Nasz profile

Jak podróżować autostopem? czyli poradnik o łapaniu

Poradniki

Jak podróżować autostopem? czyli poradnik o łapaniu

Jak podróżować autostopem? czyli poradnik o łapaniu

W łapaniu ważne jest:
Miejsce – bramki na autostradach, duże parkingi gdzie stoją ciężarówki i stacje benzynowe. Gdy nie ma takich miejsc w pobliżu, należy zadać sobie pytania: czy samochody mają odpowiednią prędkość, czy kierowca będzie miał się gdzie zatrzymać oraz, czy nie złamie przepisów.

Jak wyglądamy – normalnie, jak na co dzień, bez wydziwiania.

Metoda łapania – najbardziej efektywne jest podchodzenie do ludzi na parkingu lub stacji i pytanie, czy nas nie podwiozą. Na drodze wyjazdowej z miasta, gdzie nie ma stacji, ani większych parkingów, można też łapać metodą na karteczkę. Na kartonie należy napisać wyraźnie nazwę najbliższego większego miasta w stronę którego jedziemy.
Na stronie hitchwiki.org/maps, gdzie autostopowicze zamieszczają miejsca na drodze i średni czas oczekiwania).

Jeżeli już zadbamy o to żeby ktoś nas zabrał, warto zapewnić sobie poczucie bezpieczeństwa. Najlepiej podróżować z kimś (jest bezpieczniej). Jeśli jednak podróżujemy w pojedynkę, warto mieć pod ręką gaz pieprzowy i nóż (schowany tak, że szybko zdążymy go wyjąć). Sytuacje niebezpieczne zdarzają się rzadko, jednak należy pamiętać o zasadzie ograniczonego zaufania.

Jeżeli myślimy o podróży w konkretne miejsce powinniśmy wiedzieć po co właściwie tam jedziemy? Dlatego określenie celu podroży ma sens, podobnie jak zaplanowanie miejsca noclegu. Przydatne jest zorientowanie się czy w danym kraju można rozbijać namioty na dziko albo, gdzie są tanie pola namiotowe. Można zarezerwować tani hostel lub schować się u kogoś w domu. Polecam strony: bewelcome.org, couchsurfing.com, hospitalityclub.org.

Jak szukać noclegów?
Na podanych stronach tworzymy swój profil i wpisujemy w wyszukiwarkę miasto, które nas interesuje. Na stronie ujrzymy listę potencjalnych hostów, do których piszemy prywatną wiadomość lub dajemy na grupie miasta post z prośbą o nocleg.

W wiadomości piszemy kilka słów o sobie, co robimy, czym się zajmujemy, dlaczego właśnie napisaliśmy do tej osoby i po co przyjeżdżamy do miasta. Następnie pytamy, czy istnieje możliwość przenocowania nas w danym dniu.

Nie jesteś wielbłądem!
Podstawowe rzeczy jakie powinny się znaleźć w naszym plecaku to: dobra mapa, namiot, karimata, śpiwór, odpowiednia ilość ubrań, ładowarka do telefonu. Plus jeśli mamy GPS, CB radio – zwykle aplikacje dostępne w komórce ułatwiają łapanie.

Jeśli jeździmy po Europie, warto znać angielski w stopniu co najmniej komunikatywnym i najlepiej jeszcze jeden język (hiszpański, niemiecki lub rosyjski).

Charakter autostopowicza
Polecam wyrobić w sobie cechę samozaparcia, optymizmu i zaradności.
Najczęstsze błędy autostopowiczów to brak: przygotowania, odpowiedniego wyposażenia i cierpliwości. Po pierwsze trzeba się przygotować na to, że czasami czeka się naprawdę długo, w różnych warunkach pogodowych. Po drugie znaleźć dobrą wylotówkę (w domu, kiedy jest na to czas). Po trzecie należy nastawić się na różne sytuację, które mają miejsce w podróży. Czasami zdarzają się ludzie, którzy mimo że zgodzili się na nocleg, nagle nie odbierają telefonu. Samochód może nas wysadzić w mało dogodnym miejscu. Nie na wszystko mamy wpływ, ale za to na wszystko powinniśmy być przygotowani.

Więcej informacji o autostopie, ludziach i autostopowym savoir vivre znajdziecie na stronie społeczności autostopowej autostopowicze.org/forum

(Krzysztof Malaka)

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Poradniki

Na górę