Nasz profile

Witold Małecki w II etapie Mini Transat 2023

Aktualności

Witold Małecki w II etapie Mini Transat 2023

Witold Małecki w II etapie Mini Transat 2023

Dzisiaj o godzinie 14:00 czasu polskiego flota jachtów klasy MINI 6.50 opuści La Palmę znajdującą się w archipelagu Wysp Kanaryjskich i skieruje się na zachód. Przed Witoldem Małeckim i jego jachtem „PRODATA” ponad 2700 mil morski transatlantyckiej żeglugi.

Śledzenie wyzwania:

Facebook: facebook.com/prodatasailingteam

Instagram: instagram.com/prodatasailingteam

Strona internetowa: prodatasailing.pl

Meta drugiego, finałowego etapu Mini Transat 2023 znajduje się na Gwadelupie, karaibskiej wyspie będącej departamentem zamorskim republiki Francji.

II etap prestiżowego wyścigu Mini Transat to tradycyjnie przeprawa przez Atlantyk. Niewielkie jachty klasy MINI 6.50, pomimo swoich drobnych rozmiarów, świetnie sprawują się na otwartych wodach oceanu. Szeroki kadłub (aż 3 metry przy zaledwie 6,5m długości!) pozwala na uzyskanie płaskiej powierzchni w części rufowej, co z kolei umożliwia bardzo szybkie wchodzenie w ślizg na kursach pełnych.

Flota jachtów biorących udział w Mini Transat będzie żeglować głównie w strefie pasatów północnej strefy międzyzwrotnikowej.  To oznacza wiele mil morskich „‚jazdy”  z wiatrem w plecy. Dodatkowo, MINI 6.50 wyposażono w dwie płetwy sterowe. Zwiększony moment prostujący pozwala na wykorzystanie większej powierzchni żagla, a jest czego używać! Genaker na „miniaku’’ może mieć nawet 95 metrów powierzchni!

Witold Małecki ukończył I etap Mini Transat w sobotę 7 października o godzinie 1:40 po 11 dniach, 11 godzinach, 22 minutach i 40 sekundach żeglugi.

Jacht PRODATA został sklasyfikowany na 46. miejscu w klasyfikacji jachtów seryjnych, co jest wynikiem poniżej oczekiwań Małeckiego. – Najważniejszą rzeczą było podejmowanie właściwych decyzji strategicznych – mówił na gorąco, tuż po mecie Witold Małecki. – Byłem sfrustrowany, bo chciałem żeglować skuteczniej.

W najlepszym momencie wyścigu, czyli po trzech dniach żeglugi, Witold znajdował się na 16. pozycji!

Zabrakło trochę szczęścia, ponieważ jeden manewr, zwrot przez rufę u wybrzeży Półwyspu Iberyjskiego, wykonany zbyt późno względem reszty floty, kosztował bardzo wiele mil. Straty do rywali nie udało się już nadrobić.

Jak jacht PRODATA spisze się podczas dużo bardziej wymagającego etapu, którego trasa wiedzie przez Atlantyk? Tego dowiemy się już niedługo, natomiast z pewnością czeka nas kolejne kilkanaście dni emocji i niecierpliwego śledzenia trackingu GPS!

Regaty Mini Transat są rozgrywane od początku istnienia klasy jachtów Mini w każdym nieparzystym roku.

Tegoroczna edycja regat rozpoczęła się we francuskim Les Sables d’Olonne, skąd 90 jachtów wypłynęło w kierunku Santa Cruz de La Palma na Wyspach Kanaryjskich.

Tam zakończył się pierwszy etap wyścigu. Kolejna część zmagań to przeprawa przez Atlantyk na Karaiby. Meta drugiego, dłuższego etapu (2700 mil morskich) znajduje się w Saint-Francois na Gwadelupie.

Jacht PRODATA, na którym będzie płynął Witold, został wyprodukowany w Polsce.

 

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Aktualności

Na górę