Nasz profile

Maraton chopinowski w Święto Niepodległości

Pod Prąd

Maraton chopinowski w Święto Niepodległości

Maraton chopinowski w Święto Niepodległości

Po ubiegłorocznym sukcesie Maratonu Chopinowskiego, który zgromadził rekordowo dużo słuchaczy Polskiego Radia Chopin, także w tym roku Polskie Radio postanowiło zorganizować to wyjątkowe wydarzenie.

Z okazji Święta Niepodległości oraz 6. urodzin Polskiego Radia Chopin na słuchaczy czeka 26 godzin muzyki Chopina na żywo ze Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Wystąpi ponad pięćdziesięcioro pianistów, a wykonaniom dzieł towarzyszyć będą projekcje obrazów z cyklu „Chopinowi – Jerzy Duda Gracz. Więcej szczegółów na stronie chopinmaraton.pl. Początek 10 listopada o godz. 19.00. Wstęp jest bezpłatny.

  • Maraton Chopinowski rozpocznie się 10 listopada o godz. 19.00 i potrwa do 11 listopada do około godz. 21.00.

  • Transmisja z Maratonu Chopinowskiego na antenie Polskiego Radia Chopin oraz streaming video w mediach społecznościowych Polskiego Radia.

  • Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Dzieła Chopina

Przez 26 godzin w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie rozbrzmiewać będzie muzyka Chopina. Formuła tegorocznego Maratonu Chopinowskiego nie będzie repliką wydarzenia sprzed roku i w kilku istotnych punktach – poza oczywistą zmianą garnituru wykonawców – zostanie zmodyfikowana. Dzieła Chopina wykonywane będą tym razem w odwróconej chronologii, od ostatniego opusu dojrzałego mistrza, jakim jest Sonata wiolonczelowa, po młodzieńcze Rondo op. 1 napisane przez kilkunastoletniego geniusza.

– Takie rozwiązanie pozwoli zupełnie inaczej ująć fenomen bezprecedensowego dla światowej muzyki artystycznego rozwoju Chopina: jego biografię twórczą, przybliżaną słuchaczom w krótkich przerwach pomiędzy poszczególnymi utworami przez dziennikarzy Polskiego Radia Chopin i radiowej Jedynki, poznawać będziemy począwszy od dramatycznych i mrocznych dni ostatnich aż po pierwsze, tchnące młodzieńczym optymizmem lata nauki w liceum – zapewnia Marcin Gmys, dyrektor Polskiego Radia Chopin.

Maraton Chopinowski

Maraton Chopinowski rozpocznie się 10 listopada o godz. 19.00 i potrwa do 11 listopada do około godz. 21. 00. Do udziału w wydarzeniu zaproszonych zostało blisko sześćdziesięcioro uznanych, jak i tych najbardziej obiecujących, młodych muzyków.

Większość wykonawców z Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku

Większość wykonawców wywodzić się będzie w tym roku z Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Na estradzie pojawią się m.in. tacy artyści, jak nestor pomorskich wirtuozów prof. Bogdan Czapiewski, który o godzinie 19.00 rozpocznie maraton krótkim recitalem, natomiast pod koniec wydarzenia pieśni Chopina zaprezentują wybitni gdańscy śpiewacy operowi: Anna Fabrello, Ewa Marciniec, Krzysztof Bobrzecki i rektor gdańskiej Akademii Muzycznej, światowej sławy tenor – Ryszard Minkiewicz.

Poza przeważnie bardzo młodymi artystami z Gdańska wystąpią tak uznani artyści, jak Janusz Olejniczak, Joanna Ławrynowicz czy jazzman Filip Wojciechowski. Duchowym patronem Maratonu Chopinowskiego będzie natomiast bezapelacyjny zwycięzca Konkursu Chopinowskiego z 2005 roku Rafał Blechacz, który w południe 11 listopada, po odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego, wykona jedno „wielkoformatowe” arcydzieło Chopina i wygłosi przesłanie adresowane do wszystkich stacjonarnych i wirtualnych uczestników Maratonu Chopinowskiego.

Mazurki i polonezy

Pomiędzy poszczególnymi opusami prezentowane będą wizytówki video wszystkich wykonawców, a wszystkie kompozycje stanowiące kwintesencję Chopinowskiej polskości – a więc mazurki i polonezy, poprzedzone zostaną mini-wykładami prof. Tomasza Nowaka, autora kultowej, wielokrotnie nagradzanej monografii Taniec narodowy w polskim kanonie kultury. Co niezwykle istotne, każdemu wykonaniu pojedynczego dzieła Chopina będzie towarzyszyć stosowna animacja odpowiadającego mu ściśle obrazu autorstwa Jerzego Dudy-Gracza, pochodzącego z bezprecedensowego w skali świata cyklu malarskich ekfraz – wizualizacji wszystkich kompozycji polskiego romantyka.

Poetyka malarska Dudy-Gracza, świadomie nawiązująca do stylistyki Witolda Wojtkiewicza i Jacka Malczewskiego, zbuduje zupełnie niepowtarzany i odrębny nastrój dla odbioru każdej z ponad dwustu kompozycji patrona anteny.

Podczas wydarzenia prezentowane będą także materiały video z rejestracjami rozmów z luminarzami polskiego życia muzycznego i prezentacjami najważniejszych książek poświęconych Chopinowi. Warto dodać, że Polskie Radio Chopin, dokładnie 11 listopada o godz. 12.00 świętujące 6. rocznicę rozpoczęcia emisji, jest jedyną anteną radiową w polskiej przestrzeni publicznej, która przez 24 godziny na dobę nadaje muzykę klasyczną.

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Pod Prąd

Na górę