Nasz profile

VR Mind: Ruszają badania kliniczne z zastosowaniem wirtualnej rzeczywistości w leczeniu fobii społecznej

Aktualności

VR Mind: Ruszają badania kliniczne z zastosowaniem wirtualnej rzeczywistości w leczeniu fobii społecznej

VR Mind: Ruszają badania kliniczne z zastosowaniem wirtualnej rzeczywistości w leczeniu fobii społecznej

Organizatorzy zapraszają osoby zmagające się z problemem lęku społecznego do wzięcia udziału w badaniach klinicznych w Warszawie, w ramach których dostępna będzie bezpłatna terapia poznawczo-behawioralna z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości.

Projekt badawczy realizowany przez firmę Tomorrow wykorzystuje innowacyjną technologię wirtualnej rzeczywistości, aby pomóc pacjentom z zaburzeniami lękowymi. Jest on współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju i ma służyć wyposażeniu terapeutów oraz pacjentów w skuteczne narzędzia pracy wspierające leczenie fobii społecznej.

Wirtualna rzeczywistość umożliwia ekspozycję na sytuację społeczną generującą lęk (np. wystąpienie publiczne, rozmowa kwalifikacyjna i inne sytuacje z życia codziennego) w kontrolowanych, bezpiecznych warunkach. Po założeniu gogli VR doświadczamy wybranej sytuacji i uczymy się radzenia sobie z lękiem. Zastosowanie szeregu scenariuszy ma służyć wykształceniu u pacjenta umiejętności radzenia sobie w różnych okolicznościach, by potem wykorzystywać te kompetencje w świecie realnym.

Do udziału w badaniu mogą zgłosić się pełnoletnie osoby, odczuwające silny lęk w sytuacjach społecznych. Zaburzenia lękowe są współcześnie jednymi z najczęściej występujących problemów zdrowia psychicznego. Nieleczone powodują cierpienie i mogą mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie dotkniętej nimi osoby na bardzo wielu płaszczyznach. Osoba cierpiąca na fobię społeczną odczuwa silny lęk w kontaktach z ludźmi, obawia się zabierać głos publicznie, jest przekonana, że spotka się z negatywną oceną. W efekcie unika kontaktów z innymi, co z kolei uniemożliwia realizowanie dążeń zarówno osobistych, jak i zawodowych, ogranicza i prowadzi do drastycznego obniżenia jakości życia. Osoby doświadczające tego rodzaju trudności mogą zgłaszać się do udziału w projekcie i bezpłatnej terapii poprzez formularz rejestracyjny na stronie internetowej: www.tomorrow.pro/vrmind/

Zastosowanie wirtualnej rzeczywistości ma szansę przynieść lepsze efekty niż dotychczas stosowane metody.

Dr Sławomir Murawiec, psychiatra, członek rady naukowej czuwającej nad projektem, uzasadnia nadzieje związane z badaniami: „Dysponujemy już pewnymi metodami leczenia fobii społecznej, ale ciągle poszukiwane są nowe. Ponieważ część pacjentów nie uzyskuje poprawy w wyniku stosowanych obecnie sposobów leczenia, szukamy skuteczniejszych, szybszych metod. Technika wirtualnej rzeczywistości może być taką metodą.
Pacjenci poddani ekspozycji w wirtualnej rzeczywistości mówią, że czują się tak, jakby te sytuacje działy się naprawdę i właśnie to możemy wykorzystać w terapii.”

Dr Murawiec wyjaśnia: „Wydaje się, że różne mankamenty zarówno wyobrażania sobie, jak i przypominania sytuacji, w których pacjent w świecie realnym doświadcza lęku społecznego, mogą być eliminowane poprzez zastosowanie wirtualnej rzeczywistości. Np. pacjentowi może być trudno przypominać sobie sytuacje, które budziły w nim lęk. Z kolei zastosowanie pewnych ćwiczeń w świecie realnym jest dosyć czasochłonne i wymaga zaangażowania terapeuty. Po drugie – te sytuacje w realnym życiu obarczone są pewnym zakresem nieprzewidywalności. Technika wirtualnej
rzeczywistości pozwala ominąć te bariery.”

Terapia prowadzona będzie przez wykwalifikowanych psychoterapeutów poznawczo-behawioralnych, pod nadzorem Rady Naukowej, w skład której wchodzą m.in. psychiatrzy z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie – prof. Paweł Mierzejewski, prof. Przemysław Bieńkowski – oraz prof. Tadeusz Parnowski i dr Sławomir Murawiec.

Więcej informacji o projekcie: www.tomorrow.pro/vrmind/

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Aktualności

Na górę