oddawały ciepło do wnętrza

Zasłaniaj grubymi zasłonami okna na noc a w dzień wpuszczaj promienie słońca.

Zostawiaj otwarty piekarnik i zmywarkę, by oddawały ciepło do wnętrza. Zamiast podkręcania kaloryferów zadbaj o swój komfort cieplny wybierając cieplejsze ubrania, koce i pościel. Używaj świeczek, na zimnej podłodze rozłóż dywan.

Wietrzenie portfela

Proste zasady pozwalają zaoszczędzić od kilku do nawet kilkudziesięciu procent kosztów ogrzewania. Wszystko jest mocno indywidualne i dużo zależy od stanu technicznego budynku, mieszkania i Twojego sposobu życia..

Ile można zaoszczędzić na ogrzewaniu? Równowartość biletów na dobry koncert, roczny karnet na siłownię, wakacje? Nawet jeśli będzie to kwota, za którą kupisz kilka obiadów w ulubionej knajpie, jesteś do przodu!

Zobacz na przykładzie dwóch sąsiadujących ze sobą mieszkań, ile realnie można zaoszczędzić a ile stracić. Z którym rachunkiem wolałbyś zostać na koniec sezonu?

Mieszkania, o których rozmawiamy są w tym samym bloku, w tym samym pionie, wykończone przez tego samego developera. Temperatura wyjściowa to 22 stopnie. Koszt prognozowany ogrzewania wynosi 2000 zł rocznie.

Na 60m2 mieszczą się 3 pokoje i wspólna kuchnia. W obu mieszkaniach mieszka tyle samo osób, ale ich nawyki i podejście różnią się diametralnie.

Lokatorzy oszczędni Lokatorzy rozrzutni
·        obniżyli temperaturę pomieszczeń o 1 stopień do 21 stopni: oszczędność 5% = 80 zł ·        podwyższyli temperaturę o 1 stopnień na 23 stopni: większa opłata 5% = 80 zł
·        pamiętali o zamontowaniu ekranów zagrzejnikowych: oszczędność 5% = 80 zł ·        grzejniki są zastawione meblami, pranie suszy się bezpośrednio na kaloryferze: strata 20% = 320 zł
·        wykładzina i dywany są we wszystkich pokojach: oszczędność 12% = 190 zł ·        podłoga to panele i terakota
·        stosują „szybkie” wietrzenie: brak strat ·        okno otwierają na długo, kaloryfery pomimo wietrzenia pozostają rozkręcone, efekt wyziębiania mieszkania 50% = 800 zł
·        zasłaniają okna na noc: oszczędność 25% (utraty energii, która ucieka przez okna 320 zł) = 80 zł ·        nie używają zasłon ani rolet
Prognoza roczna: 2000 zł Prognoza roczna: 2000 zł
Oszczędność: 430 zł Dodatkowe koszty: to 1200 zł
Rachunek końcowy: 1570 zł Rachunek końcowy: 3200 zł*

Robi wrażenie?

Tyle w teorii, przejdźmy do praktyki.  Na stronie www.liczysiecieplo.pl znajdziesz mnóstwo wskazówek, co zrobić, by oszczędzać ciepło i cieszyć się niższymi rachunkami Skorzystaj z porad podczas wirtualnego spaceru po mieszkaniu, w którym zaznaczono punkty krytyczne na jego mapie ciepła. Wydrukuj sobie checklistę i powieś w Waszym mieszkaniu w widocznym miejscu – wspólnie możecie sporo zaoszczędzić!

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Poradniki

Na górę