Nasz profile

Na bieżąco w świecie i na uczelni

Poradniki

Na bieżąco w świecie i na uczelni

Na bieżąco w świecie i na uczelni

Skąd mam wiedzieć o jakichś wojnach, czy protestach? Stary, ja dwa tygodnie nie wychodziłem z akademika! Czy tak właśnie powinni kojarzyć się studenci? Jako osoby imprezujące i żyjące w odrębnym świecie, dowiadujący się o rzeczywistości tylko przy okazji sesji?

Rozpoczynając studia warto wejść w życie studenckie ze świadomością czekających cie wyzwań i wiedzą o tym jak sobie z nimi poradzić. Studia znacznie różnią się od poprzednich etapów edukacji. Szczególną zmianą jest fakt, że student sam musi zadbać o zdobywanie potrzebnych informacji. Niestety niewiele osób potrafi odnaleźć się w nowej sytuacji. W związku z tym, ograniczają swoje życie do wąskiego świata akademika, czy grupy studenckiej. A przecież przed studentami cały świat stoi otworem.

Odnaleźć się na uczelni

Istotną sprawą przy rozpoczynaniu studiów, jest rozeznanie się w panujących zasadach. Najlepszym sposobem jest zapytanie studentów lat wyższych. Jeśli nie mamy rodzeństwa, czy przyjaciół wśród starszych roczników, a ponadto brak nam śmiałości do nawiązywania znajomości, pozostaje nam internet. Każda kierunek może się skupiać w innym miejscu sieci – na jednych uczelniach są to grona, na innych autonomiczne fora, na innych konta mailowe. Jest to podstawowe centrum informacji dla studenta. Zwykle można tam znaleźć wskazówki o tym, jak załatwiać sprawy w dziekanacie, co to jest indeks, do czego służy, itp. Ale uwaga! Proponuję sceptycznie podchodzić do porad typu: wcale nie trzeba chodzić na ten wykład i na wszelki wypadek bywać na zajęciach.

Cukiereczek@buziaczek

Niemalże każdy użytkownik Internetu posiada swoje konto e-mail. Rozpoczynając studia warto zdać sobie sprawę z faktu, że swój adres będziemy podawać często i że będzie on widoczny dla wielu osób. Warto więc założyć sobie adres zawierający w nazwie po prostu nasze imię i nazwisko. Mail taki wygląda poważnie i jest przyszłościowy, bo mail umieszczamy np. w CV, a w takim miejscu nasza ksywka czy wiek, rok urodzenia w nazwie maila nie są pożądane. Wśród ofert skrzynek pocztowych dobrze znaleźć tę, która będzie najbardziej użyteczna i praktyczna. Osobiście polecam konto pocztowe google. Jest bardzo przejrzyste – wyświetla wiele maili na stronę, pojemne, łatwo można wprowadzić etykiety, dzięki którym na koncie pojawia się porządek. Ponadto bardzo łatwo połączyć konto z innymi kontami – kilka adresów to dziś standard. Niektóre uczelnie przypisują studentom własne konta i adresy.

Sieć dla studentów

Istotne jest, by wszelkie plany dotyczące np. zapisania się do kół naukowych, organizacji czy duszpasterstw od razu wcielać w życie. I tu właśnie przydatne okazują się wszelkie portale i strony, na których możemy dowiedzieć się o różnych możliwościach spędzania studenckiego życia. Wbrew pozorom studiując, mamy dużo czasu. Dlatego warto wykorzystać to, co serwują nam różnego rodzaju koła i organizacje studenckie. A możliwości jest tak wiele, że na pewno znajdziemy coś dla siebie. Wystarczy poszukać.

Szum informacyjny

Internet przepełniony jest mnóstwem informacji. Gdybyśmy wszystkie dopuszczali do naszej świadomości, to wiadomości z jednego dnia moglibyśmy czytać tydzień. Dlatego warto podchodzić do Internetu w sposób selektywny. Student powinien być osobą, która ma doskonały kontakt z rzeczywistością, szczególnie z tą najbliższą. Dobrze więc czytać informacje ze świata, z kraju i z uczelni. W jaki sposób jednak korzystać z Internetu, by służył nam a nie zabierał czas?

Zakładki w przeglądarce

Warto odnaleźć przydatne strony i zorganizować je w taki sposób, by były łatwo dostępne. Służyć mogą do tego zakładki w przeglądarkach internetowych. Zapamiętują adresy stron, które następnie można włączyć poprzez pojedyncze kliknięcie. Do czego to wykorzystać?
Do zakładek warto dodać strony z wiadomościami – najlepiej strony gazet – dzienników (zarówno portale jak i radio bazują zwykle na gazetach). Polecam dodać trzy tytuły, gdyż często wydarzenia bywają interpretowane w różny sposób. Kolejnymi elementami mogą być fora uczelni, strony wykładowców, biblioteki. Wszystko zależy od inwencji i chęci, ale warto pamiętać o ogromnych możliwościach. Plusami bycia poinformowanym jest możliwość uczestniczenia w ciekawych konferencjach, spotkaniach. Duże miasto to wiele konkursów, darmowych imprez kulturalnych. Żeby z nich korzystać, wystarczy kliknąć.

Polecane zakładki:
– strona uczelni,
– fora uczelni,
– strony wykładowców,
– wiadomości,
– portale miejskie,
– portale studenckie,
– prognoza pogody,
– radia lokalne,
– strony i newslettery organizacji studenckich.

Przemysław Zyra – zawsze dobrze zorientowany student ekonomii

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Poradniki

Na górę