Nasz profile

Przemysław Semczuk – Czarna wołga. Kryminalna historia PRL

Książki

Przemysław Semczuk – Czarna wołga. Kryminalna historia PRL

Przemysław Semczuk – Czarna wołga. Kryminalna historia PRL

Znak 2013
Ocena: 4/5

Któż ze starszego pokolenia nie był straszony przez rodziców czarną wołgą? Kogo rodzice nie przestrzegali, aby nie podchodzić do pana przy czarnym samochodzie, ofiarującego cukierki? Ci, którym lata PRL-u nie są zupełnie obce, znają miejską legendę krążącą wokół słynnej wołgi. Ale to tylko jeden z tematów, który w swoich reportażach przedstawia Przemysław Semczuk, polski dziennikarz i publicysta historyczny.

Można tu znaleźć historię słynnego psychopaty ciemności – młodego człowieka, który w liście do władz grozi zamordowaniem tysięcy ludzi za pomocą cyjanku; znanego mordercy, nazywanego Wampirem z Zagłębia; największego skoku na bank, podczas którego skradziono ponad 12,5 miliona złotych, a także inne, niezwykle intrygujące opowieści. Każda z nich jest na tyle ciekawa, że dla części czytelników, niezajmujących się tajemnicami Polski Ludowej, może być nie do pomyślenia, że zdarzyły się one w naszym kraju.

Dwanaście historii, które zostały opisane w Czarnej wołdze, bazuje na prawdziwych wydarzeniach. Opowiedziane przez przestępców i zapisane w tajnych aktach IPN-u, a spisane przez Semczuka, stają się interesującą lekturą dla tych, którzy chcieliby nie tylko przenieść się do lat PRL-u, ale również wkroczyć do mrocznego półświatka, gdzie porwania, napady i morderstwa były na porządku dziennym.

Autor podaje dużo konkretnych informacji na temat każdego wydarzenia. Pojawiają się tu nie tylko nazwiska, miejsca, daty i godziny, ale również fragmenty prawdziwych listów, czy też autentyczne wycinki z gazet. Dodatkowo – specjalnie dla ciekawskich – na końcu swojej książki Semczuk zamieszcza nazwy publikacji, numery dzienników i źródła zdjęć. Ponadto dla tych, którzy lubią porządek, Czarna wołga zawiera Rejestr zbrodni, czyli chronologiczne zestawienie wszystkich przestępstw.

Dociekliwy czytelnik będzie zadowolony z tego stosu informacji. Jednak niekiedy wydaje się, ze jest ich zbyt dużo i niektórych może to przytłaczać. Dlatego też nie każdy przeczyta książkę z ekscytacją, a niektóre osoby mogą zacząć ziewać. Z tego powodu nie nadaje się ona dla tych, którzy nie lubią dużej ilości faktów, tylko szukają powieści przygodowej, ale przede wszystkim nie dla tych, którzy po prostu nie chcą poznać rozwiązań zagadek PRL-u.

Pozostałym Czarną wołgę można zdecydowanie polecić. Zwłaszcza tym, którym tajemnica legendarnej wołgi spędza sen z powiek, bowiem… „Do dzisiaj panuje przekonanie, że czarna wołga była tylko plotką, miejską legendą. Jedyną ofiarą porwania miał być Bohdan Piasecki, syn znanego działacza politycznego. Sprawa Piaseckiego nigdy nie została wyjaśniona. […] W jej cieniu pozostaje jednak kilka innych, zupełnie zapomnianych tragedii. […] Jest wśród nich także prawdziwa historia czarnej wołgi”. Jeśli chcesz ją poznać, koniecznie sięgnij po książkę Przemysława Semczuka Czarna wołga. Kryminalna historia PRL.

 

Redakcja Pod Prąd

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także Książki

Na górę