Nasz profile

Doświadczyliśmy straty, którą trudno opisać słowami – wspomnienia

Aktualności

Doświadczyliśmy straty, którą trudno opisać słowami – wspomnienia

Doświadczyliśmy straty, którą trudno opisać słowami – wspomnienia

 

Profesor Jacek Namieśnik, rektor Politechniki Gdańskiej, zmarł dziś – 14 kwietnia 2019 roku – w swoim domu w Gdańsku. Przyczyną jego śmierci były prawdopodobnie problemy związane z sercem. Miał 69 lat – zawiadamia nas biuro prasowe Politechniki Gdańskiej.

Odejście rektora Politechniki Gdańskiej jest głębokim szokiem dla całej społeczności akademickiej, a także dotkliwą, bolesną stratą dla środowiska naukowego zarówno Trójmiasta, jak i całego naszego kraju.

Politechnika Gdańska zajmowała szczególne miejsce w sercu Pana Profesora. Związał z nią całą swoją karierę naukową, zawsze stawiając na pierwszym miejscu troskę o rozwój politechniki. Swój trud i wysiłek skupiał zwłaszcza na dążeniu do wprowadzenia PG do prestiżowego grona uczelni badawczych.

W smutnych chwilach szczególne wyrazy współczucia należą się zwłaszcza członkom rodziny Profesora Jacka Namieśnika, jak również wszystkim jego współpracownikom i wychowankom, dla których był mistrzem i opiekunem.

Zamieszczamy wspomnienia studentów:

Panie Rektorze zostanie Pan w mojej pamięci jako przyjaciel, mentor, mistrz i człowiek pełen zaangażowania, energii i mądrości. Nie zapomnę pierwszego spotkania z Profesorem. Było to we wrześniu 2011 roku poniedziałek pierwszy dzień zajęć na Politechnice godzina 7 rano. W Audytorium Novum sala prawie cała pełna studentów pierwszego roku. Ponad 300 osób na sali wszyscy rozmawiają lekki szum, nerwowość da się wyczuć w powietrzu napięcie, stres, niepewność wyboru oraz decyzji życiowej, ciekawość tego co będzie. Pierwsze zajecia i już z Dziekanem.

Wybija równo 7 i wchodzi Pan Profesor. Zapada cisza na sali, wszyscy milkną oraz wszelkie szepty i czekamy na rozpoczęcie wykładu. Mija minuta, druga, trzecia na sali nadal absolutna cisza, a Pan Profesor notuje na kartce i nagle mówi do nas, że jest zdumiony ta ciszą i że zajęcia zaczynamy o 7.15 więc mamy jeszcze czas wolny. Mówił to do nas z ciepłym i serdecznym uśmiechem. W tym momencie dało się wyczuć jak całe to napięcie się rozluźnia i tworzy się świetna atmosfera na kolejne tygodnie studiów.

Nie zapomnę tych godzin konsultacji od 5.30  i uczenie tym, że warto rano wstawać, bo można zrobić tyle rzeczy i uczy to dużej dyscypliny, ale nie tylko. pokazuje nam jak wiele rzeczy nas omija gdy tak przesypiamy ten czas.

Profesorze dziękuję za wszystkie nauki wiedzę i umiejętności jakie uzyskałem dzięki Panu. Dziękuję za wiele lat współpracy na wielu płaszczyznach za to zaangażowanie wizje i chęć doskonalenia.

Dziękuję za wszystko i na zawsze pozostanie Pan w mojej pamięci.
Marcin Joachim Grzegorczyk

 

Przypominamy artykuły i rozmowy z Panem Rektorem:

Pan Rektor, profesor Jacek Namieśnik mówił do studentów:

Życzę wam sukcesów na studiach.

Macie szansę, że żyjecie w niezwykle ciekawych czasach. Wszystko się zmienia, także szkolnictwo wyższe. Więc, będziecie widzieli jak to jest studiować na uczelni w czasach zmiennych, ale też bardzo ciekawych.

O jedno was tylko proszę, bądźcie odporni, nie załamujcie się pierwszymi niepowodzeniami, bo studia są nie tylko dla geniuszów, ale też dla normalnych ludzi, którzy po prostu chcą studiować.
I na pewno jeżeli tą regułę przyjmiecie za prawdziwą, to uda wam się wszystko ukończyć terminie.

Warto przypomnieć sobie debatę rektorów Trójmiasta,

Debata rektorów i przywołane motto profesora Jacka Namieśnika, że dydaktyka bez badań naukowych, to droga donikąd.

O szczegółach dotyczących uroczystości pogrzebowych Politechnika Gdańska będzie informowała na bieżąco.

Zachęcamy do pisania wspomnień, opublikujemy je na naszych łamach.

Katarzyna Michałowska

Polecamy również wysłuchanie rozmowy z rektorem Politechniki Gdańskiem, profesorem Jackiem Namieśnikiem na Stacji Zmiana.

Redaktorka naczelna Magazynu "płyń Pod Prąd", reporterka, dziennikarka, podcasterka na StacjaZmiana.pl (od siedmiu lat), ogarnia @3miastotweetup i @TweetupAcademy. Mówi, że posiada Akademię Dobrego Humoru. Przez kilka lat prowadziła audycję Podsumowanie Tygodnia (X - dawniejszy Twitter). Przewodniczka po muralach na Zaspie. Od wielu lat szkoli młodych dziennikarzy, opowiada o podcastach. Prowadzi warsztaty związane z rozwojem inteligencji emocjonalnej. Inicjatorka i dyrektorka programowa konferencji dziennikarzy studenckich Medionalia. X: KaMichalowska Snap: podprad Insta: Kmichalowska mail: naczelna(at)podprad.pl lub kasia(at)stacjazmiana.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Aktualności

Na górę