Nasz profile

Film „Sukienka” doceniony przez świat

Cała Polska

Film „Sukienka” doceniony przez świat

Film „Sukienka” doceniony przez świat

Krótkometrażowy film „Sukienka” to przejmująca opowieść o pragnieniu miłości i bliskości, której główną bohaterką jest kobieta z niepełnosprawnością.

Produkcja ta, napisana i wyreżyserowana przez studenta Warszawskiej Szkoły Filmowej – Tadeusza Łysiaka – przyniosła twórcom m.in. zwycięstwo na Atlanta Film Festival czy Brązową Kijankę festiwalu Energa Camerimage.

Teraz obraz staje przed szansą na nominację do najbardziej prestiżowej nagrody filmowej na świecie.

„Sukienka” to historia niskorosłej kobiety, która nie zaznała nigdy miłości i intymności. Bohaterka po raz pierwszy w życiu spotyka na swej drodze mężczyznę, który zdaje się ją akceptować. Jednak czy jego intencje naprawdę są szczere?

Film przełamuje tabu narosłe wokół seksualności osób niepełnosprawnych i stara się walczyć z krzywdzącymi stereotypami.

Sukienka” może stanowić wyróżniający się przykład inkluzywności 

W rolę główną wcieliła się Anna Dzieduszycka, której kreacja aktorska została doceniona na wielu festiwalach filmowych w Polsce i za granicą. Pod tym względem „Sukienka” może stanowić wyróżniający się przykład inkluzywności oraz castingu, który uwzględnia różnorodność.

Podczas gdy badania Annenberg Inclusion Initiative wskazują, że w latach 2007-2019 zaledwie 2,3% wszystkich postaci w 100. najlepiej zarabiających filmach amerykańskich było osobami niepełnosprawnymi, gwiazda „Sukienki” w wielkim stylu przebija szklany sufit dla przedstawicieli tej mniejszości w branży filmowej.

Sama aktorka ma nadzieję, że jej rola będzie jednym z kroków na drodze ku zmianie postrzegania osób niepełnosprawnych na ekranie: „Chciałabym, żeby ludzie przestali używać słowa „inność” i otworzyli się na to, że są różne perspektywy[…]. Chciałabym, żeby to było naturalne, że osoby z różnymi niepełnosprawnościami są w kinie i są wśród nas. Nieważne jak wyglądasz. Wszyscy jesteśmy magiczni, bo jesteśmy sobą.”

Film o niskorosłej Julii to nie pierwsza społecznie zaangażowana produkcja Warszawskiej Szkoły Filmowej, mająca na celu przybliżenie pomijanych w kinie mniejszości. Wiele etiud studenckich porusza te tematy, pomagając w walce z uprzedzeniami wobec osób dyskryminowanych. 

To w tej szkole początek miał serial internetowy „Kontrola” – międzynarodowy hit o miłości dwóch młodych kobiet (ponad 50 milionów widzów na całym świecie). Także tu nakręcono nominowany w 2015 roku do Nagród Akademii Filmowej krótkometrażowy dokument „Nasza Klątwa”, w którym reżyser i jego żona ukazali swoje zmagania z niezwykle rzadką chorobą ich synka.

„Sukienka” jest już dostępna w całości i za darmo w serwisie YouTube na kanale „Short of the Week”.

Film został opatrzony angielskimi napisami, by widzowie z całego świata mogli podziwiać kunszt młodych polskich filmowców i wielki talent pierwszoplanowej aktorki.

Nakręcony przez studentów obraz, poza szansą na nominację do prestiżowej nagrody, może stać się prawdziwym kamieniem milowym na drodze ku zwiększeniu reprezentacji osób z niepełnosprawnościami na ekranie.

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Cała Polska

Na górę